Miestnosti

Kuchyňa

Súčasná kuchyňa neslúži len na prípravu jedla a stolovanie. Otvára sa celému obytnému priestoru a stáva sa obľúbeným miestom na stretávanie aj spoločenský život rodiny. Preto ju treba starostlivo navrhnúť a účelne vybaviť zariadením. Stavba nového domu dáva ideálne možnosti pre plánovanie kuchyne. Základným hľadiskom pri rozhodovaní o veľkosti kuchyne je počet členov domácnosti a ich stravovacie zvyklosti. Pôdorysne je účelné napojiť na kuchyňu komoru ako aj miestnosť na domáce práce.

Pri plánovaní kuchyne sa treba rozhodnúť, či bude kuchyňa riešená ako samostatná miestnosť so stolovaním, alebo bude začlenená do obytného priestoru. Podľa nárokov na rozsah kuchyne sa pôdorysne kuchynská linka tvaruje ako jednostranná, dvojstranná priama, alebo kuchynská linka v tvare L, U alebo G.

Ideálne zoradenie funkčných zón v kuchyni je známe, ale stále v mnohých návrhoch kuchýň chýba. V smere zľava doprava sa radia:

 • zóna pre uchovávanie potravín - potravinová skriňa, chladnička mraznička,
 • odkladná resp. pracovná plocha s minimálnou šírkou 30 cm,
 • umývacie centrum šírky 90 až 120 cm - s drezom a umývačkou riadu
 • hlavná pracovná plocha optimálnej šírky 120 cm,
 • varná zóna – šírky 60 alebo 90 cm podľa šírky varnej platne,
 • odkladacia a pracovná plocha – minimálnej šírky 30 cm.
 • Toto usporiadanie vyplýva zo sledu prác pri príprave jedla: vybrať – umyť – očistiť a pracovať – uvariť a upiecť – pripraviť na servírovanie.

Niekoľko ďalších dôležitých rozmerov pri umiestnení kuchynského nábytku:

 • optimálna vzdialenosť protiľahlých častí linky pri jej paralelnom umiestnení má byť 120 cm, minimálne však 100 cm,
 • optimálna vzdialenosť varného ostrova od ostatného kuchynského nábytku má byť 120 cm, od steny 80 až 90 cm.

Zóna pre uchovávanie potravín

Zóna pre uchovávanie potravín slúži na krátkodobé (potravinová skriňa,chladnička) a dlhodobé (mraznička) uskladnenie potravín. Veľkokapacitný mraziaci box je vhodnejšie umiestniť aj do komory.

Umývacie centrum

V umývacom centre dominuje drez, ktorého vanička by mala byť dostatočne veľká na umývanie aj veľkých nádob na pečenie a hrncov. Drez môže byť jednoduchý, dvojitý a v kombinácii s odkvapkávacou plochou. Vybavuje sa rôznymi doplnkami, ako napr. odkvapkávacími miskami, košíkmi, doskou na krájanie. V kuchyni je výhodné umiestnenie zmiešavacej batérie s výsuvnou sprchou, ktorá uľahčí napúšťanie vody do hrncov umiestnených na varnom paneli a pri umývaní ovocia a zeleniny. Súčasťou umývacieho centra je tiež umývačka riadu, ktorá sa stáva samozrejmosťou kvôli úspore času a hlavne vody. Pod kuchynský drez sa umiestňuje aj systém odpadových košov na triedený odpad (papier, sklo, kov, biologický odpad do kompostu). Klasickému nerezovému drezu sa kvalitou aj vzhľadom vyrovnajú drezy zo silacronu a silgranitu.

Varná zóna

Vo varnom centre sa umiestňuje varná platňa (plynová, elektrická alebo sklokeramická - s jednoduchou údržbou) s rúrou na pečenie a odsávačom pár, prípadne mikrovlnná rúra alebo gril. Okrem štandardnej šírky 60 cm je pre väčšiu kuchyňu vhodná platňa so šírkou 90 cm. Výhodné je tiež jej umiestnenie do samostatného „varného ostrova“, ktorý je prístupný zo všetkých štyroch strán a tak sa na varení môžu zúčastniť viacerí členovia rodiny. Z ergonomického hľadiska je výhodné umiestnenie rúry na pečenie vo výške očí (pri rodinách s malými deťmi to tiež zvyšuje bezpečnosť).

