Očakávaný vývoj slovenského stavebníctva na konci roka 2014 a v roku 2015.

Riaditelia stavebných spoločností na Slovensku na rozdiel od prvej polovice tohto roka neočakávajú rast objemu prác.
Rok 2014 podľa nich skončí na rovnakých číslach ako ten predošlý. Ich pesimizmus pramení z posunu začatia niektorých veľkých infraštruktúrnych stavieb, ale aj chýbajúcich privátnych investícií. V roku 2015 by mal sektor už mierne rásť. Vyplýva to z najnovšej štvrťročnej analýzy slovenského stavebníctva analytickej spoločnosti CEEC Research.

V prvom polroku boli firmy po piatich rokoch kontinuálnych prepadov mierne optimistické, hovorili o stabilizácii sektora a veľmi pomalom raste objemu prác. Teraz sú však ich odpovede opatrnejšie a predpokladajú, že rok 2014 viac práce neprinesie. Ich šéfovia predpovedajú stabilizáciu sektora, s nepatrným poklesom výkonu o 0,2 %.

"Prílev verejných zákaziek a začatie stavieb je pozvoľnejšie, ako firmy pôvodne očakávali. Rovnako chýba väčší objem privátnych investícií, ktoré by sektor mohli znovu naštartovať. Firmy tak očakávajú pre tento rok rovnaký objem výkonov ako v minulom roku, prvé mierne zlepšenie príde až v roku 2015," priblížil riaditeľ CEEC Research Jiří Vacek.

Oproti minulému štvrťroku klesla tiež zazmluvnenosť zákaziek. Zásobník práce sa v porovnaní s júnom znížil zo 7,7 na 5,3 mesiaca. Najlepšie sú podľa analýzy stále zabezpečené veľké stavebné spoločnosti na úrovni 9,3 mesiaca. Malé a stredné firmy majú zazmluvnené zákazky v priemere na 4,6 mesiaca. Z pohľadu zamerania sú na tom o niečo lepšie firmy z inžinierskeho staviteľstva, ktoré majú uzavreté zákazky v priemere na 5,9 mesiaca. Spoločnosti z pozemného staviteľstva majú zazmluvnenú prácu v priemere na 5,2 mesiaca.

Analýza naznačuje, že mierne zlepšenie by malo prísť až v roku 2015. Opäť však došlo k redukcii predchádzajúcich optimistických očakávaní z minulého prieskumu, a to viac ako o polovicu. Ešte v júni predpovedali oslovení zástupcovia firiem priemerný rast o 3,5 %, teraz je to už len 1,6 %.

Hlavným problémom limitujúcim stavebné spoločnosti v rozvoji sú podľa ich slov nízke realizačné ceny zákaziek. Ďalej uvádzajú byrokraciu zo strany štátu a nekvalitnú legislatívu. V tejto oblasti sa sťažujú najmä na zlú vymáhateľnosť práva a problémy s platobnou morálkou. Do tretice zmieňujú tvrdý konkurenčný boj o zákazky, ktorý vedie k tomu, že niektoré sú realizované za dumpingové ceny. To môže zároveň spôsobiť problémy subdodávateľom.

 

lb/e-filip
Zdroj: Kvartálna analýza slovenského stavebníctva Q3/2014 - 2.10.2014,
            TASR