Dvojposchodový dom z betónu vyrobený pomocou 3D tlačiarne

Čína je skutočne krajinou neobmedzených možností. Aspoň, čo sa technológií týka. Najnovšie sa im totiž podaril vskutku husársky kúsok. Za 45 dní postavila spoločnosť HuaShang Tengda dvojpodlažný dom, a to všetko len za pomoci 3D tlačiarne.

1.jpg
zdroj fotografie: 3Dprintersonlinestore

Na pôde budov z 3D tlačiarne, samozrejme, nejde o prvý počin. Už v minulosti sme so zatajeným dychom sledovali budovy z dielne inej spoločnosti. Výrobu zámku alebo mnohých iných budov má na svedomí spoločnosť WinSun, ktorá bola na piedestáli vo svojom odbore pomerne dlho. Neskôr sa jej reputácia mierne poškvrnila konkurenčným bojom zo strany spoločnosti, pre ktorú pracoval Dr. Berokh Khoshnevis, ktorý tvrdil, že jeho jedinečná technológia 3D stavieb bola zneužitá.

To, čím je projekt firmy HuaShang Tengda iný, sa skrýva v samotnom procese výroby, ktorý sa odohráva priamo na mieste, kde by mala budova stáť. Najprv sa vytvorí akýsi rám, ktorý tvorí oporu domu. Rám, samozrejme, obsahuje všetky potrebné rozvody. Pri konštrukčnom procese sa na siluetu domu montujú časti, ktoré sú vytvorené unikátnym spôsobom na obrovskej 3D tlačiarni. Materiálom do tlačiarne bol v tomto prípade štandardný betón s označením C30, ktorý disponuje vynikajúcim pomerom ceny a odolnosti.

Použitá technológia je podľa spoločnosti úplne univerzálna a dá sa dokonca využiť aj na stavbu mrakodrapov. Fantázii sa v tomto prípade medze nekladú.

„Použitá technológia v sebe skrýva množstvo benefitov. Vzhľadom na rýchlosť, nízke náklady, jednoduchosť a ekologickosť, môže priniesť zvýšenie kvality života ľudí,“ vyjadrila sa spoločnosť HuaShang Tengda.

Použiteľnosť a trvalá udržateľnosť stavieb vytvorených za pomoci 3D tlače je otázna, no v prípade neustále rastúcej populácie v čínskych metropolách je túto možnosť výstavby potrebné aspoň zvážiť.

Lb/eFilip
Zdroj: startitup.sk