Skrinky

Najrozšírenejším a štandardne ponúkaným typom nábytku pre zariadenie kuchýň sú sektorové kuchynské linky s variabilnou voľbou spodných a horných skriniek, ako i ostatných prvkov. Najčastejšími šírkovými modulmi skriniek sú rozmery 300, 450, 600, 800 a 900 mm. Skrinky iných šírok sú predmetom zákazkovej výroby, ich cena býva vyššia a môžu mať aj dlhší termín dodávky. Bežne sa vyrábajú aj rohové typy skriniek na vytvorenie zostáv v tvare písmena L a U. Štandardnými funkčnými typmi spodných skriniek bývajú policové, dverové a zásuvkové skrinky. Skrinky so šírkou 600 mm sa vyrábajú aj ako moduly na zabudovanie kuchynských spotrebičov – sporákov, chladničiek, umývačiek riadu ( pre tie aj šírky 450 mm). Štandardná výška spodných skriniek spolu s pracovnou doskou, ktorá ju uzatvára je 860 mm. Objavujú sa však aj kuchyne s s výškou pracovnej plochy 900 mm, ktorá zodpovedá normám platným v krajinách EÚ. Vnútorná hĺbka spodných skriniek by mala byť minimálne 50 cm, pracovná plocha je hlboká 60 cm.

V zostave by mala byť umiestnená aspoň jedna zásuvková skrinka, umiestnená v blízkosti drezu a varnej zóny. Pre osadenie drezu sú určené skrinky v šírke 450, 600, 800 aj 1000 mm bez zadnej steny alebo s výrezom v ňom pre vedenie odpadu z drezu. Horné skrinky sú v rovnakých šírkach ako spodné, ich hĺbka vrátane hrúbky dvierok je 30 až 33 cm. Optimálny výškový rozmer horných skriniek pri ich montáži 56 až 58 cm nad pracovnou plochou je 75 cm. Pre väčšiu využiteľnosť priestoru sú vhodné horné skrinky s výškou 90 až 100 cm, ale tieto sú z hľadiska pohodlného dosahu problematické.

Typológiu skrinkových elementov uzatvárajú vysoké skrinky v šírkach 45 a 60 cm – potravinové (s policami, košmi, prípadne výsuvným mechanizmom). a pre zabudovanie rúr a chladiarenských spotrebičov.

Materiál

Korpusové časti skriniek sa vyrábajú z melamínových drevotrieskových dosák s rôznymi dezénmi povrchu. Tento materiál sa používa kvôli dobrej umývateľnosti povrchu, odolnosti voči parám i z hľadiska ceny. Korpusy z masívneho dreva udržiavajú výbornú klímu pre zachovanie kvality potravín, ale patria do najvyššej cenovej kategórie.
Pri voľbe predných plôch treba okrem estetického a cenového hľadiska dbať na opracovanie hrán, farebnú a tvarovú stálosť materiálu v kuchynskej mikroklíme a stabilitu kovania. Presvedčiť sa treba nielen o kvalite závesov na dvierkach, ale i vodiacich líšt zásuviek a ostatného použitého kovania.

Pracovná doska

Pracovná doska kuchynskej linky má mať vodovzdorný, voči teplote, mastnotám a škrabancom odolný, ľahko čistiteľný povrch. Najrozšírenejším materiálom u nás sú drevotrieskové dosky s povrchom z tepelne odolných umakartov v rôznych dezénoch a vyhotoveniach. Výhodné sú druhy s matným hladkým povrchom a tesniace lišty v rovnakom dezéne. Pracovné dosky z masívneho lepeného dreva – škárovky, sú veľmi efektné a funkčné. Praktické, ale cenovo menej výhodné sú aj dosky z umelého kameňa, umelých mramorov, rôzne iné živicové a zmesové materiály.

