Vládny program pre oblasť energetiky je krokom do priepasti

(tlačové vyhlásenie)

(Bratislava, 28.7.2006) Občianske združenie Za Matku Zem považuje programové vyhlásenie vlády SR v oblasti energetiky za krok dozadu. Tým je predovšetkým snaha o dobudovanie jadrovej elektrárne Mochovce, 3. a 4. blok. Tvrdenia o „...akceptovateľnej možnosti výroby elektriny,“ dokazujú, že v novej vláde buď nie sú odborníci na energetiku ako takú, alebo je vláda v moci jadrovej loby.

Jadrová elektráreň Mochovce je najdrahším spôsobom výroby elektriny na Slovensku a jej dobudovanie môže výrazne zvýšiť cenu elektrickej energie. Mochovce zároveň zvýšia produkciu vysokorádioaktívneho odpadu, pre ktorý neexistuje bezpečný spôsob likvidácie, poškodia trh s elektrickou energiou (štátne dotácie a nemožnosť regulácie produkcie elektriny z jadra), zvýšia ohrozenie bezpečnosti Slovenska (riziko terorizmu) a ešte viac poškodia región v okolí Mochoviec (ceny nehnuteľností, zamestnanosť, poľnohospodárstvo a turistický ruch).

„Vláda by sa v snahe nahradiť elektrinu v základnom pásme výroby elektriny mala zamerať na paroplynové elektrárne, ktoré sú minimálne o tretinu lacnejšie ako jadrové zdroje“ povedal Pavol Široký, koordinátor programu Energia občianskeho združenia Za Matku Zem. „Alternatívou je aj využitie potenciálu úspor energie, ktorý predstavuje 20 až 30% zo spotreby elektriny. Využitím tohto potenciálu by nebolo nutné stavať ďalšie zdroje. Inou možnosťou je využitie plynových kotolní na sídliskách prestavbou na kombinovanú výrobu elektriny a tepla, čím je možné získať až 2000 MW nového inštalovaného výkonu.“, dodal Široký.

Za Matku Zem považuje plány vlády v oblasti obnoviteľných zdrojov energie za pozitívne ambiciózne a bude pozorne sledovať aj skutočné kroky v tejto oblasti. Minulá vláda Vladimíra Mečiara, kde bola aj SNS, urobila v čase svojho vládnutia absolútne minimum pre rozvoj skutočných domácich obnoviteľných zdrojov energie a takmer nič pre efektívne využívanie tepelnej a elektrickej energie. Za Matku Zem má preto obavy, že nová vláda bude politickou mocou jadrového priemyslu a dôjde tak k znevýhodneniu výrobcov elektriny z iných ako jadrových elektrární.

Za Matku Zem vyzýva vládu SR A/ aby prestala strašiť verejnosť hrozbou nedostatku energie, B/ prestala klamať verejnosť, že jadrové elektrárne sú domácim zdrojom výroby elektriny (sú iba jadrovými zdrojmi postavenými na Slovensku, spaľujúce ruské jadrové palivo) a C/ aby prestala podporovať dostavbu Mochoviec.

zmz.gif

Viac informácií na tel. číslach: 02-52454515, 0903-791060 alebo na e-mailom: siroky@zmz.sk

 

 


Uverejnené tlačové správy a články nie sú vyjadrením názoru ani stanovísk prevádzkovateľa internetového portálu www.eFilip.sk - ECBA, s.r.o Bratislava