Sú lepšie kožené alebo textilné sedačky?

Každý, kto kupuje novú sedaciu súpravu, rieši dilemu, pri ktorej aj Hamletovo „Byť, či nebyť?“ je to najjednoduchšie, čo sa môžete spýtať. A to či „kožená, alebo textilná sedačka?“ Opäť, neexistuje univerzálna odpoveď, ktorá by jasne hovorila o tom, že pre každú jednu domácnosť na svete je najlepšia kožená sedačka alebo naopak. Všetko to záleží od vašich požiadaviek a potrieb, či máte doma deti alebo zvieratá. Pozrite sa na výhody jednotlivých typov a na základe toho prispôsobte aj svoj výber pri kúpe.

Výhody textilnej sedačky

  • Starostlivosť – dnes už väčšina textilných pohoviek má úpravu, ktorá zabraňuje tomu, aby sa vyliata voda či víno okamžite vpili do textilu.
  • Komfort – síce je komfort individuálna požiadavka, no väčšina ľudí sa počas zimy/leta sťažuje na to, že kožené sedačky sú príliš studené/teplé a chvíľu trvá, kým si zvyknú na danú teplotu. Nehovoriac o tom, že počas leta sa na koži viac potíte.
  • Cena – ešte stále sú textilné pohovky cenovo prijateľnejší variant. Teda v prípade, ak ich neporovnáme s eko kožou, ktorej vlastnosti ešte stále nedosahujú kvality pravej kože. Takže ak hľadáte niečo prístupnejšie pre váš rozpočet, tu ste na správnej adrese.
  • Farebné možnosti – pri látkových pohovkách máte prakticky neobmedzený výber – textúra, vzory, farby a ich kombinácie vám vytvoria milióny možností, z ktorých si môžete vybrať. Pri koži je ponuka užšia.

Výhody koženej sedačky

  •  Lepšia pre alergikov – textil vs. koža je podobné ako koberec vs. plávajúca podlaha – v koberci nájdete viac roztočov a prachu, čo nie je výhodné pre alergikov či astmatikov a to isté platí o textilnej pohovke. Takže ak trpíte alergiou, koža je pre vás lepšia.
  • Vzhľad – koža má nadčasový vzhľad s puncom elegancie a nádychom luxusu. Ak hľadáte dominantu svojej obývačky, kožená sedacia súprava je správnou voľbou.
  • Starostlivosť – keď sa vám vyleje červené víno na koženú sedačku, nič sa nedeje. Dokonca ani vtedy, ak by bola biela. Raz za týždeň stačí takúto pohovku vysať špeciálnym nadstavcom s vlasom a pretrieť vlhkou handričkou.
  • Životnosť – ak sa budete o kožené sedačky starať dôkladne ako o svoju koženú obuv, môže vám vydržať aj viac ako 30 rokov. Samozrejme – žiadne slnečné lúče, žiadne zdroje tepla v blízkosti pohovky.

Na čo musíte odpovedať pred kúpou sedačky

Máte domáce zvieratká? Mačacie vlasy idú z textilu ťažko preč. Navyše mačky majú textilné pohovky na brúsenie pazúrikov radšej ako kožené.

Máte deti? Dnes nájdete kožené aj textilné pohovky odolné, ale musíte si priplatiť.

Budete na pohovke aj jedávať? Textilné sedacie súpravy majú odnímateľné poťahy z matracov, čo je pre vás veľká výhoda.

Zvyknete si na pohovke zdriemnuť? Pre tých, ktorí si radi rozložia pohovku a pospia si na nej, je lepší textil.

Ste alergický? Ak áno, koža je pre vás vhodnejšia.