Vstavané skrine

Poriadok je alfou a omegou harmonického bývania, ale poriadok je len tam, kde má všetko svoje miesto. Vstavaná skriňa úsporne hospodári s úložným priestorom. Prednosťou vstavaných skríň presne na mieru je ich variabilita tvarov a veľkostí, vďaka čomu sa priestor optimálne využije (od steny po stenu, od podlahy po strop).

Dizajn, farebná a materiálová variabilita vonkajšieho vyhotovenia umožňuje umiestniť ich v každej miestnosti bytu. Vstavaná skriňa, ktorá má spĺňať funkciu šatníka, má hĺbku 60 cm, odvodenú z rozmeru zvrchníkov zavesených na ramienkach kolmo k chrbtu skrine. Zabudovaný regál v kuchyni, kúpeľni príp. inej miestnosti, ktorý slúži na uloženie potravín a menej rozmerných predmetov, vystačí s hĺbkou 35 až 45 cm, pri ktorej je ešte dobrý prehľad v uložených veciach.

Vybavenie šatníka

Aby vstavaná skriňa na šatstvo umožňovala prehľadné uloženie rôznych druhov oblečenia, má mať racionálne vybavenie. prehľadnosť šatníkov sa dosahuje tým, že väčšinu priestoru tvoria otvorené vešiakové (vysoké – na kabáty, nízke – na košele, saká, nohavice) a policové regály (blúzky, svetre). Okrem tyčí na zavesenie ramienok by v nej nemali chýbať police, zásuvky, sklopné tyče, výsuvné vešiaky na kravaty, opasky, sukne, nohavice, prípadne koše na menšie súčasti ošatenia. Niekedy je súčasťou šatníkov aj i uzavretý alebo otvorený "botník".

Dvere skrine

Vo svete sa v súčasnosti najväčšej obľube spotrebiteľov teší posuvný a harmonikový spôsob otvárania dverí, nenáročný na priestorové požiadavky. Bohatý výber rámov a farieb v kombinácii s rôznofarebnými výplňami z imitácie dreva, skla a zrkadla dávajú možnosť vyhovieť najrozmanitejším požiadavkám.

Vstavané skrine na mieru sú vhodné aj na členenie či predeľovanie miestností a ideálne pri zariaďovaní atypických podkrovných priestorov. Špeciálne pre podkrovia boli vyvinuté šikmé posuvné dvere, ktoré sa dajú prispôsobiť sklonu strechy, a tak umožňujú najekonomickejšie priestor pod ňou. Do tmavších miestností a do detských izieb sa odporúčajú svetlejšie farby rámov a výplní dverí. Zrkadlové výplne opticky zväčšujú a rozjasňujú miestnosť. Pri kúpe konkrétneho typu vstavaných skríň je dôležité preveriť si najmä funkčnosť a kvalitu spojovaných prvkov a kovania a spôsob, resp. odbornosť montáže od ktorej závisí výsledný efekt a vlastná spokojnosť.

 

Detská izba

Dieťa si začína formovať vzťah k okoliu a vytvárať správne návyky ako pracovať ukladať či triediť predmety už vo veku 3 rokov – to je súčasne i odpoveď na otázku, kedy najneskôr vytvoriť deťom optimálne obytné prostredie v samostatnej detskej izbe.

Pri zariaďovaní detskej izby treba vychádzať z týchto základných funkčných častí a prvkov jej vybavenia:

 • oddychová zóna – lôžko a doplňujúce prvky, v študentskej izbe prípadne aj oddychové sedenie,
 • priestor na hry – dostatok voľnej plochy na podlahe, pri väčších priestorových možnostiach domčeky , šmýkačky, rebríky a pod.,
 • pracovné miesto – stôl, stolička, zásuvkový kontajner a iný príručný odkladací priestor,
 • úložný priestor – na hračky, knihy a šatstvo
 • osvetlenie – všeobecné, pracovné a pri lôžku.


