Energie do piatich rokov zlacnejú o polovicu

Globálne ceny energií by mali v priebehu nasledujúcich piatich rokov poklesnúť. Zlacnenie by mohlo dosiahnuť až 50 percent oproti súčasnosti. S touto prekvapivou prognózou, keď ropa, ako aj elektrina na svetových trhoch zdražujú, prichádza hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jakobsen,

Za poklesom bude Čína

„Ceny energií sa v nasledujúcich piatich rokoch dostanú na polovicu a pravdepodobne k poklesu dôjde už v nadchádzajúcich 12 mesiacoch,“ hovorí Jakobsen. Hlavným dôvodom prepadu cien bude Čína. V dňoch 18.-20.10.2017 sa uskutočnil devätnásty národný zjazd komunistickej strany Číny.

Išlo o najväčšiu makroekonomickú udalosť tohto roka, pretože priamy vplyv Číny na svetovú ekonomiku je podľa Medzinárodného menového fondu až 31 percent a nepriamo dokonca predstavuje viac ako 50 percent investícií. Čínsky ekonomický plán pre rok 2018 stojí na raste kvality na úkor kvantity.

Prechod na elektromobily

„Problémom číslo jedna čínskej spoločnosti je znečistenie ovzdušia. Domnievame sa, že súčasný tlak na elektrifikáciu dopravy bude jedným z najväčších impulzov v prospech zelenej energie, k akému kedy vo svete došlo,“ vysvetľuje ekonóm.

02.jpgGraf: XTB.sk

Úsilie o nižšiu mieru znečisťovania na najväčšom trhu s autami na svete podľa Jakobsena spôsobí chaos v automobilovom priemysle. Dramaticky tiež ovplyvní dopyt po rope, doprava totiž predstavuje 56 percent predstavuje z celkovej spotreby ropy.

Ropa za 25 dolárov

Trhy by mali konečne zaznamenať túto masívnu makroekonomickú zmenu a jej vplyv na dopyt po čiernom zlate. Preto Jakobsen očakáva, že okolo roku 2030 klesne cena surovej ropy WTI na 20-25 dolárov za barel.

„Osobne vnímam víziu kompletnej elektrifikácie áut v Číne nielen ako skratku k vyriešeniu problému so znečistením, ale je aj krok v smere s jej odhodlaním stať sa svetovým technologickým lídrom,“ približuje. Vedenie Číny by tak malo dočasne prijať pomalší ekonomický rast ako kompenzáciu za transformáciu z najväčšieho trhu práce na svete na najväčší domáci trh a na najväčšieho priekopníka v technológiách.

Súčasný vývoj však ide opačným smerom - Medzinárodná energetická agentúra : Ropa stále nie je na odpis

03.jpg

Ako sme už uviedli ropa, ako aj elektrina na svetových trhoch zdražujú, rope však už konkurujú čoraz lacnejšie a ekologickejšie energetické zdroje.

Londýn 14. novembra (TASR) - Globálny dopyt po rope sa v najbližších dvoch desaťročiach zníži len mierne aj napriek očakávanému rozvoju elektromobility. Spotreba ropy petrochemického priemyslu rovnako ako iných druhov dopravy pokračuje v raste, uviedla Medzinárodná energetická agentúra (IEA) vo svojej výročnej správe.

Rope už teraz konkurujú čoraz lacnejšie a ekologickejšie energetické zdroje. IEA v porovnaní s vlaňajšou správou znížila dlhodobú prognózu vývoja cien ropy. Dôvodmi sú zlacnenie obnoviteľných aj konvenčných zdrojov energie, globálna snaha o zastavenie klimatických zmien a zlepšenie kvality ovzdušia, rovnako ako boom ťažby ropy a plynu v USA.

Podľa scenára vychádzajúceho z existujúcej legislatívy a ohlásených politických zámerov ohľadom emisií a klimatických zmien cena ropy vzrastie do roku 2025 na 83 USD (71,21 eura) za barel (159 litrov). Ropnému trhu sa podľa IEA podarí nájsť dlhodobejšiu rovnováhu pri cenách v pásme 50 USD až 70 USD za barel.

IEA odhaduje, že do roku 2025 bude po cestách jazdiť 50 miliónov elektromobilov a 300 miliónov do roku 2040. Aktuálne sú ich necelé 2 milióny. To však dovtedy zníži globálny dopyt po rope len o 2,5 milióna barelov denne alebo o 2 %.

Časy ropy a plynu sa aj napriek nárastu obľuby obnoviteľných energií ani zďaleka neskončili. Z toho budú profitovať predovšetkým Spojené štáty, ktoré sa niekedy okolo roku 2025 stanú najväčším svetovým exportérom skvapalneného zemného plynu a niekoľko rokov aj čistým vývozcom ropy. V roku 2025 by podľa IEA mal rast ťažby ropy v USA zodpovedať zvyšovaniu produkcie Saudskej Arábie na vrchole jej expanzie.

K rozvoju obnoviteľných zdrojov prispieva predovšetkým pokles ich ceny. V prípade solárnej energie jej cena od roku 2010 padla o 70 % a v prípade veternej energie o 25 %. Pre mnohé krajiny sú ekologické energie už najlacnejšími zdrojmi. Preto IEA očakáva, že do roku 2040 by až dve tretiny globálnych investícií do elektrární mali pripadať na zelené technológie.

Svetový dopyt po rope bude pokračovať v prudkej expanzii, avšak vďaka zvýšeniu efektivity, bude rast o niečo pomalší než v minulosti. IEA počíta od roku 2017 do roku 2040 s nárastom o 30 %, čo zodpovedá aktuálnej spotrebe Číny a Indie dohromady.

Prinášame tiež konkrétne a aktuálne informácie zo sveta o cene zelených foriem energií /7.11.2017/

Cena elektriny zo solárnych elektrární je na rekordnom minime

Náklady na výrobu elektrickej energie zo slnka aj vetra sú už lacnejšie ako jadro a plyn. Obnoviteľné zdroje sú však stále podporované štátom.

Cena elektriny vyrobenej vo veľkých solárnych elektrárňach naďalej klesá. Na nedávnej aukcii v Nemecku sa hodnota slnečnej energie dostala pod rekordnú úroveň 50 eur za jednu megawatthodinu (0,05 eur/kWh). To je po prvýkrát v histórii aukcií od roku 2015.

Aj veterná energia láme rekordy

Rovnako ako cena slnečnej energie klesajú aj náklady na výrobu elektriny pomocou pobrežných veterných turbín. Nedávna aukcia vo Veľkej Británii zaznamenala rekordnú cenu 57,5 libier za MWh. Priemerná cena troch projektov dosiahla 66 libier, čo je značne pod v minulosti stanoveným cieľom stlačiť túto cenu pod 100 libier do roku 2020.

Pôjde svet zelenou cestou? Veríme, že určite, a všetky ďalšie informácie vám budeme prinášať na eFilipovi.

lb/eFilip.sk
zdroj: TASR, energieportal.sk