Ako vymaľovať starý byt

Kúpili alebo prenajali ste si starý byt a chcete ho čo najlepšie vymaľovať? Potrebujete odstrániť súčasnú maľbu, trápia Vás mokré steny, plesne či zafajčené priestory? Z ničoho nemajte obavy, pretože moderné farby a ďalšie prostriedky si s tým poradia.

Vymaľovať je možné celoročne, aj v zime, pokiaľ dostatočne kúrite a vetráte. Vyhnite sa iba dažďovým dňom. Nesnažte sa byt vymaľovať naraz, hlavne pokiaľ nemáte dostatok praxe. Jeden deň určený na jednu miestnosť bude ideálny. U väčšieho bytu si prácu pokojne rozdeľte na dve etapy, napríklad s týždenným odstupom. Vyhnete sa tak stresu z prepracovania, ktorý by Vašim výsledkom určite neprospel.

Maľovanie starého bytu v 5 krokoch

1. Pred maľovaním vysťahujte nábytok a prikryte podlahu. Osvedčili sa dve vrstvy igelitu prikryté kartónmi alebo textilom. V zmotanej hornej vrstve potom vynesiete zaschnutú oškriabanú maľbu a spodná vrstva vám zostane pre samotné maľovanie.

2. Oškrabanie starej maľby navlhčenej horúcou vodou s pomocou špachtle je na mieste, pokiaľ sa silné vrstvy odlupujú a vytvárajú bubliny. Slabý a pevný náter stačí iba obnoviť, obvykle dvoma vrstvami kvalitnej farby, bez ohľadu na tón.

3. Zafajčené steny očistite mazľavým mydlom a ďalšie nečistoty špeciálnymi odstraňovačmi škvŕn. Steny je nutné pred maľovaním pozametať, pretože na prachu by nedržali ani najlepšie farby.

4. Pred maľovaním oblepte krycou páskou rámy okien a dverí, odpojte elektrinu. Na praskliny a diery v stenách použite tmel, natrite steny penetračným náterom a počkajte, až zaschne.

5. Teraz prichádzajú na radu farby. Dnes už sa predávajú natónované a nemusíte ich riediť. Zvolenú farbu nalejte do maliarskeho vedra. Vyžmýkaný valček poriadne namočte do farby a otrite ho o vedro alebo mriežku. Maliarske práce začínajte vždy od stropu, pokračujte s pomocou malého valčeka po obvode stien, pod stropom, v rohoch, v okolí dverí, okien, vypínačov a zásuviek. Steny vymaľujte systematicky odhora dole. Prípadné ďalšie vrstvy maľby nanášajte až po niekoľkých hodinách. Nezabudnite ihneď po vymaľovaní odstrániť krycie pásky.

A čo mokré steny a plesne?

V starých bytoch bývajú problémom mokré steny a plesne. V takom prípade sa musí maľba oškrabať až na omietku. Po nutných opravách je vhodné na steny aplikovať antibakteriálny náter, hlavne v miestnostiach, ktoré obývajú alergici, astmatici či malé deti. Je praktický aj v kúpeľniach, kuchyniach, špajzkách a na toaletách.

Skutočne efektívnym riešením mokrých stien je pravdaže zateplenie fasády. Nesmie sa zabúdať ani na dôkladné celoročne vetranie bytu, hlavne pri sušení bielizne, varení a po sprchovaní. Optimálna vzdušná vlhkosť bytu činí 50 – 60 %.

Ako často maľovať byt?

Vďaka čerstvému vymaľovaniu Váš byt ožije a bude ako nový, k tomu voňavý a dezinfikovaný. Iste Vás poteší, že ste si sami vytvorili priestor, do ktorého sa každý deň radi vraciate. Už po prvom maľovaní získate neoceniteľné skúsenosti, ktoré určite využijete aj nabudúce.

Ľudia sa často pýtajú, v akých rozstupoch maľovať byt. Obecne sa odporúča zhruba 5 rokov, v exponovaných miestnostiach menej. Pravdaže s dnešnými možnosťami, pohodlím pri obstarávaní farieb aj samotnom maľovaní, si túto prospešnú a krásnu zmenu bytu môžete dopriať častejšie – skrátka akonáhle dostanete náladu na nové farby!

Zdroj: Dom farieb – vaši experti na farby a laky