Aj krbom dokážete vykúriť celý dom

Rozmýšľate o tom, že by ste si domov zaobstarali krb a zaujímate sa o krbové mriežky, vložky, palivo, výkon, umiestnenie a ďalšie veci, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní. Ešte predtým, ako si začnete predstavovať relax na vašej sedacej súprave s horúcim čajom pred krbom, tu je niekoľko tipov a rád, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa.

Na čo sa zamerať pri výbere

Najprv sa musíte rozhodnúť, aký typ kachlí chcete – či to je krb na kľúč, krbové kachle alebo krbová pec. Až potom sa zamerajte na ich vzhľad a dizajn. Pri výbere vám pomôže hlavne to, že viete, na aký účel budete krb či kachle používať:

  • hlavný zdroj tepla (chata),
  • doplnkový zdroj tepla (dom, byt),
  • na príležitostné kúrenie a ako dekoráciu.

Podľa tohto by ste mali vyberať aj druh paliva – medzi najlepšie druhy paliva patrí to z obnoviteľných zdrojov – drevo, drevené brikety či pelety.

Výkon krbu/kachlí

Základom pri určovaní vhodného výkonu krbu či kachlí je vedieť, aký objem v kubických metroch chcete vykúriť. V zásade platí, že 1 kW výkonu stačí na vykúrenie 20 metrov kubických. Dôležité je aj to, aby ste mali komín, ktorý bude zodpovedať požadovanému výkonu. Musíte si dať pozor aj na to, aby ste si nevybrali kachle s príliš nízkym, ale ani s príliš vysokým výkonom. Prečo? Pretože predimenzované kachle je veľmi ťažké rozkúriť, dymia a majú obmedzený prívod vzduchu. Poddimenzované kachle zase priestor nevykúria, kachle sa prehrievajú a môže dôjsť k ich deformácii či poškodeniu.

Vyhrejete aj susedné miestnosti

Krbovými kachľami a vložkami sa hlavne prikuruje na jar a jeseň k hlavnému zdroja tepla. Nevýhodou je, že nemajú žiadny zásobník paliva, takže sa o oheň/pahrebu musíte dôkladne starať. Účinnosť krbových kachlí je 40-80 %, to záleží od použitého paliva. Oheň skvelo vyhrieva priestor, v ktorom kachle stoja. Jednoplášťové sálavé kachle sú lepšie na vykurovanie iba jednej miestnosti a ich teplo sa šíri rýchlejšie. Naopak, dvojplášťové konvekčné kachle ohrievajú vzduch v medzere medzi plášťami a ten sa šíri po celej miestnosti, a tak susedné miestnosti dokážete vyhriať tak, že iba otvoríte dvere.

A čo palivo?

V zásade platí, že ideálna vlhkosť paliva je 10-15 %, účinne kúriť dokážete aj drevom s vlhkosťou 20 %. Drevené brikety sú známe svojou nízkou vlhkosťou, pretože väčšina tekutín sa vylúči pri lisovaní. Naopak palivové drevo z lesa je výrazne vlhkejšie, takže ho musíte nechať vysušiť v prístrešku približne 2 roky. Platí pravidlo, že na kúrenie je lepšie tvrdšie drevo – má vyššiu výhrevnosť a dlhšie vydrží horieť. Ekonomicky výhodnejšie sú drevené brikety, ktoré sú približne o štvrtinu lacnejšie ako uhoľné brikety. Medzi najdrahšie palivo patria pelety, tie vás potešia však vysokou výhrevnosťou.

Ak hľadáte krbové mriežky, kachle, krby a všetko ostatné, čo potrebujete na sŕkanie čaju pred ohňom, navštívte stránku Palomino.sk.