Údržba záhradného nábytku – ako byť efektívny?

Ako predĺžiť trvácnosť záhradného nábytku?

BRATISLAVA / ROVINKA, 6. máj 2015: Nielen človek potrebuje po zime načerpať nové sily. Starať sa treba i o nábytok, špeciálne o ten drevený záhradný. Pravidelnou starostlivosťou pomocou kozmetiky dreva môžeme zmierniť príznaky starnutia prírodného materiálu a predchádzať rôznym formám biologického a fyzikálneho opotrebovania.

Spomaliť opotrebovanie dreveného záhradného nábytku a procesov starnutia aj o niekoľko rokov má za úlohu kozmetika dreva. Prvou otázkou zväčša býva, či použiť syntetické alebo vodou riediteľné lazúry. Vedzte, že tie syntetické vytvárajú na povrchu dreva zvyčajne tvrdú škrupinu. Drevo je organický materiál, ktorý pod vplyvom poveternostných podmienok mení svoj tvar. Tým vzniká na nábytku popraskanie vrchnej vrstvy syntetického materiálu a drevo sa stáva zraniteľnejšie pre prípadné napadnutie plesňami alebo škodcami.

Vhodným náterom dreva sú ekologické vodouriediteľné lazúry radu kozmetiky dreva Lignofix. Prenikajú hlboko do dreva, vďaka čomu majú trvácnejšiu ochrannú funkciu. Obsahujú vosky, preto sú pružnejšie a eliminujú vznik prasklín a trhlín na minimum. Vosky pri vysychaní náteru uzatvárajú povrch, a tým zaručujú jeho vysokú vodoodpudivosť. Posilnenú odolnosť voči dažďu ocení hlavne spomínaný záhradný nábytok.

„Vďaka svojmu ekologickému zloženiu a príslušnej certifikácii sú lazúry Lignofix vhodné dokonca pre náter detského nábytku a drevených hračiek,“ uvádza Martin Procházka, predseda predstavenstva, STACHEMA Bratislava a.s.

Výhody lazúry Lignofix ocenia aj tí, ktorí chcú obnoviť pôvodný náter, ak bol tento realizovaný vodouriediteľnou, nie syntetickou lazúrou. Jednoducho nábytok opätovne pretrú bez predchádzajúceho brúsenia. Okrem toho výrobky obsahujú UV filter, a preto si drevený nábytok zachováva svoju pôvodnú farbu až 5 rokov. Odborníci zo spoločnosti STACHEMA Bratislava a.s. odporúčajú pred natieraním použiť napúšťadlo s biocídnou funkciou, ktoré zvyšuje odolnosť dreva voči napadnutiu rôznymi škodcami a tiež zvyšuje priľnavosť lazúry. Kombináciou lazúry a napúšťadla sa znásobuje ochranná funkcia kozmetiky dreva.

Viac informácií na stránke výrobcu alebo na Facebookovej stránke kozmetiky dreva Lignofix


Kontakt:
Informácie o spoločnosti:
Spoločnosť STACHEMA Bratislava a.s. bola založená v roku 1991. Má vlastný vývojový program a vysoko kvalifikované technologické poradenstvo a je držiteľom certifikátu systému manažérstva kvality podľa STN EN ISO 9001:2009. Firma je tuzemským výrobcom a dodávateľom kompletného sortimentu stavebnej chémie, materiálov pre povrchové úpravy, špeciálnych maltových zmesí, ale aj chemických prípravkov pre ošetrovanie dreva, fungicídnych prípravkov a bazénovej chémie.

Kontakt:
STACHEMA Bratislava a.s.
P.O.BOX 9
900 41 Rovinka 411
www.stachema.sk