Centrálne vysávanie – stane sa samozrejmosťou pri stavbe domu?

Na úvod stačí potrubie – lacná a rozumná investícia

Pri stavbe domu nemáme veľa času navyše. Mnohé rozhodnutia o investíciách sú náročné a je potrebné vybrať si správne. Ak si do príbytku zavediete potrubie pre centrálny vysávač, rozhodnutie o inštalácii vysávača môžete odložiť na neskôr.

Potrubie ako prvé - čo sa týka otázky centrálnych vysávačov, určite je dobrým nápadom investícia do prípravy systému na centrálne vysávanie – inštalácia potrubia, pretože túto je potrebné zrealizovať pri stavbe domu a nie je finančne náročná. Do hotového a zatepleného domu už centrálny vysávač nainštalujete oveľa zložitejšie. Ďalšou a v podstate poslednou možnosťou, je inštalácia pri zatepľovaní domu, ak ho ešte nemáte zateplený.

Nízke náklady – ak sa rozhodnete počas stavby pre inštaláciu potrubia, vaše náklady nebudú vysoké. Inštalácia vrátane materiálu, práce a dopravy sa pohybuje v cene už za 290€ (napr. spoločnosť ProfiVac).

Rozhodnite sa neskôr - systém nemusíte používať, a ďalej môžete pokojne uvažovať nad tým, či si centrálny vysávač kúpite, alebo nie. V rozhodovaní vám určite pomôže aj život v domácnosti, kedy zvážite jeho prípadný prínos. Ak však potrubie nemáte, následná montáž počas bývania môže byť veľmi náročná.

Pridaná hodnota - ak má dom nainštalované potrubie pre centrálny vysávač a rozhodnete sa ho predať, môže práve tento fakt predstavovať výrazné plus pre záujemcu o vašu nehnuteľnosť, rovnako ako napr. klimatizácia, alebo kamerový systém.

Obr1. Inštalácia potrubia pre CV v rodinnom dome

Centrálne verzus prenosné vysávače

Aké výhody vám ponúka vysávanie pomocou centrálneho vysávača? Pre rozhodnutie o kúpe už samotného vysávača sú tu ďalšie informácie.

Zdravie (čistý vzduch) - centrálne vysávače odstraňujú vírenie prachu počas vysávania vo vnútri vášho obývacieho priestoru (ktorý spôsobuje výfuk bežného vysávača) a prefiltrovaný vzduch sa odvádza cez potrubie v stene mimo domu.

Šetrenie časom – používanie centrálneho vysávača nevíri prach a je výrazne účinnejšie, preto vysávanie nebude až takým častým javom ako ste boli zvyknutí doteraz.

Hygiena - vyprázdnenie nádoby na prach je potrebné vykonať 2-3x do roka. Pri systémoch s uzatvárateľným hygienickým vreckom užívateľ vôbec neprichádza do styku so špinou a prachom.

Výkon - centrálne vysávače majú dva až štyrikrát vyšší výkon než tradičné vysávače. Vzhľadom k tomu, že pohonná jednotka nie je prenosná, môže obsahovať výkonnejšie motory ako bežné vysávače.

Obr.2 Dvojmotorový inteligentný ProfiVac 430IS.

Ticho - pohonná jednotka sa nachádza mimo obytného priestoru (technická miestnosť, garáž, pivnica, atď.), hluk je ešte viac izolovaný. Pri vysávaní počujete len prúdenie vzduchu do hadice vysávača.

Hodnota domu - investícia do trvalého spotrebiča v domácnosti zvyšuje hodnotu nehnuteľnosti, ak sa ju rozhodnete predať. Centrálne vysávače môžu byť inštalované v existujúcich domoch alebo v domoch, ktoré sú vo výstavbe.

Univerzálnosť - centrálne vysávače ponúkajú rovnaký sortiment príslušenstva a doplnkov, ktoré ponúkajú prenosné vysávače a vzhľadom na svoj vysoký výkon lepšie využívajú ich možnosti, napr. separátory na vysávanie vody, lístia, popola.

