Ako si poradiť s horúčavami aj bez klimatizácie

Naučte sa, ako prežiť leto bez toho, aby ste investovali stovky eur do klímy.

Každé leto sa tu objavia s rovnakou pravidelnosťou ako lastovičky – horúčavy. Vďaka globálnemu otepľovaniu rastú teploty z roka na rok, a tak sa stále častejšie musíme prispôsobovať tropickému počasiu. Niektorí z nás to elegantne vyriešili klimatizáciou, ale čo my, ktorí klímu nemáme alebo nechceme mať? Tu je niekoľko účinných spôsobov, ako vyhrať boj s horúčavami aj bez použitia klimatizácie.

Nepúšťajte dnu slnko

Základom je obrniť sa, ako keby prichádzala zombie apokalypsa. Stiahnite rolety, žalúzie a čokoľvek, čo zabráni tomu, aby sa do izieb dostali slnečné lúče. Takto aspoň čiastočne zabránite, aby sa vaša domácnosť ďalej vyhrievala. Ak máte aj vonkajšie rolety či žalúzie, zatiahnite aj tie. Takto medzi oknom a vonkajším prostredím vytvoríte vzduchovú bublinu, ktorá funguje ako dobrý izolant.

Snažte sa čo najmenej variť a piecť

Snažte sa obmedziť používanie spotrebičov, ktoré produkujú teplo. Základom je nevariť a nepiecť počas dňa, šaláty či chutné smoothie sú dobrým variantom do letného jedálnička. Ak je to naozaj nevyhnutné, tak šporák používajte iba skoro ráno alebo večer, keď sú teploty nižšie. Snažte sa minimalizovať aj žehlenie, tie pokrčené košele ešte pár dní počkajú.

Vetrajte iba v správny čas

Ľudia niekedy rozmýšľajú a aj konajú automaticky. Jedna z týchto automatík je otvorenie okna vždy, keď nám je teplo. Lenže počas leta, keď je vonku 32°C a doma 26°C, je vetranie nezmysel, pretože vzduch v interiéri sa pomieša s tým teplejším vonkajším, a tak budete mať doma ešte väčšie teplo. Preto vetrajte ráno, večer alebo počas dažďa. Ak máte terasu či väčší balkón, ktorý sa počas dňa vyhreje a prúdi k vám horúci vzduch, pomôžu vám markízy, ktoré ochránia tento priestor pred slnečnými lúčmi.

Oblečte si vhodné šaty

Mnoho ľudí si myslí, že čím menej oblečenia má na sebe, tým lepšie sa im budú znášať horúčavy. Nie je to celkom tak, pozrite sa na beduínov, ktorí chodia po púšti zahalení od hlavy po päty. Oblečte si ľahké a vzdušné oblečenie (ľan, bavlna), ktoré telu pomôže lepšie regulovať teplotu.

Prezlečte si posteľnú bielizeň

Nemôžete zaspať a kvôli teplu sa prehadzujete z boka na bok? Skúste si vymeniť posteľnú bielizeň. Letné paplóny sú samozrejmosťou, zabudnite však na teplé froté materiály a skúste saténové obliečky, prípadne ľanové alebo krepové.

Aj ventilátor môže pomôcť

Ventilátor nie je práve najlepší bojovník proti horúčave. Jasné, dočasne vám pomôže, ale ak z neho kýchate alebo máte bolesti hlavy, skúste to inak. Postavte pred neho misku s ľadom, zapnite ho a odíďte z miestnosti. Keď sa po 40 minútach vrátite, teplota v izbe bude nižšia. Aj vďaka týmto tipom sa vám podarí prežiť leto bez toho, aby ste ťahali jazyk pri členkoch.