Trombeho stena
Idea Trombeho steny vychádza z princípu akumulácie tepla zo slnečného žiarenia a jeho následnej distribúcii do priestoru interiéru.
Skladba Trombeho steny:
- presklená plocha prekrývajúca stenu budovy,
- vzduchová medzera
- akumulačná stena (stena miestnosti), v spodnej a hornej časti je vhodné umiestniť vetracie klapky na prívod studeného vzduchu z miestnosti a ohriateho vzduchu späť do miestnosti…

Princíp činnosti
Počas slnečného dňa tepelné žiarenie preniká zasklenou stenou, akumulačná stena sa „nabíja teplom“. Zároveň, pri otvorenej vetracej klapke v spodnej časti miestnosti studený vzduch od podlahy miestnosti preniká do vzduchovej medzery medzi zasklením a akumulačnou stenou, prehrieva sa a horným otvorom sa vracia naspäť do miestnosti.
Počas chladnej časti dňa (v noci) akumulačná stena distribuuje naakumulované teplo do miestnosti. Vetracie klapky sú uzavreté, čím sa zabraňuje tepelným stratám z miestnosti.
Počas zamračeného dňa ostávajú vetracie klapky na miestnosti uzatvorené, čím sa zabraňuje prúdeniu vzduchu do Trombeho steny a tepelným stratám z miestnosti.
Počas horúcich letných dní sa otvára ďalšia vetracia klapka do exteriéru vo vrchnej časti presklenia, ktorá odvádza prehriaty vzduch von, Trombeho stenu ochladzuje a zároveň prevetráva interiér.
Variácie
Prevádzku takéhoto prirodzeného slnečného kolektoru možno vylepšiť:
- inštalovaním absorbčnej plochy umiestnenej na akumulačnej stene, ktorá efektívnejšie zachytáva slnečné žiarenie (prípadne ho využíva na predohrev vody ap.), prípadne selektívnej absorbčnej plochy
- inštalovaním efektívneho tienenia, prekrytia presklenej plochy, alebo izolačného prekrytia, ktoré zamedzuje únikom tepla v noci, počas nedostatku slnka a prehrievaniu v lete,
- elektrickými ventilátormi s termostatom umožňujúce riadiť odvod/prívod vzduchu z/do miestnosti, ap.
Solárny komín
Solárny komín je pasívne zariadenie na využívanie slnečného tepla prioritne na chladenie. Principiálne ide o „komín“ kombinovaný s podzemnou „šachtou“, oba napojené na miestnosť/interiér. V komíne sa teplý vzduch unikajúci z miestnosti prehrieva, a uniká do vonkajšieho prostredia (vytvára „ťah“). Na jeho miesto je vťahovaný chladný vzduch zo zemnej šachty, ktorý miestnosť počas silného slnečného žiarenia ochladzuje.

Najjednoduchším riešením je komín natretý čiernou farbou, či komín s presklenou „absorbčnou plochou“, pričom výška komína musí byť väčšia, ako je výška budovy. Solárny komín možno nahradiť prieduchmi v budove (medzi nižším/vyšším podlažím) ap.
Solárny komín je vhodné kombinovať s Trombeho stenou, kedy pri horúcom počasí Trombeho stena pôsobí ako solárny komín a napojením zemnej šachty, ktorá zabezpečuje prísun chlaeného vzduchu
Ďalšie informácie o pasívnom využití solárnej energie nájdete v sekcii Poradenstva - Solárne zariadenia / Pasívne solárne systémy