Zároveň umožňujú inštaláciu ďalších doplnkov napr. vysávacej štrbiny alebo tzv. Vroom – zásobník na hadicu, šikovne krytý v kuchynskej linke.

Výber dodávateľa centrálneho vysávača

Hlavní dodávatelia centrálnych vysávačov na Slovensku:

ProfiVacwww.zdravevysavanie.sk, www.profivac.sk - švajčiarsky dodávateľ bezdrôtových (wireless) centrálnych vysávačov najvyššej kvality ponúka svojim zákazníkom viacero výhod a patentovaných riešení vyvinutých priamo vo Švajčiarsku. S týmto vysávačom nejdete do kompromisov, je nadčasový už od základného modelu. Zákazníci určite ocenia aj poctivú 10 ročnú záruku, pevnú celokovovú konštrukciu a elektronickú reguláciu výkonu pri všetkých modeloch.

Huskywww.cevys.sk – zastúpenie kanadského dodávateľa vysávačov s dlhoročnou tradíciou. Ponúka ucelený sortiment centrálnych vysávačov zn. HUSKY od kanadského výrobcu - spoločnosti Nuera, Inc.

Beam Electroluxwww.beam.sk - viac ako polstoročie vyrába široký sortiment centrálnych vysávačov, ktoré sú známe hlavne technológiou Inverted System so samočistiacim závesným filtrom. Centrálne vysávače BEAM ELECTROLUX s hlučnosťou okolo 60 dB splnia požiadavky aj tých najnáročnejších zákazníkov.

Duovacwww.centralne-vysavace-duovac.sk - centrálne vysávače DUOVAC využívajú dlhodobo overené a osvedčené konštrukčné prvky, napr. odolný sací agregát, motor s obtokovým chladením a kvalitný spôsob filtrácie s pevným stredovým filtrom v kombinácií s cyklónovou separáciou.

Švajčiarska kvalita a inovácie od firmy ProfiVac

Spoločnosť ProfiVac vstúpila na slovenský trh v roku 2014, avšak rozhodne má potenciálnemu zákazníkovi čo povedať. Informácia o tom, že tenisový mág Roger Federer má vo všetkých svojich domoch práve centrálny systém tohto výrobcu, určite zaujme nejedného zákazníka, ktorý kladie dôraz na vysokú kvalitu.

Najväčším zákazníkom zn. ProfiVac je Ruská národná knižnica v Petrohrade s viac ako 480 zásuvkami v celom objekte.

Zaujímavosťou je tiež fakt, že vysávače ProfiVac sú vyrábané vo Švajčiarsku firmou Späni Zentrale Haustechnik AG výhradne pre Švajčiarov a Slovensko je jedinou krajinou mimo Švajčiarska s organizovaným zastúpením na trhu.

A čo odlišuje ProfiVac od konkurencie?

Spoľahlivé bezdrôtové (wireless) ovládanie – výrobca ho ponúka ako štandard, je integrované v rukoväti vysávača, nachádza sa teda u všetkých typov a nie je potrebné ovládanie dokupovať. Bezdrôtová technológia umožňuje obojstrannú komunikáciu medzi rukoväťou a vysávačom. Výsledkom je superľahká hadica (bez káblov v hadici), zásuvky bez kontaktov (potenciálne nebezpečenstvo pre hrajúce sa deti) a dĺžka hadice na mieru zákazníkovi (úprava podľa potreby priamo u zákazníka)

Elektronická regulácia výkonu - regulácia je umiestnená na rukoväti a u značky ProfiVac je štandardom už od základného modelu

Obr.3 Všetko potrebné vidíte na bezdrôtovej rukoväti

Celokovová konštrukcia – predstavuje odolnosť, recyklovateľnosť, žiadne zbytočné plasty v konštrukcii, plánovaná minimálna životnosť spotrebiča je 30 rokov.

