Nepálená tehla sa vracia

...v podobe HELUZ Nature Energy

heluznp31.jpg

Nepálené tehly majú veľmi dlhú tradíciu, až v 19. storočí ich vďaka významnému technologickému pokroku začali vytlačovať tehly pálené. Teraz sa však nepálená hlinená tehla opäť vracia. S jej priemyselnou výrobou začala tento rok v máji tehelňa v severočeských Libochoviciach, patriaca českej spoločnosti HELUZ cihlářský průmysl v.o.s, v súčasnosti sa vyrába už aj v ich moravskej tehelni v Hevlíne. Nepálenú tehlu Heluz Nature Energy ocenia hlavne milovníci ekológie a vyznávači prírodného štýlu života a bývania.

heluznp.jpg
Novinka pomenovaná podľa jej dvoch základných predností, prírodného pôvodu a nízkej energetickej náročnosti – HELUZ Nature Energy – je priemyselne vyrábanou nepálenou tehlou. Tradičná ručná výroba nepálených tehál sa dnes už totiž finančne nevyplatí. Na rozdiel od pôvodných nepálených tehál, do ktorých sa pridávala slama, plevy alebo prasacie štetiny, sa na výrobu HELUZ Nature Energy používa čistá tehliarska hlina s prímesou piesku. Tehla je oproti svojim predchodkyniam vyľahčená otvormi, čo pomáha predovšetkým pri jej sušení, ktoré je kratšie a rovnomernejšie, a teda aj menej nákladné.

„Trendy súčasnej doby poukazujú na návrat k prírodným stavebným materiálom. Ľudia pomaly upúšťajú od umelých stavebnín a uprednostňujú tie s tradíciou a preverené skúsenosťami,“ hovorí Ing. Jan Krampl, obchodný riaditeľ firmy HELUZ. Týka sa to aj prírodnej nepálenej tehly, ktorá vytvára zdravé vnútorné prostredie stavby, priaznivé napríklad pre astmatikov, má vynikajúce akustické vlastnosti, výborne absorbuje vzdušnú vlhkosť a dosahuje vysoké parametre akumulácie tepla. Počas výrobného procesu nemusí tehla prejsť vypaľovacím procesom, len sa približne 50 hodín suší. „Vďaka tomu sa energia nutná na jej výrobu a s ňou spojená produkcia CO2 redukuje na minimum,“ dodáva Ing. Krampl.

heluznp2.jpg
Nepálená tehla HELUZ Nature Energy sa používa na vnútorné priečkové a akumulačné murivo s hrúbkou 12 a 25 cm. Uplatní sa hlavne v domoch s ľahkou obvodovou konštrukciou, napr. pri drevostavbách, ktoré nemajú dostatočné tepelne akumulačné vlastnosti a nie sú schopné zaistiť prirodzenú reguláciu vlhkosti v objekte. Vhodná je aj na stavbu kachieľ a pecí. Využije sa tak v novostavbách, ako aj pri rekonštrukciách stavieb. Pretože ide o prírodný, recyklovateľný materiál, možno ho po doslúžení naplno vrátiť do prírody.

Ako na všetky hlinené nepálené tehly, aj na HELUZ Nature Energy nie je možné používať malty a omietky s cementom. Firma HELUZ k nej teda ponúka aj špeciálnu bezcementovú maltu Nature Energy.

www.heluz.sk

O spoločnosti HELUZ

Spoločnosť HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. vznikla v roku 1992. Vlastní celkom osem výrobných prevádzok v troch lokalitách. V Dolnom Bukovsku, kde sídli aj centrála spoločnosti, je tehliarska výroba, výroba stropných konštrukcií, výroba roletových prekladov a výroba tehlových komínov. V Hevlíne pri Znojme sú dva výrobné závody na kompletný tehliarsky sortiment a v Libochoviciach neďaleko Prahy je tehelňa a paneláreň.

Spoločnosť je najväčším českým výrobcom tehliarskeho tovaru. Vyrába a dodáva komplexný tehlový systém pre hrubú stavbu, tzn. tepelnoizolačné tehlové bloky pre obvodové murivo, tehly pre nosné, priečkové a akustické murivo, keramické stropy a preklady, nosné preklady pre vonkajšie tieniace systémy, keramické stropné panely, tehlové komíny, tehlové obkladové pásiky a nepálené tehly.