Riziká používania klimatizácie

Možné problémy pri používaní klimatizácie súvisia s narušením imunity organizmu spôsobené prudkými zmenami teploty okolitého prostredia. Pri uvažovaní o zabudovaní klimatizácie je nevyhnutné brať do úvahy aj tieto zdravotné riziká a dodržiavať niekoľko zásad, ktoré ich pomôžu eliminovať:

  • teplotný rozdiel medzi vonkajším prostredím a klimatizovanou miestnosťou nemá  byť vyšší ako 5-7 stupňov, 
  • klimatizáciu by sme nemali používať viac ako 4 hodiny denne,
  • ak trpíme nejakými chronickými ochoreniami, je lepšie sa pôsobeniu klimatizácie úplne vyhnúť, alebo ju používať len krátkodobo a nie veľmi agresívne,
  • pred odchodom z klimatizovaného prostredia je potrebné telo postupne pripravovať na prechod do horúčavy. To isté platí aj naopak.
  • najmä pri používaní režimu „fén“ by klimatizácia nemala byť smerovaná priamo na nás, ochladzovaný vzduch prirodzene klesá ku podlahe miestnosti a vytvára horizontálne teplotné vrstvy po celej miestnosti, 
  • okrem nastavenia teploty je dôležitá aj vlhkosť vzduchu v miestnosti, a rýchlosť prúdenia vzduchu - zvýšenie rýchlosti prúdenia vzduchu o 0,1 m/s pociťujeme ako ochladenie o 2-3 °C teploty vzduchu,
  • veľkým rizikom je vystavovať klimatizovaným priestorom deti, ktorým sa imunitný systém ešte len dotvára neprirodzené zmeny teploty môžu znamenať jeho vážne ohrozenie.

Negatívne výsledky používania klimatizácie necítite hneď, ale často až po dlhom období, niekedy až po rokoch. Pri klimatizáciách s nedostatočným filtrovaním, resp. okysličovaním vzduchu môže jej dlhodobé používanie vyvolávať únavu a malátnosť.

Klimatizačné systémy a zariadenia sa neustále vyvíjajú – pri ich výbere je predovšetkým potrebné obrátiť sa na odborníkov, resp. firmy s poradenským servisom a skúsenosťami, referenciami a myslieť v neposlednom rade aj na zdravotné riziká - poznať vlastný zdravotný stav a reakcie svojho tela na zmeny teploty.