Koberce

Koberce dodávajú interiéru pocit tepla a pohody. Dokážu tlmiť zvuk v miestnosti, vďaka elasticite priaznivo pôsobia na kĺby, pri chôdzi naboso prirodzene masírujú reflexné zóny na chodidlách.

Materiály

Kvalita kobercov sa posudzuje podľa ich odolnosti a životnosti. Tieto aspekty závisia predovšetkým od druhu použitého vlákna. Kobercové krytiny sa vyrábajú zo živočíšnych, rastlinných a syntetických vlákien.

Živočíšne vlákna sa uplatňujú predovšetkým vo výrobkoch z vlny alebo kozej srsti.

  • Čistá strižná vlna - pochádza zo živých oviec a je po prvýkrát spracovaná. Koberce s touto značkou sú veľmi hodnotné a cenovo náročné.
  • Stopercentná vlna - takéto koberce sú vyrobené z vlny zabitých alebo uhynutých zvierat, prípadne z recyklovanej suroviny, a sú vždy menej kvalitné ako koberce z čistej strižnej vlny.
  • Pre vlnené vlákna sú typické elastickosť a rozťažnosť, preto sa po každom zaťažení vrátia do pôvodného stavu, takže odtlačky po nábytku zmiznú z koberca samy. Vlna svojim prirodzeným obsahom tuku pôsobí antistaticky a je odolná proti špine.

Rastlinné vlákna tvoria skupinu materiálov z plodov kokosových paliem, zo sisalu, juty a morskej trávy.
Kokosové vlákna sú základom elastických krytín, ktoré tlmia kroky, majú dobré tepelnoizolačné vlastnosti, sú odolné proti poškodeniam a rezistentné proti baktériám. Sú hygroskopické, čo môže spôsobiť ich vlnenie v prípade že nie sú pevne pripevnené na podlahe.

Sisal je produkt z listov agávovitej rastliny. Krytiny zo sisalu sú veľmi odolné, tlmia zvuk. Majú dobré antistatické a antibakteriálne vlastnosti, sú vhodné aj do miestnosti so zabudovaným podlahovým vykurovaním.

Juta je mäkšia, a preto krytina z nej nie je taká odolná. Vďaka svojim vlastnostiam sa používa ako podklad pod koberce z ostatných materiálov.

Morská tráva predstavuje pevné vlákno, ktoré sa nedá farbiť, takže ani výrazné znečistenie červeným vínom alebo kávou nie je žiadnou hrozbou.
Syntetické vlákna sú vyrobené predovšetkým z polyamidu, ktorý je trvanlivý a odolný proti vznieteniu, z polyakrylu s matným vzhľadom, z polyesteru, ktorý je farebne stály, vzdoruje oderu, a napokon z takmer nezničiteľného a značne hydrofóbneho polypropylénu.

Technológie

Koberce sa vyrábajú rôznymi metódami. Patrí medzi ne tkanie, vytkávanie a viazanie. Dnes sa 90 % všetkých kobercov zhotovuje technológiou všívania. Týmto spôsobom vznikajú typy so slučkovým vlasom, strihaným vlasom a strihanou slučkou.

Výber koberca

Kobercové podlahoviny tvoria celoplošné koberce, a kusové koberce rôznych rozmerov a tvarov. Pri výbere koberca by sa nemalo popri praktických hľadiskách zabudnúť na skutočnosť, že svetlé farby, malé vzory a celoplošné krytiny priestor opticky zväčšujú, naopak, veľké vzory a tmavé farby ho zmenšujú. Neutrálnejší koberec dovoľuje väčšiu rozmanitosť pri zariaďovaní interiéru ostatnými predmetmi. Pred kúpou je užitočné oboznámiť sa so spôsobmi ošetrovania koberca.