Denník SME aktuálne o dotáciách do zelenej energie

1.10.2014 sa denník SME opätovne venoval téme dotácií z Európskej únie a vlády, ktoré na podporu malých obnoviteľných zdrojov vyčlenili neštandardne vysokú sumu 115 miliónov eur, 100 miliónov z úniových fondov a 15 miliónov z domáceho rozpočtu. Denník prináša odborný članok a tiež rozhovor s vicepremiérom pre investície Ľubomírom Vážnym.

Domácnosti uvažujúce o investícii do malých obnoviteľných zdrojov v súčasnosti zaujíma predovšetkým termín, od ktorého si bude možné o dotácie požiadať. Podľa denníka by program „Podpora malých obnoviteľných zdrojov“ mala únia schváliť v najbližších týždňoch. Úradníci dolaďujú manuály a Slovenská inovačná a energetická agentúra má v teréne expertov, ktorí informujú záujemcov o projekte. Hovorca ministerstva životného prostredia sa vyjadril, že o dotácie si prví záujemcovia budú môcť požiadať počas budúceho roka, čo je, vzhľadom na fakt, že sa predtým hovorilo o jeseni 2014, termín pomerne neistý.

Dotácia by mala z investície na kúpu a inštaláciu zariadenia predstavovať štvrtinu nákladov, nebude fixná ale bude sa odvíjať od cien zariadení na trhu. Takto by návratnosť investície mala byť oproti pôvodným desiatim iba približne 7 rokov, pričom životnosť „zeleného“ zariadenia je odhadovaná na minimálne 20 rokov. Úspora energie domácnosti bude od 50 do 80%.

Keďže sa sľubovaný termín na čerpanie dotácií zreálňuje, domácnosti by mali začať predbežne uvažovať, pre ktorý typ zariadenia sa rozhodnú. Únia prispeje na malé obnoviteľné zdroje s výkonom do 10kW a to:

·         Solárne panely   – na ohrev vody /kolektory/, na výrobu elektriny /fotovoltika/

·         Malé veterné turbíny

·         Tepelné čerpadlo

·         Kotol na biomasu

Čo sa týka administratívy, projekt sľubuje výraznú zmenu, nakoľko záujemcovi o dotáciu postačí len pečiatka autorizovaného inštalatéra, ktorý by mal prísť spolu s technikmi k inštalácii zariadenia. Aktuálne autorizovaných inštalatérov pôsobí na Slovensku zhruba 400. Súčasne investor nebude mať nárok na vykupovanie prebytočnej energie štátom, čim sa podľa vlády zabezpečí, že program neovplyvní ceny elektriny.
Aby sa predišlo špekulatívnym predajom zariadení a pod. investor musí zdroj používať minimálne 3 roky, záujemca bude musieť dokázať, že nemá daňové nedoplatky, alebo si bude musieť celé zariadenie poistiť.

Predpoklady vicepremiéra Vážneho sú ambiciózne, nakoľko sa pre SME vyjadril, že do projektu sa podľa odhadov zapojí až 80 tisíc domácností a to aj vzhľadom na fakt, že dotácie môžu čerpať nielen rodinné domy, ale tiež bytové jednotky. Takto by sa na Slovensku vďaka domácnostiam vyprodukovala elektrina o celkovom výkone až 163 megawattov, čo by znamenalo, že slnečné strechy by vyprodukovali rovnaké množstvo elektriny, ako tretina jadrového reaktoru v Mochovciach.

Program je otvorený až do roku 2020, a dôležité je tiež dodať, že je flexibilný, v prípade jeho úspešnosti môže byť vyčlenená suma ešte následne navýšená a naopak v prípade nižšieho záujmu o dotácie môžu byť prostriedky využité na ďalšie enviromentálne projekty.

okt2014: e-filip/lb
zdroj: sme.sk