Kupujete matrac? Na toto sa zamerajte

Koľkokrát ste už čítali o tom, že človek prespí približne tretinu svojho života? Narazíte na to vždy, keď otvoríte článok o spánku či matracoch. Ale vedeli ste o tom, že človek počas spánku zmení svoju polohu priemerne 70-krát? Alebo to, že počas noci sa telo zbaví približne 500 ml tekutín, ktoré skončia v pyžame a aj matraci? Aj preto by ste si mali dať na výbere správneho matracu záležať. Na čo všetko by ste sa mali zamerať?

Optimálna tvrdosť

Jeden z najdôležitejších faktorov pri výbere matracu, je jeho tvrdosť. Podľa čoho si ju vybrať? Podľa hmotnosti, podľa polohy tela počas spánku, ale aj podľa veku. V zásade platí to, že čím vyššiu hmotnosť máte, tým tvrdší matrac je pre vás vhodnejší. Tvrdšie matrace totiž dokážu rovnomernejšie rozložiť váhu vášho tela. A naopak, pre ľahších ľudí sú vhodnejšie mäkšie matrace.

Musíte však zohľadniť aj polohu vášho tela pri spánku. Pre ľudí spiacich na bruchu či chrbte sú lepšie tvrdšie a pre tí, ktorí radšej spávajú na boku, ocenia mäkšie matrace. A ako ovplyvňuje vek výber matracu? Pre starších ľudí sú lepšie mäkšie a hlavne elastické matrace, deti zase pre svoj správny rast potrebujú pevnejší matrac so strednou tvrdosťou.

Tip: Matrace so zónovou tvrdosťou sa lepšie prispôsobujú telu – v oblasti ramien sú mäkšie, v oblasti panvy zase tvrdšie.

Správne rozmery

Nielen tvrdosť, ale aj správne rozmery ovplyvňujú kvalitu vášho spánku. V zásade platí, čím vyššie jadro matrac má, tým má vyššiu nosnosť. Ideálna výška matracu je okolo 15 – 20 cm. Každopádne jeho výška by v žiadnom prípade nemala byť menšia ako 10 cm.

Nepísaným pravidlom je, že matrac by mal vyčnievať približne jednu tretinu nad rám postele. Čo sa týka šírky, tak pre jednolôžkové postele je dostačujúcich 90 cm a pre manželské postele minimálne 160 cm. Aj toto ovplyvňuje komfort. Navyše dnes sú na trhu matrace na mieru, takže sa nemusíte báť ani atypických rozmerov postelí.

Sú lepšie dva menšie alebo jeden veľký?

Veľmi častou otázkou býva, či je na manželskú posteľ lepší jeden alebo dva matrace. Odpoveď je jasná, matrace 1 +1 sú lepšie, pretože každý z dvojice si môže dokonale prispôsobiť tvrdosť aj typ presne podľa svojich požiadaviek, takže nerobíte žiadne kompromisy.

V tomto prípade sú lepšie aj dva rošty, pretože pre každý matrac je vhodný iný typ. Už dávno neplatí, že kvalitný pružinový matrac nemôže ísť na lamelový rošt. Môže. Horšie to však je s penovými matracmi na pevnom doskovom rošte, pretože nemôžu dýchať, a keďže nemajú pod sebou lamelový rošt, ktorý by pružil, musia si to „odmakať“ sami, a tak sa im skracuje ich životnosť.

Aký typ vybrať?

Pri výber typu matracu sa nebojte obrátiť na odborníka, pretože tých premenných je tu naozaj veľa. V prípade, že by ste boli 2-metrový programátor, ktorý vo voľnom čase športuje a má alergiu, najlepším variantom by pre vás bol tvrdý taštičkový hypoalergénny matrac na lamelovom rošte. Preto si vyberajte predajcu, ktorý vám vie poradiť a nielen dodať tovar. Dajte si záležať na týchto faktoroch, nech vás vôňa horúcej bio čokolády či kávy z kuchyne budí do bezbolestného rána.