Trápi vás hluk? Odhlučnenie domácnosti je riešením

Problémy s hlukom si vás môžu nájsť nielen v paneláku, ale aj v rodinnom dome. Zdrojov, ktoré vám môžu znepríjemňovať život, môže byť viacero – sused, ktorý počúva nahlas hudbu, stavba neďalekej bytovky, fabrika v blízkosti či rušná cesta pod oknami. Ak by ste skúsili meranie hluku, dozvedeli by ste sa, že obyčajný ruch ulice sa pohybuje na úrovni 30 dB, vášnivý rozhovor či hlasnejšie pustený televízor okolo 60 dB, prechádzajúci vlak 90 dB a diskotéka 110 dB. Pri hluku nad 160 dB dochádza už k trvalému poškodeniu sluchu. Čo robiť, ak nechcete mať z toľkých zvukov hlavu ako melón?

Proti nižšiemu hluku môžete bojovať sami

Ak hluk, ktorý vás trápi, neprekračuje 60 dB, môžete sa ho pokúsiť znížiť svojpomocne. Napríklad huňatý koberec nielen zachytáva teplo, ale aj hluk a okrem zabráni ozvene. Účinné sú aj vonkajšie žalúzie či rolety, ktoré medzi oknom a vonkajším hlukom vytvoria vzduchovú bublinu a tá funguje ako izolant. Ak k tomu pridáte masívne závesy, hluk z hlavnej cesty pod oknami dokážete výrazne eliminovať. V prípade, že bývate v rodinnom dome, má výrazný vplyv na zachytávanie hluku aj plot. Medzi tie najlepšie izolujúce patria betónové či murované ploty, ale ani hustý živý plot nie je zlý variant.

Odhlučnenie stavebným zásahom

V prípade, že tieto „domáce“ triky neprinesú želaný účinok, obráťte sa na odborníkov. Na výber máte z dvoch spôsobov odhlučnenia – kontaktný a bezkontaktný systém. Aký je medzi nimi rozdiel? Bezkontaktný systém je ideálny na zníženie hluku do 80 dB. Ako samotný názov hovorí, inštaluje sa priamo na stenu, takže vám z priestoru odkrojí najviac 5 cm. Ak vás trápi hluk vyšší ako 80 dB, je pre vás vhodnejší bezkontaktný systém – medzi stenou a odhlučnením je vzduchová bublina, ktorá je ďalší zvukový izolant. Tento typ odhlučnenia je hrubý približne 10 cm.

Nezabúdajte ani na strop či podlahu

Ak dupete ako stádo slonov, máte masívny subwoofer alebo nezbedné deti a chcete si udržať dobre susedské vzťahy, ideálna je pre vás kročajová izolácia. V takomto prípade totiž koberec ani dobre odhlučnená plávajúca podlaha nestačia. Ak toto isté robí váš sused, odhlučnenie stropu je pre váš pokojný život nevyhnutnosťou.

Vedľajšie účinky odhlučnenia

Ak chcete dosiahnuť ideálnu akustiku a odhlučnenie, nemali by ste zabúdať ani na dobre tesniace okná, ktoré majú miesto vzduchu vo medzi sklami ťažký plyn, ktorý môže hluk znížiť o ďalších 5 – 10 dB. Aj vďaka nim sa dostavia vedľajšie účinky odhlučnenia – jedným z nich je lepšia tepelná izolácia a hlavne nižšia spotreba energie počas vykurovacej sezóny. Druhou je vytvorenie lepšej klímy, tú majú na svedomí minerálne vlny, ktoré sa pri odhlučňovaní často používajú.