Izolačné systémy na pevné základy

To, že sa vlhkosť stáva súčasťou našich domovov nie je žiadna novinka. Ani niektoré novostavby rodinných domov tomuto problému nedokázali čeliť. Zlá izolácia spodnej stavby sa v konečnom dôsledku potom odzrkadľuje na vašom bývaní.

Zabrániť trvalému poškodeniu vašej stavby môžete výberom vhodného izolačného systému. Samozrejme, že izolácie sa aplikujú aj na iné časti domov. Niekedy vám postačí izolácia balkóna a zabezpečíte si domov, v ktorom nemusíte bývať spolu s plesňami. Závisí to od výberu vhodného systému, ktorým si dokážete zaizolovať všetky časti domu.

Kryštalická izolácia

Tento druh izolácie stavieb sa používa pri konštrukciách betónových, ale aj murovaných. Je to druh tzv. kryštalického náteru, ktorý sa môže aplikovať na povrch a do hĺbky. Zmes kryštálov, ktoré sú vo vode nerozpustné a majú vynikajúci tesniaci účinok. Prenikajú do betónovej konštrukcie a účinok závisí viac od prítomnosti vody v nej a od teploty konštrukcie, ako od samotnej priľnavosti ku konkrétnemu povrchu. Aplikácia je jednoduchá a rýchla, no účinok sa dostaví až po určitom čase.

Membránové tesnenie základov

Pri izolácii domu sa staráme najmä o jeho základy a obvodový plášť, pritom často zabúdame na vrchnú stavbu domu. Cez strechu uniká dokonca najviac energie, ktorou si zapríčiňujeme nemalé straty. Zvážiť hydroizoláciu strechy je v tomto prípade naozaj nutné. Membránové tesnenie je náročnejšie na kvalitu prevedenia. Odoláva však väčším posunom stavby, je tvorená zo zvarených polymérových fólii do jednej membrány, a tak slúži ako pevný izolant.

Nenáročná vodotesná stierka

Zabezpečuje ju vodotesná malta, ktorá sa aplikuje v stanovenej hrúbke. Je nenasiakavá a veľmi dobre prepúšťa vodné pary. Je aj finančne nenáročná, takže jej použitie si môže dovoliť širšie spektrum spotrebiteľov. Pred každou izoláciou by sme mali dbať na dobre vysušené murivo, tiež sa oplatí zvoliť správne vetranie v dome, ktoré dokáže v mnohých prípadoch bojovať s plesňou najlepšie. Nájsť vhodný typ vnútorného vetrania, ktoré reguluje optimálnu vlhkosť vzduchu v dome. Treba si vybrať podľa stavby a finančných možností.