Interiér Exteriér

Individuálne nároky na bývanie a príjemná atmosféra vlastného domova získavajú v posledných rokoch čoraz väčší význam. V oblasti bývania sa o äť kladie dôraz na osobné potreby jednotlivých členov rodiny.

Niektoré trendy z oblasti zariadenia si už dnes sotva možno odmyslieť. Vo všetkých oblastiach sa napríklad uprednostňuje funkčnosť. Nábytok musí byť pekný, nápaditý, ale predovšetkým praktický. Funkčnosť zariadenia by nemala byť na úkor harmonického dizajnu.

Druhý argument, ktorý sa čoraz častejšie presadzuje v oblasti bývania, je prirodzenosť. V interiéri dominuje šetrne spracované a povrchovo upravené drevo. Okrem toho sa využívajú textílie a bytové doplnky z prírodných materiálov. Poťahové látky sú buď z bavlny, ľanu alebo hodvábu. Atmosféru dokresľuje aj koža, ratan a drevo. Všetky tieto prvky prinášajú do obytných priestorov atmosféru prirodzenosti.

Z hľadiska nášho zdravia, je nevyhnutné dodržiavať ergonomické zásady nábytku. V kuchyni šetria správne tvarované a vhodne výškovo nastavené pracovné plochy chrbát, v spálni sa o príjemný odpočinok postará posteľ s kvalitným matracom. Stoličky a pohovky by mali umožňovať pohodlné, ale i zdraviu neškodné sedenie.

Feng – Shui

Feng - šui sa usiluje o voľnú cirkuláciu a o dobré zásobovanie všetkých priestorov životnou energiou „či“, ktorá napomáha zdraviu, úspechu a dobrému pocitu. Energia sa dostáva do miestností dverami a oknami; nábytok, rastliny a vnútorné dvere ho v byte usmerňujú. V ideálnom prípade cirkuluje ľahko a bez prekážok z miestnosti do miestnosti ako tok.

Dlhé, rovné chodby urýchľujú tok „či". Dochádza k nahromadeniu „ša-či" (opak „či"), ktoré na človeka vplýva negatívne. Tomu sa možno brániť rastlinami, svetlom alebo zmenou orientácie podlahovej krytiny. Aj kúty domu, hrany striech a ostré predmety vytvárajú „ša-či", podobne ako ostré rohy šikmých plôch a stolov. V byte možno napríklad otupiť kúty stien veľkými rastlinami.

Energetické nevyrovnanosti v dome možno vyrovnávať najrozličnejšími spôsobmi, napríklad obrazmi, rastlinami, farbami a osvetlením.
Jedno z najdôležitejších riešení feng - šui pri dotváraní priestoru spočíva vo voľbe správneho osvetlenia. Rozličné svetelné zdroje v jednej miestnosti môžu spôsobiť pri vytváraní atmosféry hotové zázraky; stojaté lampy, stropné lampy alebo nepriame svetlo dokáže priestor zmeniť na nepoznanie.

Zdravé rastliny symbolizujú vitálnu silu prírody a prinášajú do miestností mnoho čerstvej energie. Aktivizujú neoživené kúty a kyslíkom, ktorý denne produkujú, zlepšujú klímu v miestnosti. V spálni sa však mnoho rastlín neodporúča, keďže v tme naopak, kyslík spotrebúvajú.

Aj vplyv farieb je dôležitý. Ak je farba správne použitá, dokáže zvýrazniť hodnotu miestnosti a neutralizovať prípadnú nerovnováhu. Pri voľbe farebného tónu je rozhodujúce využitie priestoru. Aktívne využívaná miestnosť, ako napríklad obývačka alebo kancelária, znesie aktivujúce farebné tóny, napríklad červenú, oranžovú alebo žltú, zatiaľ čo pre pokojnejšie časti domu sa odporúča zelená, modrá alebo okrovo žltá farba.