Chystáte sa zálohovať firemné dáta? Poradíme vám aké média zvoliť

Úložiská dát a dátové média sú neodmysliteľnou súčasťou nielen nášho pracovného ale aj osobného života. Či už v práci alebo v súkromí, takmer denne je potreba manipulovať s dátami. A je celkom jedno, či ide o textové dokumenty, fotky, alebo prezentácie. A nejde len o ich manipuláciu. Dôležité je tiež dáta zálohovať. Vďaka tomu sa vám nestane veľmi nežiadúca vec, akou je nenávratná strata dát napr. v prípade, kedy sa vám rozbije počítač, či vám ho niekto ukradne alebo ho stratíte. Aké média sa teda pri zálohovaní používajú a na čo sú vhodné?

01.jpg

Ako zálohovať?

Zálohovať dáta znamená, umiestniť ich na médium, ktoré dáta zachová a z ktorého si ich v najlepšom prípade budeme moc v pravej chvíli zase späť nahrať.

Určite sa ponúka otázka: ako často zálohovať? To veľmi závisí na potrebách a práci daného človeka. Ak máte rozpísanú naozaj dôležitú prácu, ktorá vás stojí veľké úsilie a je dokonca v niečom jedinečná a prielomová, určite sa oplatí zálohovať nepretržite a to buď ručne, alebo automaticky. Automatická záloha má tú výhodu, že na ňu nemusíte myslieť a že je možná naozaj veľmi často, napr. po niekoľkých desiatkach sekúnd.

Ak zálohujete osobné vecí, ako sú napr. fotky, nie je zálohovanie nutné zas tak často. Stačí si na neho spomenúť raz za pár týždňov. Ak však viete, že váš počítač už dosluhuje, radšej zálohujte častejšie.

Medzi úložiská dát radíme USB flash disky, externý HDD, pamäťové karty, CD, DVD, Blu-Ray.

USB flash disky

Veľmi obľúbeným prostriedkom na prenášanie dát sú USB flash disky. Predávajú sa v rôznych veľkostiach, a to nie len rozmerových, ale aj tých kapacitných. Bežný USB flash disk má 8 resp. 16 GB. Samozrejme, dajú sa kúpiť aj menšie, ale my by sme vám odporučili najmenej 8 GB USB flash disk, pretože menšie disky nemajú tak široké využitie.

Vyrábajú sa tiež aj obrovské USB flash disky, na ktoré sa zmestí až 256 GB dát. V tomto prípade ide až o naozaj obrovské médium, ktoré vás pochopiteľne vyjde na väčšie peniaze.

USB flash disky sa skôr než na zálohovanie a uchovávanie dát hodia na ich presúvanie z jedného počítača do druhého. Vďaka ich veľkosti sú veľmi praktický a dajú sa zavesiť napr. na kľúče, vďaka čomu ich budete mať vždy po ruke.

02.jpg

Externý HDD

Externý HDD alebo externý harddisk je určený priamo na zálohovanie dát. Zaistí vám, že v prípade kedy prídete o primárky počítač, zostanú vaše dáta bezpečne uchované. Kvôli svojej veľkosti sa používa skoro výhradne len na zálohovanie, na presúvanie dát by ste po ňom siahli asi naozaj výnimočne.

Tak ako v prípade USB flash disku, aj externé harddisky sa predávajú v rôznych veľkostiach. V prípade externého harddisku sa však dáta nepočítajú už na GB ale na TB. Ide teda o naozaj veľký objem dát, ktorý môžete na externom disku zálohovať.

Pamäťové karty

Nikoho hádam neprekvapí, že aj v prípade pamäťových kariet rozlišujeme karty podľa veľkosti objemu dát, ktoré je na nich možné uložiť. Pamäťová karta môže mať pamäť 16, 32, alebo aj 64 GB. Karty sa najčastejšie používajú do fotoaparátov. V prípade mobilov sa dnes už skôr používa micro pamäťová karta. Notebooky aj počítače majú čítačku týchto kariet, ktoré pohodlne zasuniete do určeného vstupu. V prípade micro pamäťových kariet však budete potrebovať adaptér, do ktorého micro kartu vložíte a potom pohodlne použijete do vášho počítača alebo notebooku.

CD, DVD, Blu-Ray

Klasikou ktorá je s nami už veľa rokov sú CD, resp. DVD a Blu-Ray nosiče. Aký je medzi nimi rozdiel? Ako inak, než v kapacite. Najmenšiu kapacitu, oko 700 MB, má CD, cca dvojnásobnú DVD a najväčšiu, okolo 25 GB Blu-Ray. Vďaka tomu je posledný menovaný nosič vhodný najme na filmy a videá vo veľkom rozlíšení.

DVD sú vhodné na filmy bežnej kvality a CD sú používané najčastejšie na hudbu alebo pre textové dokumenty.

Zálohovať dáta je naozaj veľmi dôležité. Neurobte tú chybu, ako mnohí pred vami, a nenechajte svoju prácu len na jednom médiu. V prípade jeho stratenia alebo zničenia by ste mohli prísť o mesiace či aj roky vašej práce. Nie je tiež príjemné prísť o spomienky, preto si nezabudnite zálohovať aj fotky. Ak potrebujete dokumenty len presunúť, dobre vám poslúži USB flash disk alebo pamäťová karta.