Elektrospotrebiče

Označovanie elektrospotrebičov energetickým štítkom

Bežná štvorčlenná domácnosť v rodinnom dome spotrebuje ročne 100 GJ energie. Hlavný podiel, približne 80% z celkovej spotreby energie, tvorí vykurovanie a príprava teplej vody, zvyšných 20% tvorí spotreba elektrickej energie na osvetlenie a domáce spotrebiče. Približne 1300 SK/mesiac sme zaplatili za elektrickú energiu v minulom roku, no tieto náklady sa zvýšili na 1360 SK/mesiac.

Ak sa rozhodujete pre kúpu nového domáceho spotrebiča (či už kupujete práčku alebo chladničku s mrazničkou), je dobré vedieť, že nie všetky spotrebiče potrebujú na svoju prevádzku rovnaké množstvo energie. Jeden spotrebič je úspornejší, iný menej. 

aaaagraf_spotreba_energie.gif

Ako zistíme, ktorý je ten úspornejší? Napovie nám energetický štítok. Tento zaraiuje spotrebiče do siedmych energetických tried, od A po G. Najúspornejšie sú spotrebiče triedy A, resp. B. Stredné hodnoty predstavujú triedy C a D a najväčšími žrútmi energie sú spotrebiče triedy E, F, G (tieto sú na trhu zriedkavé). A-spotrebiče sú o 45% úspornejšie ako spotrebiče triedy C a D. B-spotrebiče spotrebujú o 25% energie menej v porovnaní so strednými hodnotami.

Ako vypočítame, koľko nás spotrebič bude ročne stáť? Na energetickom štítku tiež nájdeme údaj o dennej alebo ročnej spotrebe energie. Spotrebu energie vynásobíme aktuálnou cenou energie, ktorá je v roku 2005 cca 3,8 Sk/kWh, a ľahko zistíme, koľko nás bude spotrebič ročne stáť. Pri kúpe môžeme navzájom porovnať niekoľko typov chladničiek a rozhodnúť sa pre tú úspornejšiu. Tiež sa oplatí vymeniť staré spotrebiče za nové. Napr. chladničky vyrobené pred desiatimi rokmi, spotrebujú až o 50% viac energie ako nové typy. Budete sa čudovať, ako pozitívne sa výmena starej chladničky odrazí na vašich účtoch. 

aaaaenergetickystitok.gifPri nákupe môžeme použiť takéto jednoduché výpočty:

Práčka: spotreba energie x počet praní v roku x cena energie
Pri práčke si treba všímať aj účinnosť prania a odstreiovania. Spotreba vody ovplyvňuje výrazne celkovú cenu za jeden cyklus.
Chladnička: spotreba energie x cena energie
Kompaktná žiarivka: 10 000 (životnosť v hod.) x 0,02 (výkon v kW) x cena energie

Pýtajte sa teda vo vašej predajni na energetické štítky. Predajca má zo zákona povinnosť označiť nimi tieto spotrebiče: 

 • chladničky, mrazničky a ich kombinácie,
 • práčky, sušičky a ich kombinácie,
 • umývačky riadu,
 • elektrické rúry na pečenie,
 • svietidlá,
 • klimatizačné jednotky,
 • zásobníky na teplú úžitkovú vodu (elektrické bojlery)

Kúpou energeticky úsporného spotrebiča získame istotu dobrej investície, výrobky vyššej energetickej triedy sú väčšinou kvalitnejšie, vždy šetrnejšie k životnému prostrediu a našemu zdraviu a usporia aj naše finančné prostriedky.

