Publikácia Stavajme a bývajme s Filipom

Ide o unikátny osvetový manuál úspor energie pre domácnosti pri stavbe a rekonštrukcii rodinných domov a bytov, pri realizácii energeticky efektívnych opatrení či pri zariaďovaní interiérov.

Cieľom publikácie je poskytnúť širokej verejnosti komplexný tok informácii o možnostiach znižovania výdavkov za energiu, o spôsoboch aplikovateľných v každodennom živote domácností, o prístupe k environmentálnemu, energeticky úspornému a zdravému životnému štýlu. Vzhľadom ku komplexnosti publikácie ide o ojedinelý zdroj inšpirácie a poradenstva, ktorý by nemal chýbať v žiadnej domácnosti. Obsahovo pokrýva širokú škálu oblastí od plánovania a financovania cez samotné možnosti pri výstavbe a rekonštrukcii až po komfortné bývanie a interiér. Kladie si za cieľ aktívne prispieť ku zvyšovaniu energetického povedomia a motivovať domácnosti k úsporám energie. Energetické centrum Bratislava realizovalo publikáciu v náklade 2 000 kusov v prvom vydaní.

Knihu si objednajte telefonicky - 02/593 000 91, osobne v Energetickom centre Bratislava, alebo na dobierku - prostredníctvom internetu.

V publikácii nájdete odpovede na Vaše otázky:

  • čo všetko potrebujete k stavebnému povoleniu?
  • kde vziať peniaze na financovanie svojich predstáv o peknom bývaní?
  • ako správne stavať, aby ste potom neboli prekvapení výškou účtov za energiu?
  • pre aké materiály a technológie sa rozhodnúť?
  • ako vhodne kombinovať jednotlivé materiály a farby v interiéri?
  • aké rastliny nám v domácnosti a v záhrade spríjemnia voľné chvíle?
  • čím začať a ako postupovať, ak sa chystáte zakladať záhradu?
  • a ešte oveľa viac...

Cena publikácie je 199,- Sk vrátane poštovného a balného.

Obsah

Kapitola 1: Návrh a projektovanie

V kapitole "Návrh a projektovanie" stavby sa dozviete, ako správne vybrať stavebný pozemok, aké materiály sa pri stavbe dajú použiť a ako sa pritom vyhnúť zbytočným chybám. Predstavíme vám alternatívne formy výstavby a poradíme v oblasti financovania. Zistíte, ako si príjemne zariadiť bývanie podľa zásad feng - shui.

Kapitola 2: Stavba domu a bytu

Obal domu je jeho vonkajším plášťom a zahŕňa dôležité stavebné časti, preto sa mu oplatí venovať celú kapitolu. Dozviete sa to najdôležitejšie o obvodových stenách, pivnici, streche a oknách. Poradíme vám, ako si postaviť zimnú záhradu a ako zabezpečiť domácnosť pred neželanými návštevníkmi.

Kapitola 3: Voda

Voda sa čím ďalej tým viac stáva čoraz vzácnejšou, preto sa šetrné zaobchádzanie s týmto darom a súčasne aj rozumné využívanie dažďovej vody stáva veľmi významným. Pri stavbe domu je veľmi dôležité dbať na správnu inštaláciu vnútorného vodovodu a kanalizácie.

Pokiaľ ide o celkovú spotrebu energie v domácnosti, príprava teplej vody je po kúrení na druhom mieste. Oplatí sa získať informácie sa o možných úsporných opatreniach.

Kapitola 4: Vykurovanie

Kúrenie je energeticko-technickým základom každého domu. Vykurovanie je však jednou z najnákladnejších položiek údržby domu. Viac než 50% energie vynaloženej na domácnosť sa spotrebuje práve na zabezpečenie tepelnej pohody.

Dozviete sa, na čo sa oplatí dávať obzvlášť pozor a čo všetko je potrebné pri správnom vykurovacom zariadení - od vykurovacej miestnosti až po komín.

Kapitola 5: Elektrická energia

Pomocou správnej elektroinštalácie môžete docieliť maximálny komfort vo využívaní elektrickej energie a udržať na minimálnej úrovni vyžarovanie elektrických a magnetických polí.

Ak viete, ako na to, môžete pri elektrospotrebičoch ušetriť veľa energie aj bez toho, aby ste sa museli vzdať svojho pohodlia. Nemenej dôležitou záležitosťou je správne osvetlenie každej miestnosti.

Kapitola 6: Príjemné bývanie

Každý človek sa chce vo svojom dome cítiť čo najlepšie. Dozviete sa, ako správna voľba farieb a interiérové zariadenie prispieva k príjemnému bývaniu.

Prečítate si, aké vykurovacie systémy vyžarujú príjemné teplo, aká cirkulácia vzduchu je potrebná a ako klímu v miestnosti zlepšujú bytové rastliny. Ako ochrániť svoju domácnosť pred nečakanými návštevníkmi sa dozviete v časti Ochrana objektu.

Kapitola 7: Záhrada

Zatiaľ čo domy sa stavajú v spolupráci so staviteľmi a architektami, záhrady, balkóny a terasy si väčšinou ľudia upravujú sami podľa vlastných predstáv. Po mnohých hodinách, dňoch, ba aj rokoch strávených v našich záhradách sa stále objavujú jej nedostatky. Pri polievaní treba chodiť po vodu veľmi ďaleko, pretože sud s dažďovou vodou sa nenachádza v blízkosti rastlín.

Stromy o niekoľko rokov tak vyrastú, že zacláňajú ružiam a pod. Nasledujúce kapitoly vám poradia, ako predísť podobným neželaným situáciám.

Kapitola 8: Energeticky šetrný prístup k životu

Energeticky šetrný prístup k životu sa začína pri nákupoch, rovnako sa týka dopravy, spôsobu trávenia dovolenky. Je dôležité uvedomiť si, kde všade sa využíva energia, koľko sa jej spotrebuje na výrobu jednotlivých druhov produktov a ako je možné pri zachovaní rovnakého komfortu dosiahnuť jej nižšiu spotrebu.