Ergonomické požiadavky

Rozmerové požiadavky na detský pracovný stôl a stoličku sú odvodené od vzrastu dieťaťa. Ideálny detský nábytok je taký, ktorý môže rásť s dieťaťom. Najvhodnejšími typmi nábytku pre zariadenie detského pracovného miesta sú preto stoly s výškovo prestaviteľnou pracovnou plochou veľkosti aspoň 120 cm x 65 xm a stoličky s možnosťou prestavenia sedadla i operadla. Hoci túto požiadavku spĺňajú i bežne dostupné detské otočné stoličky na kolieskach, vzhľadom k hravosti detí je ich mobilita skôr na prekážku sústredeniu sa pri učení a práci.

Okrem stola a stoličky je nevyhnutnou súčasťou pracovného miesta pre dieťa vhodný úložný priestor pre triedené ukladanie všetkých predmetov a potrieb. Samostatné pracovné miesto vrátane úložného priestoru pre každé dieťa v rodine by malo byť samozrejmosťou.

Dôležitým pre dieťa je kvalitné lôžko. Vhodným riešením je lôžko so sendvičovou skladbou, vyhovujúcou veku dieťaťa. Pri väčšom počte detí v rodine sú výhodné poschodové postele, ktoré sa neskôr môžu rozložiť na dve samostatné postele.

Bezpečnosť

K bezpečnosti detského nábytku patrí celý rad požiadaviek na jeho tvarovanie, konštrukčnú stabilitu i materiálové vyhotovenie. Treba uprednostniť nábytok so zaoblenými a málo vyčnievajúcimi hranami, s pevnými konštrukčnými prvkami a spojmi v robustnejšom vyhotovení. Povrchová úprava detského nábytku musí byť zdravotne nezávadná.

Spálňa

Základným zariaďovacím prvkom každej spálne je samozrejme posteľ. Podstatným parametrom lôžka je jeho veľkosť, ktorá by mala vyhovovať predovšetkým rozmerom používateľa a priestorovým možnostiam miestnosti, v ktorej sa nachádza. Posteľ sa z konštrukčného hľadiska skladá z troch častí – z rámu, roštu a matraca.

Výber rámu postele je v plnej miere podriadený vkusu jej používateľa. Najpevnejší materiál, ktorý môže tvoriť konštrukciu postele, sú dosky MDF. Obavy z úniku formaldehydu by mali kupujúceho zbaviť garancie normy podmieňujúcej získanie certifikátu na predaj výrobku. Čelá postelí môžu v niektorých prípadoch plniť okrem estetickej stránky aj funkciu opory pri sedení a niekoľkostupňovým polohovaním tak z postele vytvoriť relaxačné lôžko. Zdokonalením nábytku možno nazvať i jeho zmobilnenie prostredníctvom koliesok uľahčujúcich manipuláciu s posteľou.

Základom kvality spánku je podložka - rošt, na ktorú sa kladie matrac. Rozoznávame dva základné typy roštov.
Pevný rošt – tvoria ho ohobľované dosky spojené textíliou, kopírovanie kriviek ľudského tela musí v tomto prípade sprostredkovať pružinový matrac.
Lamelový rošt – prispôsobenie tvarom tela umožňujú jeho predpäté lamely. Čím väčší je počet lamiel, tým je rošt dokonalejší. O splnenie nárokov na relaxačné zariadenie sa môžu postarať polohovateľné rošty s manuálnym alebo elektrickým ovládaním.
Nemenej dôležitým komponentom pri zabezpečení podmienok zdravého a príjemného odpočinku sú matrace. Môžu byť pružinové a nepružinové.
Pružinové matrace sú určené na pevné rošty.
Nepružinové matrace sú odporúčané na lamelové rošty.
Obojstranne použiteľné matrace poskytujú možnosť kombinácie mäkšej a tvrdšej strany. Pred kúpou je vhodné vyskúšať všetky ponúkané varianty a porovnať ich s výhodami a nedostatkami dovtedy používaného matraca.

