Komíny domov bude kontrolovať už len kominár

 Bratislava 8. januára (TASR) - Komíny rodinných domov by mal po novom kontrolovať len odborník tak, ako to bolo do roku 2005. V súčasnosti to môže urobiť aj majiteľ domu. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave to uviedol prezident Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Alexander Nejedlý.

Kominárov je podľa jeho slov aktuálne asi 350, rodinných domov je štatisticky cca 800.000. "Kominárov nie je veľa ani málo. Keď si zoberieme, že na Slovensku je 50 hasičských okresov, je to asi šesť kominárov na jeden okres,"podotkol šéf hasičov. Ak sa v súčasnosti preukáže, že príčina požiaru bola z komína, majiteľovi hrozí sankcia do výšky 99 eur alebo pokarhanie.

Novela zákona o ochrane pred požiarmi zavádzajúca povinné kontroly komínov odborníkmi sa aktuálne nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Schválená parlamentom by mohla byť ešte tento rok.


Potrebu legislatívnej zmeny vidí Nejedlý aj pri výkone štátneho dozoru. V súčasnosti totiž hasiči oznamujú kontrolu vopred, čo umožní dotyčnému prípravu.

Nejedlý tiež avizoval dodanie nadštandardných ochranných oblekov pre hasičov tak, aby vydržali v ohni viac ako minútu. "V tomto čase sme obstarali obleky, prilby, topánky a rukavice pre všetkých hasičov, ktorých oblek nespĺňa podmienky. V priebehu januára a februára ich budú mať," deklaroval.

Uzákonenie čistenia komínov sa datuje od čias Márie Terézie.

Zdroj: TASR