4 faktory, ktoré zohľadnite pri kúpe stavebného pozemku

Investícia do nehnuteľnosti sa môže stať tou najlepšou, akú vo svojom život spravíte. Ale len vtedy, ak bude premyslená. To sa týka nie len kúpi bytov, domov a iných priestorov, ale napríklad aj pozemkov. Čo všetko treba zohľadniť pri kúpe stavebného pozemku?

Pocitová stránka

Keďže sa jedná o stavebný pozemok a je veľký predpoklad, že sa na ňom čoskoro bude stavať, veľmi dôležitú úlohu hrá jeho umiestnenie. Pri rozhodovaní pokojne dajte na svoj vnútorný hlas, no pokiaľ sa dá, miesto si radšej obzrite viackrát v priebehu najbližších dní. Nemusí to totiž byť láska na prvý pohľad, ale vyslovene z rozumu. Ak na vás pozemok a jeho lokalita nepôsobia dobre, poobzerajte sa po nejakom inom. Domy na predaj a prenájom, postavené v zaujímavej a atraktívnej lokalite, majú automaticky vyššiu cenu.

Čo hovorí územný plán dlhodobého rozvoja?

Nie len prítomnosť je dôležitá. To, čo je dnes bezproblémové, také už o pár rokov byť nemusí. Netreba byť veštcom, stačí vedieť kam zájsť. Tým miestom je stavebný či katastrálny úrad príslušnej obce alebo mesta, kde by vám mali poskytnúť informácie o územnom pláne dlhodobého rozvoja. Na základe neho zistíte, či pokojné okolie pozemku bude pokojné aj naďalej, alebo ho v horizonte blízkej budúcnosti naruší nejaká stavba alebo ťažba.

O čo sa ešte treba zaujímať?

V rámci informovanosti sa zaujímajte aj o inžinierske siete, ak ním nejaké prechádzajú, prípadne o bývalé objekty ako pivnice alebo studne. Čo sa rozmerov týka, tu je každá rada drahá, všetko záleží na individuálnych finančných možnostiach a preferenciách. Tak či onak, ak popri dome plánujete riešiť aj nejakú tú záhradku alebo dokonca sad, počítajte s relatívne väčšou rozlohou pozemku, niekde na úrovni 1000m2.

Inžinierske siete

Veľký vplyv na cenu pozemku majú aj inžinierske siete, respektíve ich ne/prítomnosť. Ak na pozemok nie sú natiahnuté, máte vo svojich rukách výhodu, s ktorou môžete pracovať pri licitovaní o cene. Najmä chýbajúca elektrická prípojka môže predstavovať problém, ktorý aj relatívne lacný pozemok môže v neskoršej fáze dosť predražiť. Ak hľadáte vhodný pozemok pre vaše aktivity, kliknite na web TopReality.