Zvažujete kúpu bytu v paneláku?

Ak patríte k tým šťastlivcom, ktorí vlastnia byt v panelovom dome a neplánujú v budúcnosti meniť svoje bydlisko, máte neuveriteľné šťastie. Podmienky na získanie hypotéky sa neustále menia a ťažko povedať, ako to bude vyzerať o päť- desať rokov. Ak však hľadáte bývanie v paneláku a zatiaľ ste nemali to šťastie nejaké si vybrať, mali by ste vedieť, čo všetko je potrebné zohľadňovať pri výbere nového bývania v panelovom dome. Nezabúdajte, že investícia do bývania bude azda tá najväčšia, ktorá vás v živote čaká, preto rozhodne nič nepodceňte a vyberte si to najlepšie bývanie.

Sú naplánované nejaké rekonštrukcie?

Už na prvý pohľad budete vedieť zhodnotiť, či si panelový dom vyžaduje nejaké rekonštrukcie, alebo nie. Vy však nebudete rozhodovať o tom, kedy sa budú konkrétne rekonštrukcie realizovať. Plánované rekonštrukcie a financie bude mať na starosti správa budov.

Oplatí sa počkať

Ak si však vyberiete bývanie a nebudete spokojní so správou bytov v Bratislave (ak bývate v hlavnom meste), máte právo vyjadriť svoj názor a požiadať tak o zmenu správcu. Ak netúžite po ruchu a prítomnosť stavebných strojov vám bude vadiť, obzerajte sa po inom byte. Ak sa vám byt páči, ale brzdia vás práve naplánované rekonštrukcie fasády a spoločných priestorov, zvážte, či sa vám predsa len neoplatí počkať, kým sa rekonštrukcie zrealizujú.

V akom stave je konkrétny byt?

Ak je byt v pôvodnom stave, čiže má umakartové jadro a staré okná s podlahou je potrebné vymeniť ihneď, počítajte s väčšími výdavkami. Ak budete chcieť priestor dispozične zmeniť, výdavky sa vám ešte navýšia. Zistite si, v akom stave je byt, o ktorý ste prejavili záujem. Dohodnite si obhliadku, lebo častokrát fotky, ktoré realitné kancelárie majú na web stránke, skresľujú realitu. Dôkladne si všetko premyslite. Absolvujte radšej viac obhliadok a porovnávajte s inými bytmi. Niekedy sa oplatí investovať do staršieho bytu. Niekedy je však lepšie kúpiť si nový byt, ktorý nebude vyžadovať výraznejšie rekonštrukcie. Rekonštrukcie domov sú síce finančne náročnejšie ako rekonštrukcie bytov. Tak či tak sú to rekonštrukcie, ktoré si vyžadujú veľa finančných prostriedkov.