Perspektíva novej Blockchain technológie v energetike

Témy digitalizácie na Energofóre

Digitálne technológie, umelá inteligencia či drony sa v energetike uplatňujú čoraz častejšie. Na medzinárodnej konferencii Energofórum 2017 to uviedol riaditeľ úseku vývoja spoločnosti Sféra Libor Láznička, ktorý sa venuje digitálnym trendom v energetike.

"Mení sa svet, mení sa energetika, informatika a spolu s nimi sa menia aj generácie a ich zvyklosti," podotkol Láznička, podľa ktorého majú digitálne technológie široké využitie napríklad v oblasti úspor energií. "Zameriavam sa na niektoré z nich, predovšetkým je to umelá inteligencia, ktorá sa dá využiť pri predikciách spotreby výroby, pri prediktívnej údržbe, dá sa využívať pri optimalizácii spotreby, pri riadení spotreby," vysvetlil.

Ďalšou modernou technológiou, ktorá podľa jeho slov čoraz častejšie preniká do sféry energetiky, sú drony. "Dron sa dá využívať pri revíziách stožiarov, rovnako ako pri revíziách fotovoltických alebo veterných elektrární," priblížil vedúci vývoja, ktorý neobišiel ani internet vecí. "Je to nová platforma, ktorá umožní zbierať informácie z rôznych zariadení, z rôznych senzorov a ukladať ich na internet. Prednosti internetu vecí sa môžu uplatniť v rámci inteligentných miest, inteligentných domácností a inteligentných budov,” skonštatoval Láznička.

Predstavil aj tzv. blockchain technológiu, ktorá vznikla vo finančnom sektore, konkrétne v oblasti kryptomien. "Blockchain v podstate rieši možnosti výmeny vlastníctva medzi dvomi subjektmi. Je to veľmi transparentné, bezpečné a túto technológiu je možné využiť napríklad v rámci obchodovania alebo maloobchodov na trhu s elektrinou," uzavrel Láznička.

Základný kameň

Podstata blockchainu je jednoduchá: ide o obchodnú knihu, kde sú zaznamenané všetky pribúdajúce mince a obchody s nimi, ich presný dátum, čas a objem. Každý do knihy môže nahliadnuť a odsledovať toky každej jednej virtuálnej mince, nie je však možné minulé záznamy meniť, spätne upravovať či falšovať. Silná šifra, ktorá je súčasťou blockchainu, by snahu o nelegálnu úpravu okamžite indikovala všetkým zúčastneným.

Na strane druhej umožňuje blockchain všetky veci, ktoré regulátori a štáty vyčítajú kryptomenám, ako je bitcoin: nedá sa vysledovať reálna identita odosielateľa ani príjemcu, čo znamená, že je ťažké príjmy vo virtuálnej mene zdaniť či odsledovať nelegálne toky. Blockchain však nie je úplne anonymný, len pseudonymný: kto má heslo k virtuálnej peňaženke, je vlastníkom aj obsiahnutých peňazí. Či sa k jej vlastníctvu oficiálne prizná, záleží len na ňom.

Výhody blockchain technológie

  • lacná – nevyžaduje centralizované zabezpečené servery
  • rýchla – dokáže zaznamenávať obchody v reálnom čase, čo znamená okamžité prevody peňazí či aktív
  • transparentná – záznamy o prevodoch si môže prečítať každý, kto má verejne prístupný kľúč
  • bezpečná – šifrovanie zabezpečuje, že obchody môžu robiť len autorizovaní účastníci s potrebnými prostriedkami, pričom záznamy sa už nedajú spätne meniť

Správa a distribúcia energetických zdrojov

Energetika je v súčasnosti jedno z najviac centralizovaných odvetví. Energetickí producenti a jej užívatelia nedokážu nakupovať energie priamo jeden od druhého ale závisia na verejnej sieti či na súkromnom sprostredkovateľovi. TransactiveGrid je startup využívajúci technológiu blockchain s platformou Ethereum, ktorá umožňuje zákazníkom nakupovať a predávať energiu priamo medzi sebou bez potreby prostredníka či sprostredkovateľa.

eFilip/lb

zdroj: Teraz.sk, eTrend.sk, dennikN.sk