Porovnávacia tabuľka:

Elektro spotrebič Spotr. energie v kWh/deň spotreb. tr. A Cena v Sk/deň spotreb. triedy A Spotr. energie v kWh/rok spotreb. triedy A Cena v Sk/rok spotreb. triedy A Cena v Sk/rok 10 ročného spotreb. Cena v Sk/rok spotreb. triedy C,D
Kombinovaná chladnička s mrazničkou * 0,98 3,7 358 1 360 2 040 1 972
Spotr. energie v kWh/ prací cyklus (trieda A) Cena v Sk/ prací cyklus (trieda A) Spotr. energie v kWh/ rok** (trieda A) Cena v Sk/ rok ** (trieda A) Cena v Sk/ rok ** 10 roč. spotreb. Cena v Sk/ rok ** spotreb. tr. C,D
Práčka (5kg bavlna, 60?C) 0,9 3,4 143 543 815 787
Spotr. energie v kWh/ cyklus (tr. A) Cena v Sk/cyklus (tr. A) Spotr. energie v kWh/rok *** (tr. A) Cena v Sk/ rok *** (tr. A) Cena v Sk/ rok *** 10 roč. spotreb. Cena v Sk/ rok *** spotreb. tr. C,D
Umývačka 1,05 4 390 1 482 2 223 2 149
Spotreba energie v kWh/ cyklus**** (trieda A) Cena v Sk/cyklus**** (tr. A) Spotreba energie v kWh/rok**** (tr. A) Cena v Sk/rok **** (tr. A) Cena v Sk/rok **** 10 roč. spotr. Cena v Sk/rok **** spotr. tr. C,D
Elektr. rúra na pečenie (50 cm šírka) 1,66 6,3 334 1 269 1 904 1 840

* chladiaci priestor cca 360l, mraziaci priestor cca 80l
** 5 kg bavlna 60?C, 3 pracie cykly/týždeň
**** normalizovaný cyklus-konvenčné pečenie (v statickom režime)+prúdenie vzduchu

Čo koľko spotrebuje?

Na prevádzku elektrospotrebičov sa minie len od 5 do 10 % spotrebovanej elektrickej energie. Preto už pri nákupe elektrospotrebičov sledujte informácie o spotrebe energie. Nájdete ich na energetickom štítku, ktorý sa nachádza v prílohe ku kupovanému produktu. Takto sa ihnei dozviete, koľko energie spotrebič k svojej prevádzke potrebuje a do akej miery je úsporný v porovnaní s inými typmi.

Úsporné varenie

Elektrický sporák patrí medzi zariadenia s vysokou spotrebou, ročne až okolo 600 kWh. Preto pri jeho kúpe dbajte na to, aby bola jeho spotreba čo možno najnižšia.

Sporák s liatinovou platničkou je síce lacnejší, avšak na svoju prevádzku spotrebuje viac elektrickej energie. Platničky sa dlhšie zahrievajú, majú menej regulačných stupňov a po ukončení ohrevu zostávajú ešte dlho horúce a toto teplo je stratové. Ich účinnosť je cca 60 %. Sporáky so sklokeramickou varnou doskou sú síce drahšie, ale energeticky úspornejšie. Špirála, ktorá sa rozžeraví do červena, vyžaruje teplo priamo na dno nádoby. Ich účinnosť dosahuje až 70 %.

Elektrickú trúbu nie je potrebné vyhrievať zbytočne a dlho pred začatím pečenia. Jedlo vkladajte do rúry hnei po zhasnutí kontrolky termostatu, kei dosiahnutá potrebná teplota.

Hoci podiel spotreby energie na varenie nie je veľký, aj tu sa dajú dosiahnuť značné úspory. Stačí, ak si osvojíte nasledujúce rady:

 • Používajte pokrievku! Na varenie v hrnci bez pokrievky spotrebujete o 150 až 300 % viac energie! To platí rovnako pre elektrický a plynový sporák. Pokrievka totiž bráni úniku tepla potrebného na varenie. Časté nakúkanie do hrncov je neefektívne.

 • Dná hrncov majú byť rovné, najmä ak varíte na elektrickom sporáku. Veľkosť dna hrnca má byť rovnaká ako veľkosť varnej platne elektrického sporáka. Ak je hrniec menší a rozdiel je iba 3 cm, je strata energie až 30 %. U plynového sporáka treba prispôsobiť veľkosť plameňa veľkosti dna. Zohrievanie vody, najmä na plyne, je oveľa úspornejšie v tenkostennej nádobe.

