Rastliny

Rastliny

Aký by to bol byt bez rastlín? Hlavne vtedy, keď sa dni skracujú, vonku je hmla a nepríjemné chladné počasie, zatúžime po pohodlí vo vlastnom domove. Dôležitými doplnkami tohto pohodlia sú izbové rastliny - či už zelené alebo kvitnúce.

V zime sa staráme o kvety inak než v lete: Zatiaľ čo v lete nie je južné okno správnym miestom pre umiestnenie rastlín, od novembra do marca sa tam väčšina z nich cíti veľmi dobre - najmä ak ide o kvitnúce rastliny, ktoré potrebujú vo všeobecnosti viac svetla ako zelené rastliny. Tým sa dobre darí aj v zime pri západnom alebo východnom okne. Ďaleko od okna by však nemali byť umiestnené v tomto čase žiadne rastliny, pretože v miestnosti s rastúcou vzdialenosťou od okna rapídne ubúda svetlo. Už dva metre od okna sa v zime svetelná intenzita znižuje na polovicu. Ak navyše zakrýva okno záclona, sú straty svetla ešte výraznejšie.

V prípade, že nepatríte medzi tých šťastlivcov, ktorí majú vo svojej kúpeľni okno alebo aspoň malý svetlík, uprednostnite rastliny, ktoré nie sú náročné na svetlo. Ak je okno súčasťou vašej kúpeľne, výber zelene do nej je podstatne širší. Všeobecne sa odporúčajú kvety milujúce vlhkosť, hlavne šachor striedavolistý, sleziník a všetky druhy papraďorastov.

Zimná záhrada

Zimná záhrada býva zväčša presklená miestnosť, umiestnená na jednej strane domu. Jednou z jej mnohých predností je, že sa v nej v zime môže predohrievať vzduch, ktorým je potom možné vykurovať obytné priestory. Je výborným miestom na odpočinok, často v kombinácii s jedálňou. Aby ste sa v týchto priestoroch cítili výborne, nevyhnutným doplnkom bývajú kvety, či drobné úžitkové stromčeky, napr. pomarančovníky, či citrónovníky.

Ak budeme do zimnej záhrady vyberať kvety, musíme dopredu vedieť, či bude miestnosť vykurovaná alebo nie. V prípade, že zimnú záhradu nechávame bez akéhokoľvek vykurovania, sa na pestovanie odporúčajú vždy zelené rastliny, ako je napríklad brečtan alebo rozmarín. Ak je priestor slabo temperovaný (na teplotu okolo 13-16 oC), vhodnejšie sú oleandre a akácie. Inou možnosťou sú popínavé rastliny.

V súčasnosti je však trendom počas zimných mesiacov zimnú záhradu vykurovať. Izbová teplota je priam ideálna pre rôzne druhy paliem, antúrií. Ďalším tipom je filodendron, či orchidea.

Podobne ako u izbových kvetov, v zime rastliny zalievame menej ako v letnom období.