Viete si vybrať správny druh farby a maliarske potreby?

Ak ste sa rozhodli maľovať svojpomocne, rozhodne nešetrite na kvalitnej farbe a maliarskych potrebách. S kvalitnými pomôckami vám práca pôjde od ruky a navyše spotrebujete oveľa menej farby ako s tými nekvalitnými.

 

 

Čo budete maľovať?

V prvom rade si poriadne premyslite, ktoré miestnosti budete maľovať a aké farby na jednotlivé miestnosti použijete. Do neobytných miestností vám postačí lacnejšia disperzná farba. Do miestností, ktoré sú frekventovanejšie odporúčame použiť umývateľné farby.

Pri disperzných farbách a sanačných náteroch, ale nemôžeme zabudnúť na priepustnosť vodných pár. Ak maľujete miestnosti, v ktorých sa predpokladá vyššia vlhkosť, zvoľte radšej špeciálne, silikónové alebo silikátové farby.

 

Oteruvzdorné farby

Interiérové farby sa delia na oteruvzdorné a umývateľné. Najlacnejšie farby ako Primalex Standard patria do prvej skupiny. Pojem oteruvzdorné neznamená, že ak sa o ne oprieme, nebudeme od farby. Ide len o to, ako veľmi sa farba obtrie. Tieto farby sú minimálne disperzné, a preto sú priedušné. Ich chybou je, že nie sú dokonale biele, preto sa hodia do technických miestností, pivnice alebo komory.

 

 

Umývateľné farby

Akrylátové farby by mali vyrdžať päť tisíc umytí. Aspoň to tvrdia výrobcovia na etiketách a v reklamách. Nemusíte veriť reklame, ale faktom ostáva, že tieto farby sú oveľa odolnejšie voči vode. Ani pri umývaní vodou nepustia farbu, a preto sa hodia do detských izieb alebo na chodbu, kde steny dostanú zabrať. Akrylátové farby nie sú vhodné do miestností s vlhkosťou a sanačnou omietkou. Napriek tomu sú štandardom pri maľovaní.

 

Vinylové farby

Vinylové farby sa v posledných rokoch dostávajú do popredia. Je to hlavne vďaka im výborným vlastnostiam. Síce sa odporúčajú nanášať v dvoch vrstvách, ale majú výborné krytie a priľnavosť. Navyše sa valčekom nanášajú vo veľmi tenkej vrstve. Ich nevýhodou je vyššia cena, ale pri ich dobrom krytí spotrebujete oveľa menej farby ako s klasickými, takže cena za materiál sa vyrovná. Steny natreté vinylovou farbou veľmi dobre prepúšťajú vodné pary a neprepúšťajú vodu.

 

Maliarske potreby - valčeky a štetky

Bežné valčeky, pre príležitostných maliarov, sa vyrábajú z polyakrylu. Na bežné maľovanie stačia, avšak pri pravidelnom maľovaní by sa znehodnotili. Na hrubý povrch je dobré zvoliť valček s vyšším vlasom, napr. 18mm a s polstrom, ktorý valčeku dodá pružnosť a nerovný povrch mu nebude robiť problémy. Na hladšiu omietku stačí valček rovnakej hrúbky, avšak bez polstru. Na sádrokartón sa zase odporúča 12mm valček bez polstru.

Ako sme už spomínali vyššie, pri maľovaní sa neoplatí šetriť. Platí to pre farby aj maliarske potreby. Nekupujte zbytočne lacnú štetku s umelými štetinami, ktorá neudrží farbu. Odporúčame zainvestovať do prírodných štetín, ktoré sú kvalitnejšie. Uvidíte to na výsledku vašej práce.

 

 

Zdroj foto: graphicstock.com