Vykurovacia sezóna je tu. Ako znížiť náklady?

A je to tu ako každý rok – vykurovacia sezóna prišla. Majitelia bytov a hlavne rodinných domov sa obávajú príliš tuhej a dlhej zimy, ktorá vždy znamená zvýšenie nákladov na vykurovanie. Teplotu ani dĺžku zimy síce ovplyvniť nemôžete, no existuje niekoľko účinných spôsobov, vďaka ktorým budete vykurovať efektívnejšie, a namiesto obáv z nedoplatku sa môžete dočkať preplatku. Kde začať?

Investičné opatrenia

Medzi najúčinnejšie investičné opatrenia patrí zateplenie a výmena okien. Ak sa rozhodnete pre zateplenie fasády aj strechy domu, môžete znížiť tepelné straty o 30-40 % – to záleží hlavne od použitého materiálu. Čo sa týka návratnosti investície zateplenia, priemerná doba sa pohybuje na úrovni 8 rokov. Zabúdať však nesmiete ani na úniky tepla cez okná, ktoré sú výrazne vyššie ako cez steny (cca o 50 %). Je to hlavne kvôli tomu, že sklo nemá izolačné vlastnosti. O izoláciu sa stará vzduchová bublina, ktoré je medzi sklenými výplňami, aj preto sa odporúčajú plastové okná s aspoň s tromi komorami.

Vhodný typ vykurovania

Pre objekt je veľmi dôležitý typ vykurovania. Medzi dva najčastejšie spôsoby patria radiátory a podlahové kúrenie. V priestoroch, ktoré sú obývané, je výhodnejší sálavý systém pod podlahou. Prečo? Je energeticky efektívnejší (v porovnaní s radiátormi spotrebuje o 30 % energie menej), optimálna tepelná pohoda je v miestnosti už pri nižšej teplote ako pri radiátoroch, priestor vyhrieva rovnomerne a nedochádza k cirkulácii vzduchu s prachom a roztočmi (ocenia hlavne alergici a astmatici). Nevýhodou je vyššia cena a aj náročnejšia inštalácia do už hotových nehnuteľností. Ak ste sa rozhodli pre podlahové kúrenie, myslite na vhodný typ podlahy – keramické kachličky v kúpeľni, kuchyni či predsieni sú skvelé v kombinácii so sálavým systémom. Ďalšími vhodný typmi podlahy sú laminátové „plávačky“ či vinylové podlahy.

Správna teplota pomôže ušetriť

Podceňovať by ste nemali ani vlastné tepelné čerpadlo, ktoré vám môže znížiť náklady na energiu až o 80 %. Okrem toho myslite aj na správnu teplotu v jednotlivých miestnostiach, tú prispôsobte podľa ich účelu:

  • 21 °C – obývacia izba, detská izba, pracovňa, spálňa
  • 18 °C – v noci v miestnostiach, kde sa spáva
  • 22-24 °C – kúpeľňa
  • 17-19 °C – kuchyňa
  • 20 °C – toaleta

Dôležitá je aj tepelná pohoda, ktorú ovplyvňuje aj typ podlahy. Ak máte v kuchyni dlažbu bez podlahového vykurovania, je lepšie držať sa vyššej teplotnej hranice. V prípade, že odchádzate do práce/školy, znížte teplotu na 17 °C, temperovanie vám pomáha ušetriť. Čo sa týka dlhodobejšej neprítomnosti (viac ako 48 hodín) je lepšie nastaviť teplotu na približne 8 °C, ktorá zabezpečí, aby v byte nič nezamrzlo.

Ako správne vetrať

Aj správne vetranie pomôže tomu, aby ste sa vyhli nedoplatkom. Ako na to? Počas vetrania je základom vypnúť kúrenie, až potom otvorte okná dokorán a nebojte sa urobiť prievan. Dĺžka tohto procesu záleží od plochy, ktorú chcete vyvetrať, a aj rozmerov vašich okien či dverí. Optimálny čas takéhoto vetrania je 5-15 minút. V prípade, že máte radiátory, dajte si pozor na to, aby aspoň 50 cm pred nimi nebola žiadna prekážka (skriňa, pohovka či knižnica) a nesušte na nich bielizeň, takto by ste sa mohli pripraviť o 20 % tepla. Ak si dáte pozor na toto všetko, už sa nebudete obávať vyúčtovania za túto vykurovaciu sezónu.