Netradičný projekt domu, aké sú pre a proti?

A je to tu. Rozhodli ste sa konečne si postaviť vlastný domček. Máte kúpenú parcelu a už aj hmlistú, či dokonca veľmi jasnú predstavu o tom, ako by vaše vysnívané bývanie malo vyzerať. Ešte však pred vami stojí jedno dôležité rozhodnutie. Vybrať si katalógový dom alebo radšej originál projekt domu na mieru?

 

V niektorých prípadoch, akými sú veľmi netypický tvar pozemku, či pozemok vo svahu, nie je veľmi nad čím premýšľať. Takéto dispozície pozemku si priam žiadajú navrhnúť dom tak, aby čo najlepšie zapadol do prostredia. Katalógové projekty domov by v tomto prípade bolo tak či tak potrebné náležite upraviť, čo by sa mohlo ukázať ako veľmi drahá voľba.

 

Výhody netradičného projektu na mieru

 

Váš dom bude originál

 

Každý dom navrhnutý na mieru architektom nielenže bude spĺňať všetky vaše požiadavky, no zároveň bude odrážať aj vašu jedinečnú osobnosť a vkus. V prípade, že máte veľký či rozmerovo špecifický pozemok, architekt pri navrhovaní domu musí zvážiť všetky jeho špecifiká a navrhnúť riešenie, ktoré príliš nezaťaží vašu peňaženku a zároveň sa dokonale prispôsobí okolitému prostrediu. Práve zvláštnosti terénu môžu dať vzniknúť inovatívnym a originálnym riešeniam exteriéru domu, ktoré si možno o pár rokov nájdu cestu aj do katalógových projektov.

 

Využite netradičné riešenia a materiály

 

Páči sa vám kombinácia betónu a dreva? Alebo radšej kameň a slama? Sú to síce netradičné kombinácie, no ak to stavba dovolí, architekt je schopný navrhnúť a zrealizovať takmer všetko.  Ak sa na to odhodláte, fantázii sa naozaj medze nekladú. O niekoľko rokov práve váš dom môže stáť na čele nového architektonického trendu.

 

Súčasť kreatívneho procesu

 

Individuálny projekt domu si vyžaduje úzku spoluprácu medzi architektom a budúcimi majiteľmi stavby. Ak ste pripravení stať sa súčasťou kreatívneho procesu a skutočne vložiť časť svojej osobnosti, vkusu či dokonca životného postoja do vášho nového bývania, je spolupráca s architektom vašim ideálnym riešením. Vyžaduje si však trpezlivosť a myseľ otvorenú nekonvenčným nápadom a riešeniam. Spolupráca je v tomto prípade založená na dialógu a často aj zosúladení vašich predstáv s predstavami architekta.

 

Aké problémy na vás číhajú?

 

Vyššia cena

Nie je potrebné príliš zdôrazňovať, že takýto projekt domu je pomerne drahá záležitosť. Stavbu domu však potrebné vnímať ako dlhodobú investíciu, ktorá sa vám niekoľkonásobne vráti, či už v podobe spokojného a komfortného bývania, ale tiež ako investícia, ktorú môžete v prípade potreby veľmi výhodne zhodnotiť. Dom, ktorý je originál, bude mať na trhu vždy vyššiu cenu ako bežné typové domy.

 

Časová náročnosť

Návrh netradičného domu si vyžaduje značnú časovú investíciu tak zo strany architekta, ako aj zo strany klienta. Architekt sa musí oboznámiť s požiadavkami a predstavami klienta a tiež s dispozíciou pozemku a jeho bezprostredného okolia. Z tohto dôvodu je potrebné počítať s celkovo dlhším časovým obdobím prípravy a realizácie projektu.

 

Neistý výsledok

Pri tradičných či katalógových domoch máte možnosť vopred si podrobne prezrieť nákresy, 3D vizualizáciu či samotný vzorový dom, takže už na začiatku zvyčajne viete, do čoho idete a čo od vášho nového bývania môžete očakávať. Pri katalógových domoch je dokonca bežnou praxou projekt postupne dolaďovať na základe spätnej väzby od klientov. Pri netradičných projektoch je budúci výsledok menej jednoznačný. Pri jedinečných stavbách, akými domy na mieru bezpochyby sú, sa môže vyskytnúť množstvo malých problémov a detailov, ktoré je potrebné doladiť počas stavby, preto v sebe takéto projekty nesú väčšie riziko, ktorého by ste si mali byť vedomí.

 

 

Ak ste však po zvážení všetkých pre a proti ochotní podstúpiť väčšie riziko, vlastný originálny domček presne podľa vašich predstáv vám vaše úsilie niekoľkonásobne oplatí.