Koľko môžete ušetriť vďaka LED osvetleniu?

Dnes sa optimalizuje všetko – kúpi sa regálový systém, aby sa optimalizoval priestor v sklade, podnikatelia optimalizujú svoje náklady, aby maximalizovali svoj zisk a výnimkou nie sú ani domácnosti, ktoré sa rozhodli optimalizovať náklady na energiu. Šetrenie už nie je iba trendom, ale životným štýlom a jedným z účinných spôsobov pre domácnosti ako ušetriť je LED osvetlenie.

Koľko môžete s LEDkami ušetriť

Klasické žiarovky až 95 % energie menia na infračervené žiarenie, teda na teplo. V porovnaní s nimi vám pomôžu LED žiarovky ušetriť až 80 % energie. No dobre, ale to nie je úplne fér, porovnávať moderné LEDky so zastaranými žiarovkami. Aj v porovnaní s úspornými žiarovkami vám LED technológia pomôže ušetriť až 30 % energie. Okrem šetrenia energie vám pomáhajú LEDky šetriť zdravie, zrak, majú dlhšiu životnosť – v priemere je to okolo 50 tisíc hodín v akcii, a keď stlačíte vypínač, rozsvietia sa okamžite.

Nástup LED technológie

Táto technológia sa už dávno nepoužíva iba ako efektívne osvetlenie skladov, ale stretnete sa s ňou na uliciach, v kanceláriach a stále častejšie aj v domácnostiach. Zrejme najväčšiu zásluhu na ich nástupe v našich končinách majú euroúradníci, ktorí sa rozhodli, že od 1. september 2012 bude predaj klasických žiaroviek zakázaný. Takto pomáhajú nielen prírode, ale aj vašej peňaženke. V strednodobom horizonte sa LEDky javia ako najlepší variant osvetlenia.

Verejné osvetlenie prináša mestám úspory

Pre verejné LED osvetlenie sa rozhodli napríklad v meste Senec, kde vymenili takmer 1 800 vodíkových výbojok pouličného osvetlenia za nové LED svietidlá. Vďaka tomuto kroku Senec ročne spotrebuje o 63 % energie na pouličné osvetlenie menej. Keby sme týchto 63 % chceli vyčísliť na eurá, je to takmer 100 tisíc eur ročne. Vďaka týmto číslam je návratnosť celej investície 8 rokov, okrem toho je to však aj obrovská úľava pre prírodu. Toto LED osvetlenie vyprodukuje ročne o 252 tisíc kilogramov CO2 emisií menej ako to pôvodné. Tento objem CO2 by dokázalo absorbovať neuveriteľných 12 600 dospelých stromov.

Univerzálne využitie

LED osvetlenie má univerzálne využitie – od domácností cez kancelárie až po skladové či výrobné priestory. Tak ako regále do skladu s veľkou kapacitou pomôžu ušetriť priestor, LED osvetlenie pomôže ušetriť desaťtisíce eur ročne. Spoločnosť Ecologic inštalovala LED technológie do výrobnej haly ŽOS v Trnave, kde vymenili 236 ks výbojok za 104 LED svietidiel a za rok sa to prejavilo 50% úsporou elektrickej energie, čo predstavuje viac ako 30 tisíc eur ročne. Takže návratnosť celej investície je 3,5 roka. Nech už rozmýšľate o LED osvetlení pre akýkoľvek objekt, v každom prípade sa vám to vyplatí.