Ako šetriť vodou v domácnosti

Ceny za pitnú vodu sa z roka na rok zvyšujú. V roku 2000 bola priemerná cena pitnej vody 9,40 Sk/m3 a odkanalizovanej vody 6,40 Sk/m3. V roku 2004 už bola priemerná cena vodného 22,61 Sk/m3 a stocného 13,80 Sk/m3. To znamená približne dvojnásobný nárast za posledné štyri roky. Ani v roku 2005 si ešte neoddýchneme od zvyšovania cien. Cena vodného stúpla o 18% a za odkanalizovanie zaplatíme o 30% viac než v minulom roku. 

Tipy na šetrné zaobchádzanie s teplou vodou:

Voda je cím dalej tým drahšia a zároven sa stáva aj coraz vzácnejšou, preto sa šetrné zaobchádzanie s týmto darom a súcasne aj rozumné využívanie daždovej vody stáva velmi významným.

Zo 150 litrov pitnej vody, ktoré denne jeden clovek minie, sa na pitie a varenie spotrebujú len 4 litre. Je to príležitost na zamyslenie sa...

  • Kvapkajúcim kohútikom odtecie denne až 180 litrov vody. Pri teplej vode sa okrem toho zbytocne plytvá energiou. Preto vždy vymienajte poškodené tesnenia.
  • Namontujte si úspornú sprchovú hlavicu so stop ventilom namiesto bežne používanej sprchovej hlavice (cena úspornej sprchovej hlavice je od 450 do 800,-Sk a dokáže ušetrit asi 30 % vody).
  • Používajte moderné a úsporné pákové batérie, ktoré vám ulahcia manipuláciu pri nastavení požadovanej teploty vody, ušetríte až 40 % vody (cena cca od 1.700 do 3 000,- Sk). Šetrit pitnú vodu pomáhajú aj pákové a termostatické zmiešavacie batérie.
  • Úsporné splachovace na WC dokážu ušetrit spotrebu vody až o jednu tretinu. Ak si do splachovacej nádržky WC namontujete úsporný plavákový ventil, ktorý vám umožní regulovat podla potreby množstvo vody vytekajúcej z nádržky pri splachovaní, ušetríte až 60 % vody.
  • Pri nákupe nových domácich spotrebicov (napr.prácka, umývacka riadu) sledujte ich spotrebu vody, ktorú udáva energetický štítok a porovnajte ju s inými podobnými spotrebicmi.
  • Jednou z možností šetrenia vodou je využívanie daždovej vody. Pri novostavbách je už na zaciatku možné navrhnút zberné zariadenie na daždovú vodu. Akumulovaná voda je vhodná na splachovanie WC a na pranie. Cerpacie zariadenie vytvára potrebný pretlak úžitkovej vody. Namiesto pripojenia na rozvod pitnej vody sa inštaluje vo všetkých toaletách rozvodná siet daždovej vody. Pri jej nedostatku sa nádrž doplna pitnou vodou. Aj ked hned nechcete inštalovat zariadenie na využívanie daždovej vody, môžete pri novostavbe siahnut po opatreniach, ktoré neskôr pomôžu takejto inovácií. Pri projektovaní preto navrhnite prázdne potrubie pre rozvod úžitkovej daždovej vody.
  • Ušetrit vodu a peniaze môžeme aj znížením prebytocného pretlaku vo vodovode. Vplyv regulátora tlaku demonštruje nasledujúci príklad, ked modernou termostatickou zmiešavacou batériou (pri pretlaku 0,15 MPa) pretecie 8 litrov vody za minútu. Pri pretlaku 0,6 MPa je prietok vody 48 litrov za minútu.

    Kolko vody priemerne spotrebuje slovenská domácnosť?
Úcel spotreby litrov denne m3 rocne
Splachovanie WC
- s úsporným splachovaním
- so zvycajným splachovaním

32
48

11,5
17,5
Prácka 25 9
Telesná hygiena 10 4
Kúpanie a sprchovanie 55 20
Varenie a pitie 4 1,5
Umývanie riadu 8 3
Upratovanie bytu 7 2,5
Ostatné (auto, záhrada) 9 3.
Spolu (pre úsporné splachovanie) 150 54,5
Spolu (pre zvycajné splachovanie) 166 60,5


„Úspory energie – bezplatné energetické poradenstvo“

Máte záujem o dalšie informácie ohladom spotreby vody v domácnosti? Zaujímajú vás možnosti prípravy teplej i studenej vody? Nevyznáte sa vo vašom vyúctovaní za teplú úžitkovú vodu? Neváhajte a navštívte energetického poradcu v svojom krajskom meste v pobockách Wüstenrot stavebnej sporitelne v pondelok a stredu od 14:00 do 18:00. Skúsený energetický poradca poradí domácnostiam, bytovým družstvám, spolocenstvám vlastníkov bytov a širokej verejnosti nielen v oblasti spotreby vody, ale aj so zateplením, vykurovaním, výberom elektrospotrebicov a akýmikolvek problémami súvisiacimi so spotrebou energií.

Nezabudnite sa objednat na tel.c.: 02/593 000 91 alebo 0902 601 535.
Viac informácií nájdete na: www.usporyenergie.sk, www.e-filip.sk