Postavte dom s dobrou energiou

Feng šuej je staročínske umenie staré vyše 5000 rokov. Princípom tejto filozofie je vplyv priestoru na človeka, pričom cieľom je jeho súlad a harmonizácia vzhľadom na jeho obyvateľov. Inými slovami – ak túžite po šťastnom domove bez problémov, myslite na zásady Feng šuej ešte pred výstavbou domu. Pretože ak budete mať obydlie v harmónii a v súlade s energiami, avšak popritom nebudete potláčať vlastný vkus, cítenie a intuíciu, budete sa v ňom cítiť príjemne a spokojne. Stačí, ak budete otvorení a vnútorne naladení na zmeny prinášajúce zásady Feng šuej a budete sa riadiť týmito hlavnými zásadami:

xella_feng2.jpg
Zásada č. 1 – vhodný pozemok a dobrá poloha domu

Ak ste v štádiu výberu pozemku pre váš dom, sústreďte sa na jeho plochu, polohu, tvar a históriu. Dom by mal byť totiž postavený na primerane veľkom pozemku, ktorý by mal byť orientovaný tak, aby sa na ňom dal postaviť dom s ohľadom na zásady Feng šuej. Do nich treba zahrnúť samotných obyvateľov domu, orientáciu samotného vchodu domu na pozemok a netreba zabudnúť aj na to, že v okolí domu má byť dostatok zelene. „Čo sa týka polohy pozemku vzhľadom na svetové strany, od severu by mal byť pozemok chránený napríklad  vyvýšeninou alebo skupinou stromov. Výhľad by mal byť orientovaný na juh. Samotná pôda na pozemku by mala byť vhodná pre stavbu domu, nemala by tam prekážať vysoká spodná voda, aby mal dom pevné základy. Dôležitá je aj orientácia pozemku a domu na ňom, k čomu je potrebná analýza pozemku na určenie najvhodnejšej orientácie budovy a jej vchodu. Ideálny tvar pozemku je pravouhlý, s malým nepomerom strán,“ radí interiérová dizajnérka a poradkyňa Feng šuej, Zuzana Kakalíková.

Zásada č. 2 – prírodný stavebný materiál

Podľa Feng šuej by sa na stavbu domu mali použiť výhradne prírodné materiály, prípadne jeho zložky by mali byť prírodné, aby spätosť so samotnou prírodou bola čo najväčšia. Z toho dôvodu sa odporúča použiť drevo, no nie každý človek si dokáže predstaviť, že by mal svoj dom postavený práve z tohto materiálu. Rovnocenným kandidátom – materiálom, čo sa prírodného zloženia týka, je biely pórobetón, u nás známy aj ako stavebný systém YTONG. Vyrába sa z kremičitého piesku, vápna, cementu, anhydridu (sadry), vody a plynotvorných prímes. Tento stavebný materiál je od výroby až po recykláciu ekologický, staviteľovi či majiteľovi šetrí čas a náklady pri stavbe. Má všetky vlastnosti, ktoré zaručujú mnohým generáciám vysokú kvalitu bývania a nízke náklady na energiu. Tepelnoizolačné parametre domu z bieleho pórobetónu sú nastavené tak, aby sa v lete neprehrieval a v zime sa v ňom ľahko zabezpečila tepelná pohoda. Rovnaké tepelnoizolačné vlastnosti materiálu vo všetkých smeroch zabraňujú vzniku tepelných mostov a zaručujú rovnakú povrchovú teplotu muriva, ktorá je nad kritickou hranicou vzniku a rastu plesní. Vytvára sa tak optimálna vnútorná mikroklíma, ktorá citeľne zvyšuje kvalitu domáceho prostredia.  

xella_feng1.jpg
Zásada č. 3 – Dom a rozloženie priestoru v ňom

Samotný dom by mal byť pravidelného tvaru, nemal by mať priamy tvar a dôležité je, aby mali klasickú sedlovú a nie rovnú strechu. Navrhnutý by mal byť tak, aby dokázal osloviť všetkých „teplom domova“, ktorí v ňom budú žiť. Ak je dom poschodový, jednotlivé poschodia by mali byť vizuálne ale aj priestorovo odlišné. Ideálne je, ak jeho miestnosti priestorovo zodpovedajú svojej funkcii – nemali by byť príliš malé, ale ani príliš veľké. Čo sa týka samotného zariadenia a orientácie jednotlivých miestností a prúdeniu priaznivej energie, najlepšie spravíte, ak si necháte poradiť od Feng šuej odborníka či skúseného interiérového dizajnéra, akým je aj pani Zuzana Kakalíková. Tá svojim klientom zariaďuje interiéry podľa vlastných zásad: „Každý človek je jedinečný a aby sa v danom prostredí cítil dobre, musí dizajnér rešpektovať jeho vkus a požiadavky. Pre zmenu svojho domova musí byť jeho majiteľ  pozitívne naladený a otvorený. Iba vtedy bude schopný prijímať energiu a silu, ktoré mu harmonické usporiadanie domácnosti prinesie. Samozrejme, že sú určité zásady prúdenia energie /v Japonsku nazývaná ki, v Číne čchi a či v Indii prána/, ktoré sa dodržiavajú. Základom Feng šuej je usmerňovanie toku energie tak, aby ju človek vedel prijímať a mal z nej čo najväčší úžitok.“

Pokiaľ chcete vedieť viac informácií nielen o stavbe domu z bieleho pórobetónu, navštívte stavebný portál www.pomahamestavat.sk, kde sa môžete poradiť s odborníkom, prípadne sa podeliť o svoje skúsenosti so stavbou s ostatnými návštevníkmi. Veď stavba domu je nezvratná udalosť, a tak je dobré sa vopred informovať o skutočnostiach, ktoré Vám pomôžu postaviť taký dom, ktorý bude mať dobrú energiu a bude pre vás tým najlepším domovom.

Článok je uverejnený v spolupráci so spoločnosťou XELLA Slovensko, spol. s r.o.
viac info:
www.pomahamestavat.sk, www.ytong.sk