Svietenie pomocou LED

Aj v oblasti osvetľovacej techniky sa v posledných rokoch dejú prevratné zmeny použitím nových technológií alebo prístupov. Ešte ani neustal ošiaľ z používania halogénových bodových svetiel nielen v baroch a začalo sa čoraz viac hovoriť o výhodách kompaktných (úsporných žiariviek). Okrem úspory energie si však kompaktné žiarivky svetla vyžadujú aj zmenu používateľských návykov. Škodí im časté zapínanie a vypínanie.

Tento nedostatok veľmi elegantne odstraňujú vysokosvietivé LED (light emiting diode) svietidlá. Nevadí im časté zapínanie a vypínanie, neškodí im natriasanie alebo veľmi nešetrné zaobchádzanie, kvalita svetla sa nemení v závislosti od teploty prostredia a pracujú na plný výkon hneď po stlačené vypínača. To všetko pri spotrebe, ktorá je často nižšia, než v prípade kompaktných žiariviek.

Za všetko sa platí

Napriek tomu, že nízka spotreba energie a dlhá životnosť ovplyvňujú výber spotrebiča do domácnosti, aj obstarávacia cena hrá svoju úlohu. Čím viac sa však zaujímame o celkovú cenu užívania nejakého výrobku, tým viac význam spotreby a životnosti prevyšuje samotnú obstarávaciu cenu. Zvlášť to platí v prípade LED svietidiel, ktoré by sa dali použiť ako náhrada žiaroviek v bodových zdrojoch svetla. Pri nich vychádza cena za ekvivalent 20 W halogénovej žiarovky na približne 800 korún.

Limity použitia

Okrem vysokej ceny pri nákupe treba dať pri LED technológii pozor aj na farebné podanie svetla. Pri lacnejších LED svetelných zdrojoch vzniká biele svetlo zmiešaním svetla z červenej, zelenej a modrej (RGB) diódy alebo zmiešaním prvkov emitujúcich tieto tri farby. Výsledné svetlo je síce biele, ale ostatné farby skresľuje. Takýto zdroj sa nedá použiť na osvetlenie pracovných alebo obývacích miestností, stačí však na čítanie (kníh, nie farebných žurnálov), na toaletu, prípadne ako bodový zdroj svetla v kuchyni alebo v bare.

Super LED

Kvalitnejšie LED zdroje s luminoforom dosahujú svetelné podanie na úrovni 90 percent spektra, sú však drahšie, než bežné biele LED svietidlá. Vyrábajú ich len najvýznamnejšie firmy (táto technológia je pre čínskych no- name výrobcov pridrahá). LED svietidlá s luminoforom nemajú žiadne obmedzenie pre bežné použitie, okrem toho, že stále ide o bodové zdroje svetla. Elektronika v aktuálne predávaných typoch týchto svietidiel má len pol roka. To len dosvedčuje, že výrobcovia majú snahu čo najrýchlejšie pretaviť výskum na zisk. Ich klienti z toho môžu iba profitovať.

Špecialitky

Keďže LED svetelné zdroje sú malé a produkujú minimálne množstvá zvyškového tepla, ich ideálnym použitím sú rôzne neštandardné, no efektné inštalácie, pri ktorých má samotný zdroj svetla ostať skrytý. Tým otvárajú architektom pri práci so svetlom netušené možnosti, ktoré ešte znásobuje možnosť plynulo meniť farbu svetla, práve vďaka komplementarite jeho zdroja. Takéto zdroje svetla pritom môžu byť líniové alebo plošné.

výhody LED

  • nízka spotreba
  • farebná teplota svetla blízka dennému svetlu
  • životnosť 60 000 hodín
  • odolnosť voči nárazom a vibráciám
  • nevadí im časté zapínanie a vypínanie
  • pomalý pokles svetelného výkonu

nevýhody

  • pri lacnejších typoch zlé svetelné podanie (nehodia sa na osvetľovanie miestností)
  • cena
  • staršie technológie majú slabé farebné podanie