Vlhkosť vzduchu je dôležitá. Čo o nej musíte vedieť?

Vlhkosť vzduchu je dôležitá. Čo o nej musíte vedieť?

Vzduch je pre človeka to najdôležitejšie – bez jedla vydržíte aj viac ako 40 dní, bez vody za ideálnych podmienok 6 dní, ale bez vzduchu už po troch minútach môže dôjsť k poškodeniu mozgu. Teda v prípade, že nie ste trénovaný šialenec ako svetový rekordér Stig Åvall Severinsen, ktorý na jedno nadýchnutie vydržal neuveriteľných 22 minút. Kvalitu vzduchu výrazne ovplyvňuje jeho vlhkosť, tú poznáme absolútnu a relatívnu. Zistite, aký je medzi nimi rozdiel a aj to, kedy je vzduch príliš vlhký či suchý.

Absolútna vs. relatívna vlhkosť

Vlhkosť vzduchu hovorí o tom, koľko vodných pár sa vo vzduchu nachádza a ovplyvňuje aj to, ako vnímame teplotu. Absolútna vlhkosť je celkové množstvo vodných pár obsiahnutých v kubickom metri vzduchu udávané v gramoch. Z hľadiska kvality bývania je však dôležitejšia relatívna vlhkosť, ktorá sa udáva v percentách a hovorí o tom, koľko percent vodnej pary obsahuje vzduch u nás doma, v Bratislave, v pivnici alebo na inom konkrétnom mieste. Merať nám ju pomáhajú vlhkomery.

Pozor na teplotu

Problematika vlhkosti vzduchu sa najčastejšie objavuje počas vykurovacej sezóny. Prečo? Pretože čím je vzduch teplejší, tým viac vodnej pary dokáže prijať. Znamená to, že ak teplomery ukazujú 25°C, vzduch na úplné nasýtenie potrebuje viac vodnej pary, ako tomu je napríklad pri 5°C. Teda v skratke – pri vyššej teplote má vzduch s rovnakým obsahom vodnej pary nižšiu relatívnu vlhkosť ako chladnejší vzduch. To znamená, že ak by vzduch pri 10°C mal 100% vlhkosť, stačí ho zohriať na 20°C a relatívna vlhkosť klesne o polovicu (tá absolútna však ostáva rovnaká).

Aká je ideálna vlhkosť vzduchu na bývanie

Keď začne vykurovacia sezóna, vzduch vo väčšine bytov je príliš suchý. To znamená, že relatívna vlhkosť je nižšia ako 40 %. To je nebezpečné pre vaše zdravie, pretože sa vysušujú sliznice očí, nosa, hrdla a aj pokožka. Následkom čoho máte menšiu obranyschopnosť proti chorobám a neraz to môže skončiť aj tým, že sa vám pustí krv z nosa. Aj preto je dôležité držať sa v rozmedzí 40 – 60 % relatívnej vlhkosti. Odborníci hovoria o tom, že 60% relatívna vlhkosť je ideálna, pretože je nehostinná pre mikroorganizmy. Ak však máte relatívnu vlhkosť vzduchu 70 % a teplotu 22°C, dochádza na chladneších miestach bytu/domu k zrážaniu vodnej party. A to môže viesť k tomu, že stena v rohoch či koberce v kútoch vám začnú plesnivieť. Ako proti tomu bojovať?

Dôležité je vetranie

Počas vykurovacej sezóny je veľmi dôležité nárazové vetranie do kríža. Ak vám meteostanica ukazuje, že relatívna vlhkosť vonkajšieho vzduchu je 80 %, nemusíte sa toho báť, pretože keď sa tento vzduch ohreje, jeho relatívna vlhkosť klesne. V prípade, že vám vetranie nestačí a vlhký vzduch vás trápi ďalej, riešením môže byť odvlhčovač vzduchu. A naopak, ak máte vzduch priveľmi suchý, existujú aj zvlhčovače. Každopádne – sledujte vlhkosť vo vašej domácnosti a držte sa medzi 40 – 60 % relatívnej vlhkosti.