Povrchové úpravy

Sortiment výrobkov v oblasti dekoratívneho opracovania povrchov je veľmi široký. Ide hlavne o fasádne a interiérové farby, nátery na drevo, kov i plasty, bezfarebné a lazúrovacie laky. Všetky výrobky sú v nespočetných farebných odtieňoch, prípadne existujú možnosti individuálneho návrhu namiešania potrebnej farebnej zmesy.

Povrchová úprava pozostáva z viacerých druhov náterov. Najprv sa posúdi povrch natieranej plochy a vyberie sa vhodný impregnačný a penetračný náter, ktorý vyrovná prípadne zníži savosť podkladu. Mal by byť priepustný pre vodné pary a nehorľavý. Použitím tohto náteru vznikne kotviaca vrstva, ktorá vytvorí pevné spojenie s následným základným náterom.

Medzi základné kritériá výberu fasádnych farieb patrí:

  • odolnosť voči poveternostný vplyvom,
  • agresívnym priemyselným plynom,
  • vysoká schopnosť prestupu vodných pár,
  • pružnosť (zabraňuje vzniku trhlín),
  • stálofarebnosť,
  • hygienickosť a ekologickosť .

Farby by mali disponovať vysokou belosťou, dobrou krycou schopnosťou, nízkou spotrebou a predovšetkým by mali byť paropriepustné, čo je dôležité pre vytváranie príjemnej a pre človeka vhodnej mikroklímy v obytnom a pracovnom prostredí. Navyše, ak je vzduch v priestore príliš suchý, vracajú absorbovanú vlhkosť stenovou alebo stropnou konštrukciou späť do priestoru.

Do disperzných farieb sa ďalej pridávajú spoľahlivo pôsobiace vodou riediteľné prísady s algicidnými, baktericidnými a fungicidnými účinkami, ktoré u nových náterov zabraňujú rastu húb, machov, rias a baktérií.

Bezfarebné a lazúrovacie laky určené na povrchovú úpravu dreva, parkiet, schodov, drevených a korkových podláh by si mali zachovať vnútornú pružnosť, prirodzenú štruktúru a kresbu materiálu. Mali by byť odolné voči mechanickému namáhaniu.