Nátery stien

Pred úpravou povrchov stien (nových, alebo obnovovaní starých) je mimoriadne dôležité vybrať vhodnú náterovú hmotu podľa druhu a kvality podkladu, prípadne podklad upraviť. Dosiahneme tak dokonalé priľnutie náteru, trvácnosť, estetický efekt a optimalizujeme spotrebu farby. Úprava podkladu zahŕňa očistenie podkladu od mastnôt, starých náterov ap., vyrovananie podkladu vyrovnávacou hmotou, impregnáciu, resp. penetrácia.

Vyrovnávacie hmoty a impregnácie

 • Vnútorné tmely vyrovnávajú povrchy stien a stropov, vytvárajú pružný povrch, ktorý možno brúsiť,
 • akrylové impregnácie sú určené ako základný náter pod akrylové fasádne farby, alebo interiérové farby. Aplikujú sa na veľmi nasiakavé vápenné, vápenno-cementové a iné minerálne povrchy (sadrokartón, vonkajšie omietky ap),
 • impregnácie na organickom základe – paropriepustné základný náter pre interiér a exteriér na zlepšenie prídržnosti a vyrovnanie nasiakavosti podkladu pre silikátové, silikónové farby.

Tónovanie farieb

Niektorí výrobcovia ponúkajú miešanie tisícok farebných odtieňov a typu povrchu podľa priania zákazníka. Tónovať na rovnaký odtieň pritom možno aj náterové hmoty rôzneho druhu: exteriérové, interiérové farby, emailové farby, lazúry, penetračné nátery ap. 

Vnútorné farby

Farby by mali disponovať vysokou belosťou, dobrou krycou schopnosťou, nízkou spotrebou a predovšetkým by mali byť paropriepustné, čo je dôležité pre vytváranie príjemnej a pre človeka vhodnej mikroklímy v obytnom a pracovnom prostredí. Navyše, ak je vzduch v priestore príliš suchý, vracajú absorbovanú vlhkosť stenovou alebo stropnou konštrukciou späť do priestoru.

 • Bežné disperzné farby sa vyrábajú s rôznou krycou schopnosťou a možnosťou farebného tónovania. Do disperzných farieb sa ďalej pridávajú spoľahlivo pôsobiace vodou riediteľné prísady s algicidnými, baktericidnými a fungicidnými účinkami, ktoré u nových náterov zabraňujú rastu húb, machov, rias a baktérií.
 • Pre mimoriadne náročné interiéry (potravinársky priemysel, reštaurácie, kuchyne...) sa používajú farby na báze dearomatizovaných, pre ľudí a okolie neškodných rozpúšťadiel - rýchlo schnú, majú výbornú kryciu schopnosť a sú umývateľné,
 • Latexové farby – používajú sa pri veľmi zaťažených povrchoch – verejné priestranstvá, čakárne ap.
 • Farby na problematické steny - niektorí výrobcovia ponúkajú špeciálne antinikotínové farby, farba na vlhké steny, antimikróbne farby ap.

 

Vonkajšie, fasádne farby

Medzi základné kritériá výberu fasádnych farieb patrí:

 • odolnosť voči poveternostný vplyvom, agresívnym priemyselným plynom,
 • vysoká schopnosť prestupu vodných pár,
 • pružnosť (zabraňuje vzniku trhlín),
 • stálofarebnosť, krycia schopnosť,
 • hygienickosť a ekologickosť

Farby kopírujú štruktúru podkladu, preto treba dbať na dôkladné vyhladenie povrchu podkladu,
Farby sa aplikujú na vyhovujúci technický stav podkladu (čistota, súdržnosť, nasiakavosť, výkvety solí...) a vyhovujúce chemické zloženie,
Farby sa vyrábajú na rovnakej báze, ako omietka (minerálne, disperzné, silikátové, silikónové),Je potrebné takisto poznať zloženie podkladu,

 • Akrylové fasádne farby - ekologicky priaznivý náter na staré i nové fasádne. Odolávajú agresívnej atmosfére a výborne prepúšťajú pary, preto sú vhodné aj na povrchovú úpravu zatepľovacích systémov,
 • silikátové fasádne farby - vyrobené na báze draselného skla, akrylového pojiva, plnidiel a pigmentov. Vyznačuje sa vysokou priepustnosťou pary, vodoodpudivosťou. Sú vhodné na historické budovy, pamiatkovo chránené objekty ap. (Povrchy natreté disperznými farbami sa nesmú natierať silikátovými farbami.)
 • Silikónové fasádne farby – vyznačuj[ sa výnimočnou priepustnosťou pary a vodoodpudivosťou. Vhodné do oblastí s veľmi znečisteným ovzduším. Povrchy natreté disperznými farbami sa nesmú natierať silikónovými farbami.

Penetrácia

Farby aplikujeme na vyzreté omietky, betón, alebo staré nátery. Pri aplikácii farby na omietku je potrebné, aby táto bola vyrobená na rovnakej báze, ako omietka. Penetračný náter je vzhľadom na zaťažené prostredie vhodné použiť vzásade pri akejkoľvek aplikácii fasádnej farby, ale dôrazne sa odporúča ho použiť na novú omietku (kedy vyrovná jej nasiakavosť), a na starú omietku, ak sa táto zotiera, resp. vypadávajú zrnká piesku (môžme to zistiť, ak po omietke prejdeme prstom).  

Penetračné nátery sa vyrábajú na rovnakej báze, ako farby. Ak nepoužívame špeciálny penetračný náter, prvý náter fasádnej farby podľa technických údajov rozriedime väčším množstvom vody a použijeme ho ako podklad druhému náteru. Niektoré firmy ponúkajú penetračné nátery v rovnakom farebnom odtieni, ako farby - výhodou je, že pri mechanickom poškodení farby ostáva podklad v rovnakom odtieni.