Nahraďte žiarovky žiarivkami

Svetlo potrebujeme mať všade: pri práci v zamestnaní aj doma, pri oddychu, keď sa venujeme koníčkom či v bežnom živote. Jeho prírodný zdroj nie je v našich zemepisných šírkach postačujúci pre všetky pracovné aj súkromné požiadavky, preto siahame po umelom osvetlení, ktoré nám umožní stráviť dlhší čas dňa aktívne. Nedostatok svetla či chybné osvetlenie sa negatívne prejavujú nielen na pracovnom výkone, ale aj na psychickom naladení každého človeka. Tak sa výber náležitého osvetlenia stáva nesmierne dôležitým. Ak navyše pri výbere vedome zohľadníme aj ekonomický a ekologický aspekt, dostaneme sa k žiarivkám.

orava1.gif
Nahraďte žiarovky žiarivkami

Klasické žiarovky pracujú na princípe inkadescencie, teda tepelného žiarenia, a vyžarujú v podobe svetla len 10 % svojej energie, zvyšok sa neužitočne premení na teplo. Takmer všetky typy žiaroviek sa však dajú nahradiť úspornými žiarivkami. Oproti bežným žiarovkám predstavujú žiarivky približne 80 %-nú úsporu elektrickej energie, teda vyžarujú rovnaké množstvo svetla, avšak pri štyrikrát až päťkrát nižšej spotrebe energie.

Aké si vybrať?

Na výber máte lineárnekompaktné žiarivky. Pre domácnosť sú najefektívnejšie kompaktné žiarivky s integrovaným elektronickým predradníkom. Tie majú dlhú životnosť (od 6 000 do 8 000 hodín, zatiaľ čo životnosť bežnej žiarovky je len 1 000 hodín) a ich elektronický predradník zaručuje rýchli štart chodu žiarivky bez blikania, stabilné svietenie a menšie straty na energii oproti konvenčným predradníkom.

Rôzne žiarovky a žiarivky majú rôzny príkon, pričom platí že s vyšším príkonom sa zvyšuje aj svetelný tok. Napríklad svetelnému toku kompaktnej žiarivky s príkonom 7 W či 23 W zodpovedá svetelný tok žiarovky s príkonom 40 W či 120 W.

orava2.gif
Technické výhody žiariviek

Kompaktné žiarivky poskytujú príjemné rozptýlené svetlo a zahrievajú sa výrazne menej než bežné žiarovky, čo ich predurčuje na použitie vo svietidlách s nízkym príkonom. Hmotnosť žiariviek a ich rozmery sa čoraz viac približujú žiarovkám, vďaka čomu možno žiarivky používať aj v kĺbových a sťahovacích svietidlách. Pätica E27 je klasická, menšia pätica E14 nám poskytuje možnosť využitia aj v menších svietidlách. Žiarivky majú vo svojom zapojení zabudovanú tavnú poistku, preto ani pri poruche alebo pri poškodení žiarivky nenastáva prúdová „špička“, ktorá môže pri bežných žiarovkách spôsobiť až vypadnutie ističov či spálenie poistiek. Žiarivky potrebujú mať chladený elektronický predradník, preto by sa nemali používať v uzavretých svietidlách. Takisto by sme ich nemali používať v prostredí dosahujúcom 40 a viac °C. Kompaktné žiarivky sú citlivé na vlhkosť, nemožno ich preto inštalovať v prostredí, kde ich môže zasiahnuť striekajúca voda. Neodporúča sa ich používať ani  v kombinácii so stmievačmi a podobnými zariadeniami.

Špecifické typy žiariviek

Z estetického hľadiska si mnoho ľudí do svietidiel nedáva žiarivky, pretože sú obyčajne dlhšie a doslova „vytŕčajú“. Riešením sa však pre spotrebiteľa stali žiarivky so špirálovo zahnutými trubicami, ktoré sú kratšie, a tak výrazne nepresahujú svietidlo. Zároveň však nestrácajú nič zo svojej svietivosti, keďže svietiaca plocha sa nekráti, iba rozvrstvuje do priestoru. Na trhu ich nájdete pod označením SPIRAL. Ak ste si však zvykli na tvar klasických žiaroviek a tvar žiariviek s ich „odhalenými telami trubíc“ vás skôr desí, máme pre vás potešujúcu správu. Na trhu nájdete už aj žiarivky v tzv. okrasnej banke, ktoré sa na prvý pohľad na nerozoznanie podobajú klasickým žiarovkám. Slovenský výrobca ich označuje pomenovaním GLOBE.

 

Stanislava Murínová
v spolupráci so spoločnosťou FKH electronic, a.s. (značka Orava)