Systémy pre inteligentné domy

Či už staviate nový dom, alebo sa chystáte na rekonštrukciu skúste možno pouvažovať  nad výberom systému inteligentnej elektroinštalácie, ktorá vám tiež ponúka zaujímavú úsporu elektrickej energie.
Tu je niekoľko príkladov najbežnejšie používaných systémov na riadenie objektov – teda aj rodinných domov.

Systém Siemens Synco Living
Systém SyncoTM living je určený pre rodinné domy alebo byty a slúži na nezávislé riadenie teploty v jednotlivých miestnostiach.
Systém SyncoTM living ovláda servopohony na jednotlivých vykurovacích telesách, regulátory vykurovacích okruhov, ktorými sa riadia buď jednotlivé vetvy podlahového kúrenia alebo vykurovacie telesá pripojené cez centrálny rozdeľovač. Okrem kúrenia a regulácie ohrevu teplej vody umožňuje SyncoTM living riadiť aj režim osvetlenia a ovládať rolety a žalúzie.
Systém SyncoTM living je založený na bezdrôtovej komunikácii jednotlivých častí prostredníctvom protokolu KNX RF. Aplikácie systému si preto môžete plne prispôsobiť vašim okamžitým potrebám, finančným možnostiam a momentálnej stavebnej situácii. Po rokoch je možná integrácia ďalších funkcií alebo rozšírenie systému o ďalšie miestnosti.

Systém KNX (EIB Instabus)
Otvorený systém KNX je nasledovníkom európskej inštalačnej zbernice EIB instabus. Je podporovaný veľkými výrobcami ako napr. ABB, Jung, Gira, Merten, Schneider Electric, Siemens a ďalšími (http://www.knx.org/knx-members/list/).
V systéme KNX je k dispozícii veľké množstvo zariadení ako sú snímače, tlačidlové panely, riadiace moduly, zariadenia pre ovládanie svetla, žalúzii, kúrenia, vetrania a ďalšie.
Technológiu KNX podporuje aj mnoho výrobcov iných zariadení a systémov napr. kotlov, klimatizácií, domácich spotrebičov, audio a video systémov a podobne. Systém uspokojí požiadavky aj najnáročnejšej klientely a disponuje množstvom dizajnových riešení.

Systém INELS
Základ systému INELS je tvorený hlavnou jednotkou CU2-01M s rozhraním Ethernet (pre pripojenie PC, NB, PDA, ovládanie cez internet), napájacou tlmivkou BPS2-O2M pre pripojenie zdroja 27V a v prípade potreby externým master modulom zbernice MI2-O2M. Na zbernicu RS232 základnej jednotky je možné pripojiť GSM modem GSM2-01 pre ovládanie systému prostredníctvom GSM telefónu. Na zbernicu CIB sa pripájajú jednotlivé prvky systému montované do podomietkových krabíc alebo rozvádzača.
Systém disponuje základným sortimentom zariadení, ktorý uspokojí aj užívateľa s vyššími nárokmi na riadiaci systém v domácnosti. Sú k dispozícii moduly pre riadenie osvetlenia, žalúzii, elektrických okruhov, senzory teploty, svetla, tlačidlá, jednotky vstupov a výstupov, digitálno-analógové prevodníky a podobne.

Systém CYBRO
Základom systému CYBRO je voľne programovateľná jednotka Cybro, na ktorú možno prostredníctvom zbernice CAN cez protokol IEX pripojiť moduly zastupujúce všetky bežné vstupno-výstupné jednotky (digitálne, analógové, snímače svetla, teploty, vlhkosti, pohybu, prítomnosti...), komunikačné zariadenia (infra, RS232, RS485, Ethernet, DSI, DALI, GSM, GPRS), obslužné panely, špecializované moduly (zabezpečenie, RGB, fancoil, frekvenčný menič, hotelové, osvetlenie, parkovanie...).
Samotná jednotka Cybro môže mať vlastné vstupy a výstupy a komunikačné rozhrania, z nich najdôležitejším je Ethernet. A-bus protokol umožňuje cenovo efektívne riešenie pre prepojenie riadiacich jednotiek CyBro, dotykových panelov a PC s vizualizáciou.
Kompatibilita na iné systémy automatizácie a zabezpečenia (KNX, BACnet, LON, ZigBee) je dosiahnutá cez príslušné brány.
Systém je vhodný ako pre väčšie budovy tak aj domy, dokáže uspokojiť aj užívateľa so špeciálnymi nárokmi na riadiace systémy.

Bticino MY HOME
Systém umožňuje realizáciu modernej "inteligentnej" elektroinštalácie, ktorá zabezpečí spoluprácu všetkých základných technológií v rodinnom dome, alebo administratívnej budove. Užívateľ si takto môže dopriať komfort a kvalitu, ktorá je nedostupná pri klasickej elektroinštalácii.
Prehľad možností Bticino:
• umožňuje ovládať svetlá, rolety-žalúzie, kúrenie, chladenie,
• manuálne ovládanie nástenným alebo diaľkovým ovládačom, LCD dotykovým panelom, mobilným telefónom alebo PDA pripadne PC,
• videovrátnik,
• jednoduché ozvučenie vhodné pre kúpeľňu, jedáleň, kuchyňu alebo terasu pred domom,
• veľké dizajnové možnosti z materiálov sklo, kov, drevo, koža a plast.

Zdroj: www.aplik.sk, www.siemens.sk