Aj v roku 2010 štát poskytuje dotácie až 1000 eur na slnečné kolektory

Kúpa solárnej zostavy na prípravu teplej vody pomocou slnečných kolektorov je aj v roku 2010 výhodná, pretože štát aj v tomto roku poskytuje zvýšené dotácie, vo výške až 200 eur (6025 Sk) na m2 absorbčnej plochy slnečných kolektorov. V praxi to znamená, že dotácia pokryje až 35% z konečnej ceny solárnej zostavy na kľúč aj s montážou, pričom počas praxou potvrdenej životnosti na úrovni 30 rokov sa solárny systém aj pri dnešných cenách energií niekoľkokrát zaplatí. Zariadenie ušetrí až 70% z nákladov na prípravu teplej vody pre domácnosti. Informoval o tom riaditeľ najväčšieho domáceho výrobcu slnečných kolektorov - firmy THERMO |SOLAR Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom Ing. Milan Novák.

,,Podmienky na získanie štátnej dotácie sa nezmenili - s jedinou výnimkou a tou je od začiatku tohto roka povinnosť výrobcu doložiť štátnou skúšobňou v Piešťanoch potvrdený minimálny energetický zisk 525 kWh/m2 ročne vztiahnutý na absobčnú plochu. Táto podmienka sa prakticky zákazníka netýka, potvrdenie mu poskytuje výrobca. Zákazník musí získať sám iba 2 potvrdenia – z katastrálneho úradu, že je vlastníkom nehnuteľnosti, na ktorú sa montuje solárna zostava a doklad o zaplatení daní z daňového úradu. Všetky ostatné potvrdenia môže nahradiť čestnými vyhláseniami, alebo mu ich dodajú montážnici. Kvôli 1000 a viac eurám dotácie sa to naozaj oplatí. Práve zavedenie dotácii vlani spôsobilo, že aj napriek kríze sa na Slovensku neprepadol trh so slnečnými kolektormi a ich predaj ostal na podobnej úrovni ako v minulých rokoch“, konštatoval M.Novák.
Poukázal nato, že odkedy boli vlani zavedené dotácie na solárne zostavy a kotly na biomasu až doteraz Slovenská inovačná a energetická agentúra zaregistrovala 1800 žiadosti o dotáciu. Z toho sa 1480 žiadostí sa týka slnečných kolektorov a ostatné sú žiadosti o dotáciu na kotol na biomasu. K 28.januáru 2010 bolo, na základe programu vyššieho využitia biomasy a slnečnej energie v domácnostiach, schválených komisiou Ministerstva hospodárstva SR približne 1500 žiadostí o dotáciu.
THERMO |SOLAR považuje toto číslo ešte stále za relatívne nízke a vyzýva občanov, aby neváhali a využili štátnu podporu. Slnečné kolektory sa oplatí namontovať aj v zime, lebo pracujú spoľahlivo i pri mínusových teplotách. Postačí ak je slnečný deň. Pritom také zhodnotenie vložených financií nemá žiaden bankový vklad, ani dôchodkové sporenie. Slovenskí občania by preto nemali čakať, ale inšpirovať sa príkladom nemeckých, českých, či španielskych domácností, ktoré masovo využívajú existenciu dotácií v podobnej výške už celé roky.
 
Zdroj: Tlačová správa Thermo|Solar Žiar
 
 
Thermo|Solar je najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov