Kde všade môžete využiť drevené obklady

Drevo je dnes veľkým hitom v interiérovom aj exteriérovom dizajne. Drevo na všetky spôsoby – od plávajúcich podláh cez tradičný tatranský profil až po exotické dreviny na fasádach domov. Tu sú tri tipy, ktoré možno poznáte, alebo ste o nich aj nepočuli, ktoré sa vám budú páčiť, alebo sa vám budú zdať prinajmenšom zvláštne. Každopádne je to skvelé využitie tohto materiálu, ktoré oceňujú dizajnéri aj stavitelia.

Drevo ako fasáda

Dnes sa znova začali používať drevené obklady ako fasáda – nielen na drevodomoch, ale aj na murovaných stavbách. Obľúbené sú z troch dôvodov – sú ekologické, v porovnaní s omietaním ich ľahko nainštalujete a ak si vyberiete domáce dreviny, ich cena je atraktívna. Najčastejšie sa z listnatých drevín používa agát a jaseň, ihličnaté sú lacnejšie a používa sa hlavne smrek a borovica.

Ak ste však ochotný si priplatiť a získať vyššiu kvalitu, exotické dreviny vďaka vyššiemu obsahu olejov vydržia dlhšie, napríklad bangkirai či ipe. Ak máte strach o náročnosť údržby, môžete byť pokojný, patina je trendy a väčšina drevených obkladov sa upravuje iba protiplesňovými nátermi prípadne olejmi. Drevo v kombinácii so sklom a omietkovou fasádou vyzerá skvelo.

Drevené obloženie stropu

Kombinácia dreveného obloženia stropu a drevenej podlahy vyzerá skvelo, harmonicky. Inšpiráciu môžeme hľadať v obľúbenom škandinávskom štýle. Obľúbeným materiálom je dub, ktorý sa teší dlhej životnosti. Ak chcete teplejšie farby, skvelou voľbou je čerešňa či exotický merbau. Drevo sa na strop väčšinou lepí, trochu náročnejšou alternatívou je upevnenie na rošty. Okrem týchto spôsobov, môžete skúsiť aj obľúbený tatranský profil, ktorý sa hodí nielen na chatu, ale aj do bytu či domu.

Drevo a kúpelne

Drevo v kúpeľni môžete využiť na mnoho spôsobov. Tým úplne najjednoduchším je drevený nábytok – či už to sú drevené skrinky, podstavec na umývadlo či stolček na kvetináč. Okrem toho je skvelou voľbou drevená podlaha, na ktorej bude riziko pošmyknutia oveľa nižšie a estetický dosah oveľa väčší. Prípadne môžete skúsiť kombináciu pohľadového betónu a dreveného roštu do sprchového kútu. Ďalšou možnosťou je obloženie celej steny drevom, ale v tomto prípade by ste mali použiť exotické dreviny, ktoré sú vďaka svojim olejom odolné voči vlhkosti.

Oslovilo vás niektoré použitie dreva? Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti v diskusii.