Na čo si dať výber pri výbere krbových kachlí a krbu?

Jeden nejapný vtip hovorí o tom, že donekonečna sa dá pozerať iba na dve veci – na horiaci oheň a parkujúcu ženu. Ak zabudneme na stereo typy, potom je to skutočne tak, teplo domova vďaka horiacemu plameňu v krbe je čarovné. Len si predstavte tú idylku – prídete domov zo zimnej túry, zapálite oheň, vyložíte si vyzimené nohy pred krb, pozeráte sa na nad ním visiaci obraz a pijete horúci čaj. Lenže predtým si ten krb musíte nejako vybrať. Ako na to?

Sú lepšie krbové kachle, alebo vložka?

V súčasnosti sa kladie dôraz hlavne na energetickú efektívnosť a v tom prípade sú lepšie krbové vložky, ktoré sú efektívnejšie až o 50 % v porovnaní s otvorenými krbmi (otvorený kozub má účinnosť cca 30 %, krbová vložka až 80 %). Okrem toho sú bezpečnejšie a dokážu lepšie vyhriať dom. Vložky sú však v porovnaní s kachlami náročnejšie na inštaláciu, takže by ste na to mali myslieť už pri riešení projektu domu, pričom krbové kachle stačí napojiť na komín a nemusíte ich dôkladne obmurovať ako vložku.

Výkon nesmie byť nízky ani privysoký

S bezpečnosťou je hlavným kritériom pri kúpe krbu jeho výkon. Ten by nemal byť ani nízky ani privysoký, jednoducho by mal byť primeraný, a to dokážete pomerne jednoducho vypočítať. Na vykúrenie 20 metrov štvorcových potrebujete výkon 1 kW, musíte však rozlíšiť či vykurujete starý dom s tehlovými stenami alebo zateplenú novostavbu. Pretože pri novostavbe 1 kW dokáže vykúriť až 40 „štvorcov“. Pri kachliach, na ktorých nevyužijete ich maximálny výkon, dochádza k dechtovaniu, takže musíte viac vetrať a rúra je oveľa viac zanesená ako pri optimálnom výkone.

Čím kúriť?

Či kúpiť peletové kachle alebo tie na drevo, uhlie či univerzálny typ závisí hlavne od vašich skladovacích možností. Ak máte priestor, kde môžete uschovať dostatok dreva, potom sú v poriadku kachle na drevo. Nezabudnite na to, že je vhodnejšie drevo z listnatých stromov, pretože má lepšie vykurovacie vlastnosti ako to z ihličnanov. Ak chcete kombinovať viacero druhov paliva, sú pre vás lepšie univerzálne krby.

Nebojte sa požiadať o pomoc

Ak si nie ste istý, či si dokážete vybrať správny krb svojpomocne, obráťte sa na odborníkov v krbových štúdiách, ktorí vám poradia pri výbere, výpočte výkonu a aj umiestnení kachlí. V tom prípade však nezabudnite so sebou priniesť náčrt miestnosti, vďaka ktorému budú ich rady relevantnejšie.