Všeobecné zásady - strešné okná

Voľba výšky osadenia a optimálnej veľkosti okna

Voľbu výšky osadenia okna ovplyvňuje niekoľko faktorov. Sklon strešnej konštrukcie, možnosti výhľadu, presvetlenie budúcej miestnosti a pod. Nezabúdajme ale, že musíme mať možnosť pohodlne ovládať zatváranie okna, vonkajšej markízy, ľahko umžvať obe plochy dvojskla. Preto by okenný zámok nemal byť vyššie ako 200 cm. Podľa sklonu strechy volíme takú veľkosť okna, aby sme mali dobrý výkľad postojačky aj posediačky.

primafenestra_pr1.gif

Prípadná úprava krokiev

Úprava krokiev je nutná iba vtedy, ak medzera medzi krokvami (d) je menšia než šírka okna (š), alebo väčšia než šírka okna zväčšená o 200 mm. Úprava nad i pod oknom musí byť urobená v takej vzdialenosti od okenného rámu, aby bolo možné urobiť ostenie nad oknom vodorovne a pod oknom zvisle.

primafenestra_pr2.gif

Ostenie

Pre plné využitie všetkých funkcií kvalitného strešného okna je dôležité správne urobiť ostenie (obloženie okenného výklenku). Zaistí sa tým maximálne osvetlenie miestnosti (30-40% viac svetla ako vykierové okno s rovnakou plochou presklenia) a nenaruší prirodzené prúdenie vzduchu okolo okennej tabule. Podstatne sa tým zníži možnosť kondenzácie vnútornej vlhkosti na ploche izolačného dvojskla.

Nasledujúce body musia byť dodržané:

  • vykurovacie telesá je optimálne umiestniť pod strešné okno,
  • spodná časť okna by mala byť obtekaná teplým vzduchom,
  • ostenie pod oknom musí byť urobené zvisle, nad oknom vodorovne

 


 

primafenestra_logo.gif

FENESTRA strešné okná, s.r.o. - hlavným predmetom činnosti spoločnosti je predaj a montáž strešných okien. Spoločnosť je výhradným zástupcom najväčšieho českého výrobcu strešných okien spoločnosti FENESTRA střešní okna, s.r.o. Šťáhlavice.

Kontakty:
web: www.primafenestra.sk
e-mail: primafenestra@primafenestra.sk
infolinka: 033/7791 682, 0903/211 347

FENESTRA strešné okná, s.r.o.
922 11 Prašník 

Informácie o firme na portáli eFilip.sk 
Vyžiadať ďalšie podklady alebo informácie