 • Tlakový hrniec je zvlášť výhodný, ak ide o dlhšie trvajúcu prípravu jedál. Úspora energie je viac ako 50 %. Tajomstvo úspory spočíva v skrátení času varenia a v tom, že po dosiahnutí zodpovedajúceho tlaku možno znížiť príkon.

 • Šetrite vodou a využite všetko teplo. Používajte na varenie iba toľko vody, koľko jej nevyhnutne potrebujete. Ak zohrievate jeden liter vody tam, kde stačí štvrť litra, spotrebujete navyše 25 % energie. Elektrický sporák zapínajte, kei je hrniec už na platni a vypínajte ešte pred koncom varenia.

Správne používaná mikrovlnná rúra môže ušetriť až 50 % energie. Moderné rúry na pečenie sú dnes kombinované s mikrovlnnou rúrou, čím sa pečenie resp. varenie pri rovnakej kvalite podstatne skracuje, čo znamená značnú úsporu elektrického prúdu.

Moderné prístroje sú úsporné

Výrobcovia kuchynských prístrojov pochopili nevyhnutnosť hospodárenia s energiou a tak majú špičkové výrobky podstatne nižšiu spotrebu energie. Napríklad chladničky a mrazničky až o 45 % menej ako pred desiatimi rokmi. Automatické práčky spotrebujú o 20 % menej vody a o 22 % menej elektriny ako pred desiatimi rokmi. Tieto skutočnosti berte do úvahy aj pri rozhodovaní sa o výmene starých spotrebičov za nové.

Chladenie a mrazenie

V tejto oblasti je spotreba elektrickej energie vysoká. Ten, kto vlastní mrazničku (ktorá spotrebuje menej energie než mraziaci box), nepotrebuje v chladničke špeciálny námrazník s troma hviezdičkami.

Moderné chladiarenské zariadenia bývajú často vybavené systémami cirkulujúceho vzduchu alebo sústavami "no-frost". V takom prípade nie je mraznička potrebná, treba však kalkulovať s tým, že takéto zariadenia majú väčšiu spotrebu elektrickej energie - až o 35 percent. Poškodené tesnenia na chladničke treba urýchlene vymeniť. Teplý vzduch, ktorý sa takto dostáva dnu, sa musí opäť ochladiť. Ak si uvedomíme, že chladnička je pripojená na zdroj elektrického prúdu po celý čas svojho chodu, je veľmi dôležité už pri kúpe si všímať, koľko elektrickej energie spotrebuje.

Zásady pre správne prevádzkovanie chladničky

 • chladničky sú konštruované tak, aby sa kompresor zapol hnei, ako mu termostat "oznámi", že teplota v chladenom priestore stúpla nad nastavenú teplotu. Ako často sa bude termostat zapínať, závisí aj od nás samých. Ukladajme do chladničky len studené potraviny, čiže také, ktorých teplota nie je vyššia ako teplota v miestnosti. Ak je jedlo teplejšie, nechajme ho najprv vychladnúť v studenej vode alebo na vzduchu a až potom vložme do chladničky.
 • dvere na chladničke a mrazničke otvárajme iba vtedy, kei je to nutné
 • termostatom nastavujte vnútornú teplotu podľa obsahu chladničky. Pamätajte si, že zníženie teploty v chladničke o 2 °C, znamená zvýšenie spotreby elektrickej energie asi o 15 %.
 • medzi jednotlivými potravinami nechávajte miesto, aby vzduch mohol cirkulovať
 • pokiaľ chladnička nemá automatické odstraňovanie vnútornej námrazy, odstraňujte ju v pravidelných intervaloch. Námraza vo výparníku, hrubá 3 mm, môže znamenať zvýšenie spotreby až o 75 %.
 • ak je tesnenie na vonkajších dverách zničené, a dokonale netesní, vymeňte ho. Investícia do nového tesnenia sa vám vráti už do dvoch mesiacov.
Umývačka riadu