Základné požiadavky na lôžkový nábytok:

 • lôžko musí veľkosťou vyhovovať veľkosti ľudského tela.
 • Pri voľbe dĺžky postele treba k výške človeka prirátať rezervu asi 21 – 25 cm
 • Spravidla býva 190 – 205 cm. Za optimálnu výšku postele sa považuje 42 – 45 cm, u starších ľudí 50 – 60 cm.
 • lôžko musí poskytovať tepelný komfort, priedušnosť, prechod a absorbciu potu.
 • lôžko musí vyhovovať z hygienického hľadiska – byť ľahko čistiteľné.


Organickou súčasťou spálňových zostáv sú tiež šatníkové skrine, toaletné stolíky a úložné priestory na lôžkoviny.

Moderné skrine sú premyslene členené, umožňujú ľahký prístup k veciam, možno v nich nájsť zásuvky s rôznymi rozmermi, vysúvateľné vešiaky, drôtené, prútené či kartónové doplnky.

Toaletné stolíky zvyšujú komfort a pohodlie pri dennom i nočnom používaní. Často ide o mobilné kusy vhodné na rôzne formy využitia.

Úložné priestory na lôžkoviny sú alebo súčasťou postele (nie najvhodnejšie riešenie) alebo sú to solitérne kusy.

Obývačka

V obývačke ide predovšetkým o príjemnú mäkkosť. Moderné modely pritom nemusia zaberať najviac miesta. „Ľahké" zariadenie prináša komfort aj v úzkom priestore. Obratom ruky sa sedačka môže zmeniť na pohodlnú dvojposteľ pre hostí a gaučový stolík na zvýšený pracovný stôl. V obývačke už dávno nevládnu strnulé tvary nábytku. Jednotlivé kusy, ktoré je možné podľa chuti a nálady ľubovoľne obmieňať, poskytujú príjemnú alternatívu k nemenným nábytkovým zostavám.

Nekupujte zariadenie do obývacej izby chaoticky. Keď sa vám zapáči nejaký kus nábytku, najprv si poriadne premyslite, či sa vám hodí a kde presne bude stáť a k čomu slúžiť. Doplnky nábytku umiestňujte tam, kde sa budú využívať, napríklad lampu postavte blízko kresla na čítanie. Nezabudnite na vhodné úložné plochy na uloženie kníh, televízora, audio—video techniky, CD a podobne.

Hlavne v rodinných domoch platí, že obývačku tvorí niekoľko navzájom poprepájaných priestorov s rozličnými funkciami: jedáleň, oddychová hala, terasa, vchod do záhrady, či na balkón. Ak tieto priestory nie sú od seba oddelené dverami, snažte sa o zachovanie podobného štýlu vo všetkých miestnostiach.

Pohodlné sedenie

Vhodný a premyslený výber sedacej súpravy je veľmi dôležitý. Ak ste majiteľom malometrážneho bytu, nedajte sa zlákať veľkou prepychovou sedačkou pre viacero osôb s dvoma pohodlnými hlbokými kreslami. Po ich umiestnení do priestoru môže nasledovať sklamanie: v izbe sa nebude kde pohnúť. Pred kúpou akéhokoľvek nábytku si poriadne premyslite, ako bude v priestore pôsobiť, či bude rozmerovo a tvarovo vyhovovať a či zapadne do celkového štýlu vášho domova.

Izbové doplnky

Bez televízora si dnešnú obývačku nevieme ani predstaviť. Nemal by však tvoriť hlavný centrálny bod miestnosti. Postavte ho na pokojné miesto, dostatočne vzdialené od radiátorov a priameho slnečného žiarenia.

Pre knihy, obrazy, fotografie a porcelán platí: všetko s mierou. Ak majú umeleckú hodnotu, pokojne si ich vystavte a zamierte na ne bodové osvetlenie. Výsledok bude stáť za to.

Ani miesto, kde budú umiestnené knihy, by nemalo byť vystavené priamemu účinku slnečných lúčov, ani vlhkosti.