Aj pokrok vo využívaní OZE prispel k zlepšeniu energetického indexu SR

1.jpg

Slovensko sa umiestnilo v energetickom indexe Svetového ekonomického fóra v Davose v prvej dvadsiatke spomedzi 127 hodnotených štátov. Podľa podpredsedu Európskej komisie zodpovedného za Energetickú úniu Maroša Šefčoviča Slovensko za umiestnenie vďačí prepojenosti svojej infraštruktúry s okolitými štátmi a pokroku vo využívaní obnoviteľných zdrojov energie.

"Slovensko je krajina, ktorá má jednu z najvyšších úrovní prepojení s ostatnými susednými krajinami. Až 60 % našej energie môže voľne putovať medzi jednotlivými susednými štátmi. Druhým dôležitým faktorom je prepojenie trhov s Českou republikou, Maďarskom a Rumunskom. Pomerne úspešne sa nám podarilo začať viac využívať obnoviteľné zdroje," vysvetlil Šefčovič.

Slovensko je v energetickom rebríčku Svetového ekonomického fóra na 20. mieste. Globálny index výkonnosti energetickej architektúry vyhodnocuje 18 parametrov, ktoré predurčujú bezpečnosť dodávok, cenu a udržateľnosť výroby elektrickej energie v 127 štátoch.

Oproti vlaňajšku sa Slovensko posunulo v indexe nahor o osem priečok a dostalo sa ako jediný člen Vyšehradskej skupiny do elitnej dvadsiatky štátov. Na prvých troch miestach sa, rovnako ako vlani, umiestnilo Švajčiarsko, Nórsko a Švédsko.

"Je to dobrá vizitka pre Slovensko aj pre členov EÚ, ktorá obsadila 14 priečok z top 20 štátov," skonštatoval slovenský eurokomisár. Podľa Šefčoviča to znamená, že sa členským štátom EÚ darí zvyšovať energetickú bezpečnosť a podiel výroby čistejšej elektrickej energie.

Eurokomisár by privítal celkovú modernizáciu zákonov v energetike a dlhodobejšie plánovanie energickej stratégie SR. Dohodol sa so slovenskými ministrami hospodárstva a životného prostredia na vytvorení národného energetického a klimatického plánu, ktorý by

mohol pritiahnuť investorov a priniesť modernizáciu energetického sektora. "Tým výsledným efektom musia byť nižšie ceny energií pre slovenských občanov a priemysel," zhrnul Šefčovič.

Ako a kedy občania pocítia účinok tohoto umiestnenia a koľko reality je vo vyjadrení členov vlády budeme s očakávaním sledovať.

Lb/eFlip
Zdroj: teraz.sk