Výkon bez kompromisov – najvyšší model ProfiVac 430IS využíva silu 2 motorov v tandeme a poskytuje obrovskú výkonovú rezervu pre skutočne veľké domy. Garantovaný dosah bezdrôtového ovládania je 150m, ProfiVac 430IS je preto výkonom a komfortom ovládania ideálne riešenie pre nadštandardné stavby.

Tiché centrálne jednotky - u centrálnych vysávačov je pre zákazníka hlučnosť určite dôležitá. ProfiVac má parametre 54dB pri 1-motorovych a 58dB pri 2-motorovych vysávačoch. Väčšina konkurenčných výrobcov uvádza hlučnosť vysávačov 60dB a viac.

Filter na celý život - takýto filter bežným používaním nikdy nezničíte. Jeho súčasťou sú ochranné prvky, ktoré ho chránia pred ostrými nečistotami. Nie je potrebné používať žiadne textilné, alebo papierové filtračné vrecká. V prípade potreby ho jednoducho umyjete pod tečúcou vodou maximálne raz za 2-3 roky.

Hygienická manipulácia pri vyprázdňovaní nádoby - nádoba na prach (s plastovým vreckom na prach) má patentovaný systém na hygienické vyprázdňovanie. Systém má 2 polohy zámkov na nádobe, kde v prvej polohe sa zatiahne vrecko na prach a po uvoľnení nádoby je už vrecko zatiahnuté. Samozrejme je možné použitie aj bez vrecka na prach, záleží na rozhodnutí užívateľa.

Záruka 10 rokov – poctivá 10-ročná záruka je poskytovaná bez akýchkoľvek podmienok, a bez dodatočných obmedzení. Životnosť vysávačov ProfiVac je garantovaná povestnou švajčiarskou precíznosťou a kvalitou.

Swiss-made - centrálne vysávače ProfiVac sú vyrábané rodinnou firmou v duchu tradičných remeselníckych hodnôt. Späni Zentrale Haustechnik AG je firma s 15-ročnou tradíciou, pre ktorú je poctivosť a osobná zodpovednosť každodennou samozrejmosťou.

„Špičková kvalita vôbec nemusí byť drahá" hovorí majiteľ spoločnosti Späni Zentrale Haustechnik AG, pán Edgar Späni. "Preto je dnes každý desiaty novopostavený dom vo Švajčiarsku vybavený centrálnym vysávacím systémom ProfiVac."

Obr.4 Špičková technológia vo vnútri vysávačov ProfiVac

Správne rozhodnutie

Zatepľovanie staršej stavby, na ktoré v týchto dňoch môžete dokonca využiť štátnu dotáciu, je jedna z posledných možností ako do obývaného a dokončeného domu nainštalovať systém centrálneho vysávania. Potrubie je inštalované zvonka pod zateplenie a do vnútra domu sa namontujú zásuvky cez otvory priemeru len 60 mm. V prípade firmy ProfiVac všetky vysávače ovládate bezdrôtovo, takže vás neprekvapia žiadne ďalšie náklady na inštaláciu káblov.

V súčasnej dobe využíva centrálne vysávače približne 15% rodinných domov v krajinách západnej Európy, na Slovensku iba cca 1,5%. Keďže systém centrálneho vysávania má nesporne veľa výhod, predpokladáme, že toto číslo bude rásť a informácie budú pre vašu voľbu užitočnou pomôckou, či už o centrálnom vysávači uvažujete pri stavbe alebo zatepľovaní domu.

Rozhodnite sa podľa vašich potrieb. Dobre zvážte výber výrobcu, aby ste sa mohli dlho tešiť z bezproblémového užívania svojho „centrálneho pomocníka“.

eFilip/lb

Zdroj: www.profivac.sk, www.cevys.sk, www.beam.sk, www.centralne-vysavace-duovac.sk

 

Výrobca - Späni Zentrale Haustechnik AG