Boj s priestorom: Ako opticky zväčšiť spálňu

Miesto, ktoré uvidíte ako prvé, keď rozlepíte oči a zároveň ako posledné, keď si líhate do postele po náročnom dni. Presne to sú spálne, v ktorých človek strávi približne tretinu svojho života. Aj keď väčšinu z toho prespíte, mali by ste si dať záležať na tom, ako sa tu cítite. Ak sa v spálni cítite stiesnene, máte pocit, že dostanete klaustrofóbiu a chcete izbe dodať ľahkosť a opticky zväčšiť, smelo do toho. Týchto 6 tipov, ako zväčšiť spálňu, vám s tým pomôže.

1. Veľa svetla a zrkadlá

Najúčinnejší a zároveň najjednoduchší trik, ako miestnosť opticky zväčšiť, je vpustiť do nej čo najviac svetla – vytiahnite žalúzie, dajte dole závesy a nechajte si iba jemné biele záclony. Okrem toho izbu namaľujte nabielo prípadne použite svetlosivú alebo jemnú pastelovú farbu. Vyhnite sa tmavým odtieňom, ktoré priestor iba opticky zmenšia. Zrkadlá majú tiež veľkú silu, pretože spálni dodajú hĺbku a opticky jej dodajú ďalšie metre štvorcové navyše.

2. 100% využitie priestoru

Keď máte málo priestoru, musíte ho využiť čo najefektívnejšie. Čo by ste povedali, keby ste na jednu celú stenu postavili knižnicu? Nielen na knihy, ale aj na všetko ostatné – na suveníry z výletov, nabíjačku na telefón, notebook či klasické drobnosti, ktoré ste mali na nočných stolíkoch. Ak máte radi kreativitu, môžete premeniť čelo postele na odkladací priestor.

3. Oživte to tapetou

Tapety sú späť, zabudnite na nevkusné a prečačkané vzory s rôznymi kvetinami v socialistickom štýle. Vďaka správne zvolenej tapete, môžete miestnosti dodať hĺbku. Ideálne je použiť ako vzor užší pásik a ten nalepte na stenu, ktorej sa dotýka/smeruje čelo postele.

4. Farba stropu je dôležitá

Nie vždy je biely strop tým najlepším variantom. V prípade malej spálne je lepšie, ak bude rovnakej farby ako ostatné steny. Prečo? Vtedy sa nemusíte obávať tieňov, ktoré vám z miestnosti opticky ukrajujú. Skúsiť môžete aj trik s pokrývkou na matrace, ktorá bude rovnakej farby ako strop a steny resp. biela.

5. Závesné lampy

Väčšina z nás má na nočných stolíkoch stolové lampy, ktoré vrhajú tieň, zaberajú priestor a počas búrlivých snov ich môžete zhodiť. Skúste namiesto nich menšie závesné lampy, ktoré dodajú priestoru voľnosť a zároveň nebudú vrhať siluety.

6. Dajte si vyrobiť nábytok na mieru

Pri zariaďovaní malej spálne ste sa istotne stretli s obavami, či sa vám nový nábytok zmestí do izby alebo, že vám zaberie príliš veľa priestoru. Dajte si vyrobiť posteľ, skrinky či stolík na mieru podľa rozmerov vašej spálne. A nemusíte sa báť, výrobcovia vám pripravia matrace na mieru bez väčších problémov a príplatkov.