Čím menej vody spotrebuje zariadenie, tým lepšie. Zohrievanie vody si vyžaduje veľa energie, ktorá potom odchádza z domu s odpadovou vodou. Len úsporné a pokiaľ možnosti plne naplnené prístroje si vyžadujú menej energie ako ručné umývanie.
 • ak máte málo špinavého riadu, je lepšie umyť ho ručne - nie však pod tečúcou vodou!
 • pri umývaní riadu v umývačkách a pri práčkach sa energia využíva najmä na zohrievanie vody. Preto si zvoľte program s čo najnižšou teplotou.
 • po každom umytí odpojme zariadenie od elektrickej siete, rovnako ako aj od prívodu vody
 • v porovnaní s klasickým umývaním riadu pod tečúcou vodou ušetrí umývačka približne 35 - 60 % elektrickej energie (pri spotrebe 1,1 – 1,8 kWh denne). V štvorčlennej domácnosti môžete počítať s ročnou spotrebou elektriny asi 500 kWh.
 • ak umývačku riadu pripojíte na teplú vodu, napr. 60 °C, usporíte až 50 % elektrickej energie, ktorá by sa použila na ohrev vody. Skrátený umývací cyklus sa však môže podpísať na kvalite umytia.
 • dnešné zariadenia spotrebujú na jeden cyklus len 20 l vody, v porovnaní s ručným umývaním je to 4 x menej. Existuje i úsporný program, ktorý umyje riad len v hornom koši. V takomto prípade spotreba vody klesá na 15 litrov.


Pranie a sušenie

Moderné automatické práčky majú až o polovicu nižšiu spotrebu ako staršie typy. Energeticky najúspornejšie modely sú vybavené elektronickým systémom, ktorý riadi priebeh celého pracieho cyklu – pranie, plákanie i odstreiovanie a zabezpečuje optimálnu spotrebu elektrickej energie, vody i pracích prostriedkov. Spotreba energie dosahuje u najúspornejších typov hodnotu okolo 1 kWh na 5 kg bielizne, spotreba vody býva 48 litrov. Automatické práčky strednej triedy spotrebujú 1,1 – 1,3 kWh elektrickej energie a 65 - 85 litrov vody na 5 kg bielizne.

Menšia spotreba energie znamená aj úsporu. Ak používate sušičku, mala by mať práčka pri odstreiovaní minimálne 1 000 otáčok za minútu. O účinnosti odstreiovača a spotrebe vody vás informuje energetický štítok.

Bielizeň, ktorá sa vyvára, potrebuje niekedy len 60 °C, aby sa pri praní docielili celkom uspokojivé výsledky. Kombinácia práčky a sušičky nepredstavuje optimálny výkon; pokiaľ je to možné, kúpte si radšej tieto zariadenia oddelene. Sušičky na vzduch spotrebujú o niečo menej energie než kondenzačné sušičky. Najúspornejšie však vysušíte bielizeň na čerstvom vzduchu.

Zapamätajte si, že hlavnou zásadou energeticky úsporného prania je využívať plnú kapacitu práčky. Niektoré pracie prášky umožňujú prať bielizeň pri menšej teplote vody, čím ušetríte energiu na jej zohrievanie.

Elektrické práčky

V súčasnosti sú na trhu práčky, ktoré sú energeticky až o 50 % úspornejšie než tie, ktoré sa vyrábali v minulosti, dokonca už v nich netreba prať pri teplote 90 °C, pri niektorých programoch stačí len 60 °C, čím ušetríme energiu na zohrievanie vody.

Hlavné pravidlá pri používaní práčky

 • program predpierania použite len na skutočne silne znečistenú bielizeň
 • plne využívajte objem práčky – perte v nej až vtedy, ak máte väčšie množstvo bielizne, ktoré zaplní práčku
 • správne voľte dávkovanie pracích prostriedkov
 • ak má práčka program voľby polovičného množstva bielizne, využívajte ho – šetríte tým vodu i elektrickú energiu
 • bežne špinavú bielizeň perte pri teplote 60 °C