Podľa čoho vybrať farbu do izby

Farby nás ovplyvňujú všade – pri nakupovaní, pri výbere oblečenia, pri návšteve galérie, ale aj vtedy, keď iba sedíme v miestnosti. Ak vo svojej profesii nepracujete s farbami – maliar, grafik, marketér – často si to ani neuvedomujete, ale farby dokážu ovplyvniť vaše pocity, nálady, emócie, ale aj chuť do jedla. Aj preto by ste si mali dať záležať na výbere farby do bytu. Čo by ste o jednotlivých odtieňoch mali vedieť?

Pomôckou je základné delenie farieb

Aktívne farby dokážu vás povzbudiť a vliať vám energiu: žltá, oranžová, červená
Pasívne farby vás upokojujúco stimulujú: modrá, azúrová, zelená, žltozelená
Teplé farby opticky ohrievajú miestnosti: žltá, oranžová, oranžová
Chladné farby už na prvý pohľad vyzerajú neosobne a nevyvolávajú žiadne hlbšie emócie: azúrová, modrá, fialová, ružová
Neutrálne farby sú minimalistické, dobre kombinovateľné s ostatnými odtieňmi a môžete ich využiť kdekoľvek: biela, sivá, šedá

Farby vyberajte podľa účelu miestnosti

Farby by ste mali vyberať podľa toho, na čo daná miestnosť slúži. Určite si vyberiete inú farbu do detskej izby a inú do obývačky. Aké odtiene sú najlepšie pre jednotlivé priestory?

Vstupná hala, chodba

Toto je priestor, ktorý ako prvý uvidia vaši hostia a aj vy, preto by ste mali staviť skôr na neutrálne farby, ktoré nie sú príliš výrazné a nerozptyľujú – sivá, biela či šedá sú ideálne. Ak sa vám tieto odtiene zdajú nudné, môžete vstupnú halu oživiť svetlejším dreveným obkladom.

Obývacia izba

Vyberať nielen farbu, ale aj sektorový nábytok, pohovky a ostatné doplnky do obývačky by ste mali podľa jej rozmerov a hlavne výšky stropov. Ak chcete, aby malá miestnosť vyzerala vzdušnejšie a opticky väčšie, vyberajte svetlé farby – sivá, biela alebo jemné pastelové farby. V prípade, že máte obývačku s vysokým stropom, môžete zvoliť aj tmavšie odtiene. Každopádne dnes je trendy minimalizmus a biela farba je hitom, teda aspoň v čarovnom škandinávskom štýle.

Detská izba

Pri detskej izbe by ste mali zohľadniť nielen veľkosť izby, ale aj vek dieťaťa. Ak vaše dieťa ešte nevie rozprávať, výber je čisto na vás, ale ak áno, tak to s ním prekonzultujte. Vyberajte farby, ktoré sa dieťaťu páčia, podporujú jeho kreativitu a vďaka ktorým sa bude v izbe cítiť dobre. Vyhnite sa agresívnejším farbám ako červená či tmavooranžová, ktoré by mohli na deti pôsobiť až príliš „čertovsky“. Nemusíte sa báť ani kombinácie dvoch farieb – modrá a žltá alebo oranžová. Nezabudnite farby prispôsobiť detskému nábytku a vytvorte jeden celok.

Kuchyňa

Čím viac svetla v kuchyni, tým lepšie. Zároveň by to malo byť inšpiratívne miesto, takže sa vyhnite chladným farbám ako ružová či modrá. Ak chcete toto miesto presvetliť, vyberte bielu farbu, ktorú môžete skombinovať s čiernou tabuľovou farbou (na menšom kúsku steny), kde si budete kriedou zapisovať čo nakúpiť, recepty či kresliť obrázky. V kombinácii s črepníkmi s bylinkami to bude vyzerať skvelo.

Spálňa

Do spálne chodíme spať a oddychovať, preto sa vyhnite výrazným farbám, ktoré vás môžu rozptýliť – oranžová, žltá či červená. Opäť by ste sa mali vybrať cestou neutrálnych farieb, tentokrát to nemusí byť iba biela, ale môžete zvoliť tmavšiu šedú, ktorá vo vás nebude pred spánkom vzbudzovať vášne a príjemne vás upokojí. Nepodceňujte ani výber obliečok, posteľnej bielizne a ostatných doplnkov. A samozrejme nezabudnite na dostatok izboviek.